Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kaba
 • sıfat Özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı
  "Cebinden kaba fil dişi saplı bir de çakı çıkardı." - Ö. Seyfettin
 • Taneleri iri
  "Kaba çakıl."
 • Terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse)
  "Kaba, hantal, şivesiz bir sürü adamlar kafesinin önüne toplanırlar." - R. H. Karay
 • Hafif olduğu hâlde kalın veya hacimli
  "Kaba bir yün döşekle temiz bir şilte, yastık yorgan buldum." - H. R. Gürpınar
 • isim Kuyruk sokumunun her iki yanındaki şişkin yer
 • Terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü
  "Çocuklardan biri ağzından çok fena, çok kaba bir şey kaçırdı." - O. C. Kaygılı
Tarama Sözlüğü
kaba

Büyük, iri, kocaman

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kaba

Mağara.

"kaba" kelimesinin kullanım örnekleri.

Olgunlaşmak ya da akıllanmak demek, herkesin devlet ve toplum düzeninde kaba kuvveti ve zoru değil, hukukun bağlayıcılığını kabullenmesidir.

Bu tesislerde arıtılma işlemlerinde elde ettiğimiz kaba malzemeden arındırıp elde ettiğimiz çamurları bugün gördüğünüz yataklara akıtmak suretiyle kurutmaya tabi tutuyoruz.

Bugün Allahuteala bana o kadar çok nimetler lütfetmiş ki düne dönüp baktığımda polislik gibi hayatın biraz kaba, insanlara sıkıntı veren, soğuk yüzleri içerisinde geçmiş gençliğim.

Kaba yem açığımız, mera alanlarımızda uygulanmakta olan ‘Mera Islah ve Amenajman Projeleri’ ile kapatılmaya çalışılmaktadır.

Proje kapsamında Mera Islah ve Amenajman projelerinde yem bitkisi yetiştiriciliğinin geliştirilmesinin amaçlandığı ifade eden Osmaniye İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, “4342 Sayılı Mera Kanunu kapsamında Osmaniye İli Sumbas İlçesi Merkez Döğenli Mahallesi ve Kızılömerli Köylerinde uygulanan Mera Islah ve Amenajman projelerinde yem bitkisi yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, meranın mevcut bitki vejetasyonunun geliştirilmesi, hayvan yetiştiriciliğinde çok önemli bir yer tutan kaba yem üretiminin arttırılması, meraların amenajman planlarına göre otlatılması, üreticilere yem bitkileri ve hayvancılıkla ilgili yeni teknik bilgi ve beceriler kazandırılarak hayvancılığın kârlı bir şekilde yapılması amaçlanmaktadır.

Şehirleşmede Arabistan’dan bahsetmek, kelimelere veya çıplak gözle görülen kaba benzerliklere bakarak analoji (benzetme mantığı) yapmanın yanlışlığını gösterecek tipik bir örnektir.

Koca bir düşünür, bu denli kaba bir antiemperyalizm duygusu ile yola çıktıktan sonra, Batı dünyası dışındaki otokratlarının ne suçu var?

ıyız’ sözlerinin Beyaz TV’den yayınlanmasını “Türkçe’nin düzeysiz, kaba ve argı kullanımına yer verilemeyeceği” ilkesinin ihlali olarak değerlendirdi.

Padok zeminleri ise balıksırtı şeklinde kaba çakıl ve iri mıcır ile düzenlenecek.

Derin bir kaba 2 su bardağı yoğurt, 1 adet yumurta ve çeyrek bardağ sıvıyağınını döküp iyice karıştırın.

Makarnaları kaba koyun üzerine beyaz peyniri serpin ve en sonra beşamel sosu üzerinde gezdirin.

Engelsiz yaşam merkezi inşaatı devam ediyor Bir süre önce temeli atılan ve kısa sürede kaba inşaatı neredeyse bitirilme aşamasına gelen Engelsiz Yaşam Merkezi, Millet Kıraathanesi ve Kapalı Otopark alanı inşaatı da tüm hızıyla sürüyor.

Kendilerini tanımadığını ve yoğurta ihtiyacı olmadığını söyleyen yaşlı kadını ikna eden şüpheli, getirdiği yoğurdu mutfakta bir kaba boşatmak için içeriye girdi.

Manevi Cihazlanma gibi kökü dışarıda kuruluşlar kaba bir Yahudi düşmanlığını her yerde ama özellikle hiç Yahudi tanımayan Türkiye taşrasında yaymaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Yenişehir ilçesinde hayvancılığı destelemek üzere kaba yem ihtiyacını gidermek için fiğ yem bezelyesi, süt otu gibi tohumları dağıtıldı.