Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kaban
  • isim Dik yokuş
  • Tepe
    "Seher vakti keklik çıkar kabana / Sallandıkça püskül değer tabana" - Halk türküsü
Kişi Adları Sözlüğü
Kaban

Cinsiyet: Erkek Savaşçı, dövüşken.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
kaban

Doğal yol. (*Divriği -Sivas)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kaban
  1. Dik yokuş, kayalık, uçurum.

  2. Tepe, yüksek tepe.

  3. Derenin iki tarafındaki orman.

"kaban" kelimesinin kullanım örnekleri.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, toplumda gönüllülük kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaşmasını sağlamak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek üzere hayata geçirilen Gönül Elçileri Projesi ile Koruyucu Ailelik sistemi çalışmaları kapsamında düzenlenen etkinliğe Vali Ali Kaban'ın eşi Neriman Kaban'ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, koruyucu aileler ve çocuklar katıldı.

TR33 bölgesinde en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddeler ise oranlarına göre portakal, karnabahar, kaban anorak tipi, şehirler arası otobüs ücreti ve gömlek olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Ocak ayında çocuk kazağı fiyatı yüzde 21,66 düşerken, bu ürünü fiyatı yüzde 17,73 düşen anorak tipi erkek kaban ile fiyatı yüzde 14,33 düşen erkek kazağı izledi.

Giyim madde fiyatlarında Ekim ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 26,84 artışla kaban(kadın), yüzde 22,85 artışla çizme(kadın), yüzde 22,78 artışla yünlü kaban(erkek), yüzde 13,69 artışla anorak tipi kaban(erkek) madde fiyatları olurken; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 1,4 azalışla kadın iç çamaşırı, yüzde 0,03 azalışla ayakkabı tamiri(kadın) madde fiyatlarında gözlemlendi.

Halk Eğitim Merkezi’ndeki Kadın dış giysileri kursuna katılan kursiyerler; çalışanların iş sağlığı ve güvenliği, düz dikiş, overlok, ütüleme ve leke çıkarma, kesim, giyimde süsleme, giyimde ölçülendirme, ilik-düğme, kadın ceket kalıbı, astarlı kadın ceket dikimi, kadın yelek kalıbı, kadın yelek dikimi, kadın manto-kaban kalıbı, kadın manto-kaban dikimi kurslarında eğitim alıyorlar.

Şehit Hasan Bilgin'in annesi Aynur Bilgin'i, şehit Yusuf Yelkenci'nin annesi Hatice Yelkenci'yi ve şehit Tunahan Kartal'ın annesi Bağdagül Bozkurt'u evlerinde ziyaret eden Kaban ve beraberindekiler, şehit annelerinin Anneler Günü'nü kutladı.

Aracın kaloriferi, devrilebilir kabini, kaban taban havalandırması, kamera monitör sistemi, ayarlanabilir hidrolik direksiyon sistemi, bağımsız süspansiyon ve araç önünü yükseltme sistemi, güçlü vakum sistemi ve hidrolik çöp konteynerine topladığı çöpleri boşaltabilme sistemi var.

Bot, kaban ile içinde 5 defter, suluk, cetvel seti, kalemtıraş ve silgi ile 2 düzine kalemin yer aldığı çantalar, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve okul yöneticilerinin yanında öğrencilerin TC kimlik numaralarına göre titizlikle dağıtılıyor.

Döngele, Tekir, Önsen, Fatih ve Hartlap Mahallelerindeki Çok Programlı Liselerde eğitim gören toplam 800 kız öğrenciye kışlık kaban hediye edildi.

Edinilen bilgiye göre, cadde ile Müneccimbaşı Sokak kesişimine üzerinde kaban ve kapüşon bulunan bir şüphelinin kaldırım üzerinde bulunan bir araç yanına çanta bıraktığını gören vatandaşlar durumu polis ekiplerine bildirdi.

Malatya Valisi Ali Kaban, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumun açılışında, arkeologların iğneyle kuyu kazar gibi çalışarak, buldukları eserlerle insanlığın gelişimine dair izleri ortaya çıkardığını söyledi.

Hekimhan cevizinin tesciliyle Malatya kayısısı, Arapgir köhnü üzümü, Arapgir mor reyhanı ve 2017'nin Aralık ayında yine Fırat Kalkınma Ajansı adına tescil edilen Malatya dalbastı kirazıyla toplamda 5 tescilin gerçekleştiğini aktaran Kaban, mevcutta tescil bekleyen Banazı karası üzümü başvurusunun da kısa zamanda sonuçlanmasını umduğunu ifade etti.

Çalışmalarına Atatürk Mahallesi Nerim Tombul caddesinde devam eden Erzincan Belediyesi yıl içerisinde Gülabibey, İzzetpaşa, Karaağaç mahalleri ile DDY 40 lojmanları, Dedekorkut ,Fevzipaşa,Demirci Cahit Usta, Emek, Ordu caddeleri ve Talip Kaban bulvarında 32 km asfalt kaplama çalışması ve şehir genelinde 55 km kaldırım çalışması gerçekleştirilecek.

Mahallelerde asfalt çalışmalarını bitirip akabinde Talip Kaban Bulvarı, Nerim Tombul Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, 13 Şubat Caddesi asfaltını bitiren Erzincan Belediyesi şimdi de Halit Paşa Caddesinde Asfalt çalışmalarına başlamış bulunmakta.

ETSO tarafından temin edilen bin 200 adet kaban ve bot, isimleri daha önceden belirlenen ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmak üzere Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt ile Ekinözü ve Nurhak İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edildi.