Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kabak
 • isim, bitki bilimi Kabakgillerden, sürüngen gövdeli, sarı çiçekli, birçok türü olan bir bitki (Cucurbita)
 • bitki bilimi Bu bitkinin türlerine göre yemeği ve tatlısı yapılan ürünü
 • Esrarkeşlerin kullandığı bir tür nargile
 • müzik Kabak kemane
  "Siperin içinde birkaç nefer ayakta ileriye bakıyor, öbürleri aşağı oturmuş konuşuyorlar, gülüyorlar, türkü söylüyorlar, kabak çalıyorlar." - Ö. Seyfettin
 • sıfat Ham, tatsız (kavun, karpuz)
 • sıfat Tüysüz, dazlak
  "Kaba kabak gibi tıraşlı!" - H. E. Adıvar
 • sıfat Dişleri aşınarak yüzeyi düzleşmiş olan (taşıt lastiği)
 • sıfat Bilgisiz, görgüsüz, kaba
 • Kısa boynuzlu hayvan
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
kabak

Kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından, çiçekleri huni şeklinde ve sarı renkli, ovaryum alt durumlu, etli ve olgunlukta açılmayan bakka tipi meyvesi olan, sürünücü ya da tırmanıcı, tek yıllık, otsu bitkiler. Sakız kabağı.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
kabak

bk. bayağı kabak.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
kabak

Silindir biçiminde ağaç ölçek. (Kandilli *Bozüyük -Bilecik; Kuzköy *Akkuş -Ordu)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kabak
 1. Kısa boynuzlu hayvan.

 2. Boynuzsuz hayvan.

Vikipedi
Kabak
 • Kavun
 • Karpuz
 • Hıyar
 • Acur
 • Kabak türleri :
  • Balkabağı (Cucurbita moschata)
  • Helvacıkabağı (Cucurbita maxima)
  • Sakızkabağı (Cucurbita pepo)

Kabak çekirdeğinin iç kısmında rezin, sabit yağ (% 45-50), steroller ve etkili madde olarak kukurbitin isimli bir amino asit bulunmaktadır. Bu bileşiğin miktarı, türe ve varyeteye bağlı olarak,% 0.5-2 arasında değişir.

"kabak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Cesena’da 16-21 Ocak tarihleri arasında yapılan ve dünya ülkelerinden binlerce kanarya katıldığı yarışmalarda Aziz Çetin’in takım olarak yarışmaya gönderdiği Melanin Ahraç takımı dünya 1’ncisi, Lipokrom tepeli tekli kanaryaları dünya 1’nci ve 2’ncisi, yüzde 100 Melanin kabak tekli kanaryası da dünya 3’ncüsü oldu.

Bu zarı kestiği kabağın üzerine geren ve ardıç, akçaağaç veya kelebek ağaçlarından hazırladığı sapa akort burgu yuvalarını açan usta, daha sonra kabak üzerine motifler oluşturup vernikliyor.

Kabak Kemane’nin çalınışını izleyen Bakan Yıldız, akortsuz kemaneyi çalmayı deneyince ‘Arkadaşlar, bu ses bozuk çıkıyor’ diye espri yaptı.

