Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kak
  • isim Elma, armut vb. meyvelerin kurutulmuşu
    "İki sipahinin yancıklarında biraz peksimet, biraz da dut kakı olduğu hâlde daha bir lokma yemiş değillerdi." - N. Atsız
  • sıfat Zayıf ve kuru (kimse)
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kak

Meyve kurusu.

"kak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Davuldan zurnadan bir şey çalmazsan, Bir mecliste oynamazsan, gülmezsen, Eğer, sen de hiç bir türkü bilmezsen, Kak git, behey arpa yolan demişler.

Ersin Karafil idaresindeki 35 KAK 53 plakalı otomobil, Demirköprü Mahallesi Bestekar Yusuf Nalkesen Caddesi üzerinde park halindeki 4 araca çarpıktan sonra yan yatarak durabildi.

Rusya Federasyonu hava unsurları tarafından El Bab 8 kilometre güneybatısında yer alan Dayr Kak bölgesinde bulunan DEAŞ unsurları, hava taarruzu ile etkisiz hale getirildi.

Bir restoranda düzenlenen programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri milletvekilleri Mustafa Elitaş, İsmail Tamer, Hülya Nergis, İsmail Emrah Karayel, Sami Dedeoğlu, AK Parti Kayseri eski milletvekilleri Yaşar Karayel, Ahmet Doğan, Kemal Tekden, KAK Parti Kayseri milletvekili adayları Avşar Aslan, Kadir Can Gökalp, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, ilçe belediye başkanları ve AK Parti Kayseri teşkilatı üyeleri katıldı.