Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kır
  • isim Beyazla az miktarda siyah karışmasından oluşan renk
    "Gözlerinden, kırları artan sakalına bir iki damla yaş düştü." - F. R. Atay
  • sıfat Bu renkte olan
    "Kır sakal. Kır at."
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kır

Mayalanmış hamur.

"kır" kelimesinin kullanım örnekleri.

Korgan Tepe Abaz İlkokulu Müdürü Ceyhun Kır, sınıf öğretmenleri Kadriye Yıldırım ve Mehmet Akif Tonbaş ve beraberindeki 18 öğrenciyi kabul eden Vali Seddar Yavuz, öğretmenler ve öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Diskografi 1967 Yapıştı Canıma Bir Kara Sevda/Allah Şahidim Olsun Seda Plak no 554 Eyvah/Kalbimde Bir Ateştin(sürtük) Seda Plak no 554 Adanalı Ferdi 1968 Leyla/Aşkınla Beni Öldürdün Görsel Plak Ve Kasetçilik Tatlı Çingenem/Adana Barajında Saya Plak no 48 Dilek Kapısı Harika Müzik 1969 Dilek Kapısı/Öldürecek Beni Bu Kara Sevda Saya Plak no 53 Melekler Yüze Güler/Derdin nedir sormuyorlar Kader Plak no 92 Dünya Ahret Kardeşimsin/Bilememki Deli Gönül Kader Plak 102 1970 Çok Bekledim / Kaderimsin Gen Plak 7 Kaderimsin /Çok Bekledim Gelmedin Zeren Plak 5 1971 Kaderimsin / Sevgili Yarim Elele Plak Sana Kaderimsin Dedim / Postacılar Görsev Plak 30 Mahkumların Duası / Mahşer Günü Görsev Plak 29 Nerelerdesin Sultanım / Sebebim Nazlı Yar Oldu Serenad Plak 128 1972 Dur Dinle Sevgilim / Kır Çiçekleri Görsev Plak 44 Yüreğimde Yara Var / Bana Gerçekleri Söyle Görsev Plak 49 1973 Sakın Düşme Görsev Plak 61 Bana Gerçekleri Söyle/Ümitsiz Aşk Görsev Plak 1974 Akşam Güneşi / Çiçekler Açsın Elenor Plak 1037 Bırak Şu Gurbeti / Sev

Antalya’nın Manavgat İlçesi Türkbeleni Kent Ormanı D Tipi Mesire yeri içerisinde bulunan 2 Adet Kır Kahvesi, 2 Adet Kır Lokantası, 6 Adet Büfe-Kafe, Macera Parkı, Survivor Parkuru ve Amfi Tiyatro için ihale gerçekleştirildi.

Erkin Kır, hastalığın erken dönemde tespitiyle birlikte argon lazer ile başarılı sonuçlar alındığını sözlerine ekledi.

Yaşar Kemal Yürüyüş Parkı, bünyesinde kır kahvesi, paintbol alanı, ahşap oyun grupları alanı, ateşsiz piknik alanı, fitness alanı, çocuk oyun alanı, Yaşar Kemal Kitap Kafe, kitap okuma alanları, basketbol sahası, tenis sahası, voleybol sahası, park ve bahçeler bitki bakım ve iyileştirme alanı, fotoğraf çekme terasları, şeflik binaları barındıracak.

Alınan bilgiye göre, Hamit Kır'ın kullandığı 22 AG 714 plakalı büyükbaş hayvan taşıyan kamyonet, Barutluk Mahallesi'ndeki TOKİ kavşağında, Nazım Kağan Acar yönetimindeki 22 M 0096 plakalı minibüse çarptı.

Ece Sükan, 8 Şubat 2014 tarihinde moda tasarımcısı Ümit Benan ile ABD'deki Kalifornia Palm Springs'te bir kır düğünüyle evlendi.

Burada kılınan namazın ardından Kalyoncu'nun cenazesi Merkez Mahalle'deki, Kır'ın cenazesi ise Beylerce Mahallesi'ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Açıklamada, CHP Kadın Kolları Başkanı Merve Kır ve Gençlik Kolları Başkanı Ali Bileda Akın'ın, sürdürdükleri çalışmalar hakkında bilgi verdiği ifade edildi.

Türk yıldızı, tarak, su, koçboynuzu, kurtağzı, kraliçe tacı, kır çiçeği, bindallı ve hayat ağacından oluşan Osmanlı ve yöresel desenler kullanılıyor.

Bu düğün salonlarında 2017 yılında 137 düğün gerçekleştirilirken, İkiz Kır Düğün Salonları, Oğlananası Mahallesinde yer alan Kır düğün salonu ve Bulgurca Mahallesinde yer alan Kır düğün salonunda ayrıca 55 sünnet, 22 kına gecesi ve 9 nişan gerçekleşti.

Bayramlaşma programına Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, AK Parti Ordu Milletvekilleri Şener Yediyıldız ve Ergün Taşçı, İstanbul AK Parti Milletvekili Tülay Kaynarca, Fatsa Belediye Başkanı Muharrem Aktepe, AK Parti İlçe Başkanı Cenan Kır ve çok sayıda partili katıldı.

Genç kızın cenazesine Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Eroğlu, AK Parti Fatsa İlçe Başkanı Cenan Kır, Fatsa Gençlik ve Spor Müdürü Halil Bekyürek, Altınordu Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu, eş dost ve akrabaları katıldı.

Kermesin açılışına Giyim Eşyaları Odası Başkanı Cemal Paşalıoğlu, AK Parti Fatsa İlçe Başkanı Cenan Kır ve çok sayıda davetli katıldı.

Fatsa ilçe başkanlığındaki halk gününe katılan Metin Gündoğdu ilçe Başkanı Cenan Kır ile birlikte Fatsalıların taleplerini aldı.