İŞTE İLGİNÇ LAKAPLAR Ordu’da yakın dönemin lakabıyla anılan isimleri şöyle: "Tak tak Mehmet, Fıçı Fahrettin, Kovboy Telat, Pele Erol, Kamyon Kadir, Nato Ekrem, Piliç Necmi, Yenge Yılmaz, Bızdırık Coşkun, Bay Hamdi, Nano Engin, Ayartamlı İksan, Muhtar Azmi, Toto Uğur, Tosbağa Güner, Ayı Nihat, Genç Osman, Papaz Fikret, Alabut Telat, Dansöz Aydın, Göbek Nizam, Hart Hart Harut, Alano Murat, Höllük Memet, Dilik Yener, Kemre Yüksel, Torun Memet, Yula Berat, Katır Yusuf, Takoz Üstün, Öcü Uçman, Çakal Turgay, Şarlo Talip, Kürt Galip, Dansöz Kenan, Kepçe Ayhan, Yılancı Osman, Kelebek Mustafa, Kürt İsmet, Rambo Mehmet, Sosyete Bahtiyar, Kepcekulak İbrahim, Tren Yusuf, Peruk Necat, Yalaş Zeki, İngiliz Ömer, Çil Ferit, Zula Uğur, Kabak Rıfat, Kıllı Adem, Gürcü Faruk, Macar Osman, Tostcu Gündüz, Korukgöt Yusuf, Beyo Selahattin, Altındiş Cemil, Tostos Mehmet, Boksör Kenan, Kemre Yüksel, Palaska Yüksel, Kayho İlyas, Mayer Hamdi, Çerez Ahmet, Ayhan Işık, Corci Ali, Köpekci Turgut, Kedi İsmet, Kedi Kemal, Kafkas Ziya, Bakırc

Menüde rakı, sumak ve anasonlu istiridyeden sakızlı ve fıstıklı fırında beyaz peynire, patlıcanlı, hurmalı, yoğurtlu, kabak çiçekli kuzu tartardan çikolata, sakız ve Türk kahveli crumble’a farklı lezzetler dikkat çekiyor.

Olay yerine gelen baba Kara ile Onur Kara (18), İsmail Kabak (26) ve Doğukan Appak (31), bu kişilerce silahlı saldırıya uğradı.

Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nden gelen Ziraat Yüksek Mühendisi Arca Atay’ın sorumlusu olduğu stantta ise görenleri hayrete düşüren bir kabak yer aldı.

Bayındır ve Menderes ilçelerinde kabak, bal kabağı, aysberg marul ve biber gibi ihraç ürünlerinin yetiştirildiği seralarda dikim safhasından hasada kadar olan süreçteki çalışmaları inceleyen heyet, ürünün paketleme ve nakli konusunda da bilgiler aldı.

Rus heyete, kabak, bal kabağı, aysberg marul ve biber gibi ihraç ürünlerinin dikim safhasından hasadına kadar olan süreçteki çalışmalarla, ürünün paketleme ve ürünlerin nakli konusunda bilgiler verildi.

Mantarlı, peynirli omlet, havuç, biber, domates, salatalık, yoğurtlu kabak biber sote, zeytin, peynir, badem, ceviz, domates kurusu, taze ve kuru mor üzüm, baharatlı zeytinyağı.

Öğrenciler, kurutulmuş domatesli ve zeytinli pekmez mayalı pamuk ekmek, Urla Enginarı çanağında kabak sıyırma, lorlu kabak çiçeği, hardallı ısırganotu salatası, taze iç baklalı enginarlı deniz börülcesi salatası, çalkama, çipura, ağır ateşte pişmiş şevketi bostan, frambuaz soslu safranlı panna cotta yaptı.

Kabak çiçeği dolması, asma yaprağında karides, zeytinyağlı sarma, otlu börek, iç baklalı enginar ve turp otu salatası gibi lezzetler tanıtıcı kartlarla birlikte ziyaretçilere ikram ediliyor.

Sular altında kalan arazilerde en çok patlıcan, kabak ve biber ürünlerinin zarara uğradığına dikkati çeken Ergezer, çiftçilerin ürünlerine kurtarmak için hasada erken başlamak zorunda kaldığını dile getirdi.

Bocuk günü kabak tatlılarımız dağıtılacak, ateş etrafında toplanılacak, sahne gösterisi ve müzik dinletisi sunulacak.

Etkinlik kapsamında usta aşçıların pişirdiği Bilecik güveci, bıldırcın ve keklik kebabı, dağ eriği kesme çorbası, oymaç çorbası, piruhi, nohutlu mantı, börek ile ayva, kabak, büzme ve samsı tatlıları misafirlere ikram edildi.