Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kan
 • isim Atardamar ve toplardamarların içinde dolaşarak hücrelerde özümleme, yadımlama görevlerini sağlayan plazma ve yuvarlardan oluşmuş kırmızı renkli sıvı
  "Cebinden çıkardığı mendille ellerine bulaşan kanları silerek haykırdı." - Ö. Seyfettin
 • Soy
  "O da benim kanımdan."
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
kan

Eritrosit, lokosit, trombosit, protein ve serumdan oluşan, pH’sı 7,35-7,45 arasında, yoğunluğu 1,056 g/mL olan karmaşık bir vucut sıvısı.

Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
kan
 1. Omurgalılarda oksijenin ve karbondioksitin taşınmasında görevli kırmızı kan hücreleri, organizmanın savunmasında görevli beyaz kan hücreleri ve kanın pıhtılaşmasında görevli olan kan pulcukları ve plazmadan oluşan sıvısal doku.

 2. Kan proteini, kıl, mide içeriği ve idrar vb. yabancı maddeden arındırılmış temiz, taze, bütün veya suyu alınmış hayvan kanının hızlı bir biçimde dondurulması veya soğutulmasıyla elde edilen ürün, hayvan kanı.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
kan

Hayvanlarda vücut boşluğu içinde ya da kapalı damarlar içerisinde dolaşan hücreler ile oksijen, karbondioksit, hormonlar, besin, boşaltım ve bağışıklık maddelerini taşıyan sıvı. Omurgalılarda oksijenin ve karbondioksitin taşınmasında görev yapan kırmızı kan hücreleri ile organizmanın savunmasında görev yapan beyaz kan hücreleri ve kanın pıhtılaşmasında görevli olan kan pulcukları ve serumdan oluşur.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
kan

(biyoloji, zooloji)

Tarama Sözlüğü
kan
 1. Suç, cinayet.

 2. Ceza, cerime, diyet

Zooloji Terimleri Sözlüğü
kan

Hayvanlarda, vücut boşluğu ya da kan damarı sistemi içinde dolaşan sıvı halinde bir dokudur. Vücudun başlıca bölgelerine oksijen ve besin maddeleri taşır, karbondioksit ve diğer boşaltım maddelerini toplar.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kan

Mutfak

Budunbilim Terimleri Sözlüğü
kan

İlkellere göre insana güç ve dirim veren, ruhu barındıran, kötülüğü uzaklaştıran, pisliği arıtan erginleme törenlerinde, kan kardeşliğinde, büyücülükte, beslenmede önemli yeri olan sıvı.

Vikipedi
Kan

Kan, atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar ağının içinde dolaşan; akıcı plazma ve hücrelerden ( alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları) meydana gelmiş kırmızı renkli hayati sıvı.

Kana; latincede hema, kanı inceleyen bilim dalına ise hematoloji denir. Bu sözcükler eski Yunanca'da kan sözcüğünü karşılayan haimadan türetilmiştir. Kolloit bir madde olup homojen görünse bile, heterojen bir karışımdır. Normal bir erişkinin vücut ağırlığının ortalama 1/13'ünü oluşturmaktadır.

Kan sürekli hareket halinde olan sıvı bir yapıdadır ve kan hücrelerinden oluşur. Bu kan hücreleri, çeşitli şekillerden ve plazmalardan oluşmaktadır. Dış bölümde kalan plazma, kanın hacminin %55'ini oluşturmaktadır. Plazmanın bazı kaynaklara göre %92'lik kısmıhttp://m.milliyet.com.tr/pembenar/yeterince-su-icmemenin-yol-actigi-pembenar-detay-genelsaglik-1846939/, bazı kaynaklara göre ise %90'ı http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-900&Bilgi=kanın-yapısı-kan-nedir-kanın-özelikleri-kanın-anlamı-kanın-tanımı sudan oluşur ve geriye kalan bölümü organik ve inorganik maddeler olan plazma proteinleri, aminoasitler, karbonhidratlar, yağlar, hormonlar, üre, ürik asit, laktik asit, enzimler, antikorlar, sodyum, potasyum, iyot, demir, bikarbonat gibi elementlerden oluşmaktadır. Bunlara NPN bileşikleri de denilir. Plazmanın asıl amacı, kanın dokuların ilgili bölümüne taşınmasını sağlamaktır. Plazmada bulunan katı maddelerin büyük miktarı proteinlerden oluştuğu da bilinmektedir. Plazma yalnızca kanın vücutta dolaşmasına yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda, atık ürünlerinde hücrelerden alınmasını sağlar. Plazmanın bileşenleri sürekli olarak yenilenmektedir. Hücrelerin beslenmesine ve atıklarının alınmasına yardımcı olan plazmalar, bağışıklık sistemi hücrelerini de içinde barındırırlar. Kan plazması kendisini 48 saatte bir yenilemektedir.

Kan (film, 1977)

Kan, yönetmenliğini Remzi Jöntürk'ün yaptığı, senaryosunu Mehmet Aydın'ın yazdığı Türk filmidir. Kadir İnanır'ın "Ben Kadir, Deli Kadir uleaaayn" repliği filmin unutulmazıdır.

Kan (anlam ayrımı)

Kan aşağıdaki anlamlara gelebilir:

 • Kan, damar ağının içinde dolaşan; akıcı plazma ve hücrelerden meydana gelmiş kırmızı renkli hayati sıvı.
 • Kan, 1977 Türkiye yapımı film.
 • " Kan", 1991 Eurovision Şarkı Yarışması'nda yer alan İbranice şarkı.
Kan (film, 1985)

Kan, Osman Şahin'in "Kanın Masalı" adlı öyküsünün sinema uyarlaması.

Kan (şarkı)

"Kan" , 1991 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail'in temsilcisi Duo Datz tarafından seslendirilen İbranice şarkıdır. İsrail, 139 puanla üçüncü olmuştur.

"kan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Abalık özellikle kış aylarında kan bağışında bulunmanın stoklarda yaşanan azalma nedeniyle daha fazla önem arz ettiğini söyledi.

Özdemir, kapsamlı bir check up da kan şekeri, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon ve hasar testleri, elektrolit ve mineraller, kan sayımı, kan grubu, lipid profili, tiroid fonksiyon testleri, vitaminler, HOMA-IR indeksi, tümör markerları, viral markerlar, tam idrar tetkiki, gaitada gizli kan, akciğer grafisi, tüm abdomen USG, tiroid USG, meme USG, EKG, efor testi, EKO, solunum fonksiyon testi, servikal smearin olması gerektiğini ifade etti.

Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Kapsamlı bir check up da kan şekeri, böbrek fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon ve hasar testleri, elektrolit ve mineraller, kan sayımı, kan grubu, lipid profili, tiroid fonksiyon testleri, vitaminler, HOMA-IR indeksi, tümör markerları, viral markerlar, tam idrar tetkiki, gaitada gizli kan, akciğer grafisi, tüm abdomen USG, tiroid USG, meme USG, EKG, efor testi, EKO, solunum fonksiyon testi, servikal smear olmalıdır.

Resim sergisinin yanında açılan stantta kan şekeri ölçümü yapılırken adımsayar ve broşürler dağıtıldı.

Bu arada yurtta kampanya için özel olarak hazırlanan afişe kan veren öğrenciler isimlerini yazdı, her bağışın ardından afiş üzerinde yer alan dev kalbin kan seviyesine yükseldi.

Türkiye'de 100 üniversite ve 33 ilde gençlik yapılanması oluşturduklarını belirten Koç, "Türk Kızılayı'nın yaptığı afetzede ve göç edenlere yardım, ilk yardım, kan toplama, bağış ve kurban toplama gibi faaliyetlerde Genç Kızılaycılar, profesyonel yapıya otomatik olarak hemen destek veriyor.

Ben hiçbir şekilde küfür ya da agresiflik göstermediğim halde hiçbir şekilde dinlemeden küfrederek ta ki kulaklarımdan kan gelene kadar darp etmeye devam etti.

Kan nakli sırasında farklı Kan gruplarının kullanılması ile ortaya çıkabilecek aglütinasyon reaksiyonlarına dikkat çekerek; Kan naklini sıradan bir uygulama haline dönüştürmüş ve bağışıklık kimyasının doğuşunu da hazırlamıştır.

Dilerim ki Suriye’den Irak’a bütün yeryüzünde, İslam beldelerin akana bir Müslüman kanı varsa o kan durmalı, Müslümanlar hak ettikleri konumu almalı, bu konuda dünya Müslümanları birlik beraberlik göstermeleri gerekir, Müslümanların gücü çok, parası çok İslam devletlerinin bunu ekonomik bir güç olarak bir noktada toplamaları gerektiğine inanıyorum ben.

Böyle bir korkum kesinlikle yok, mücadelemize son nefer, son nefes, son damla kan akana kadar devam edeceğiz” dedi.

Ünlü Şef Ayvaz Akbacak ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da kan şekerleri ölçtürdükten sonra halk için yapılan bulgur pilavı ve yoğurt dağıtımına katıldı.

Kan bağış merkezinde görevli doktor Deniz Akelma ise, 15 Temmuz şehitleri vesilesi ile Kan bağışı kampanyası düzenlediklerini belirtti.

Kızılay Kan Merkezi Organizasyon Birim Sorumlusu Coşkun Akgöz ise etkinliğine katılan vatandaşlara Kan bağışı konusunda gösterdikleri hassasiyet konusunda teşekkür etti.

Zeytin ağaçlarının dikimi konusunda Mustafa Kemal Atatürk'ün çok büyük katkıları olduğu ifade ediliyor, doğruluk payı fazladır, ama sırf Mustafa Kemal Atatürk ön ayak oldu diye zeytin ağaçlarına diş bileniyor olması da normal mantık kurallarına uymuyor diye akilane düşünsem de İsraillilerin arkalarına saklanacağı tek ağaç olduğunu ve bu nedenle kesilmelerinin caiz olduğunu savunan cahillerin var olduklarına tanık olmak cahilliğin şiddet, hiddet ve kan dökme; yani öldürme, ile birebir ilişkili olduğunu düşündürtüyor!

Kızılay’a yaptığı kan bağışı nedeniyle bronz madalya ile ödüllendirilen İskilip Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli itfaiyeci Ramazan Akkulak ise, kan verince mutlu olduğunu belirterek, “Bir hasta için bir yaşam kaynağı olacağını düşündüğüm için kan veriyorum.