Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kana
  • isim, denizcilik Geminin çektiği suyu göstermek için baş ve kıç bodoslamaları üzerine konulan işaretler
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kana

Dört köşeli yontulmuş direk, hatıl.

Vikipedi
Kana

Kana , Japonca'nın yazımında kullanılan heceyazılarıdır. Kana hiragana ve katakana olmak üzere ikiye ayrılır. Hiragana pek çok Japonca kökenli sözcük ve dil bilgisinin yazımında, katakana ise yabancı dil kökenli sözcüklerin ve ses yansımalarının (şap şap, pat pat gibi) yazımında kullanılır. /n/ sesini karşılayan 'ん' karakteri ve /a/ あ, /i/ い, /u/ う, /e/ え, /o/ お ünlü sesleri dışında her karakter bir ünlü ve bir ünsüzden oluşmak üzere hece şeklinde bir okunuşa sahiptir. Normal yalın halde kırk altı karakterden oluşurken yazımda bazı karakterlerin üzerinde " (tenten, 点々, "noktalar"), veya sonrasında bir o (maru, 丸, "çember") vardır. Tenten ve maru, iki alfabedede sert bir sesi yumuşak bir sese çevirmek istediğiniz zaman kullanılır.

"kana" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ferdi Merter’in kızı Almula Merter, babasının yoğun bakımda olduğunu belirtyerek, acil kan çağrısında bulundu: Hacettepe Nöroloji bölümünde yatmakta olan Ferdi Merter için 10 ünite Arh+ kana ihtiyaç var.

Halep'e yapılan bu saldırılarla İslam dünyası katliamlara, gözyaşlarına, kana ve acıya alıştırılmak isteniyor.

İnflamasyonda immun sistem hücrelerinden salınan IL-1,IL-6, TNF-alfa gibi sitokinler Karaciğer hücrelerini(hepatositler) uyararak CRP,Serum Amiloid proteinleri gibi akut faz reaktanlarının üretilip kana verilmesine yol açar.

Akciğere yerleşen mikrobun orada çoğalıp kana yayılması sonucunda bakteriyemi denilen durum ortaya çıkar.

Teröristler askeri noktaları ve 10 Kasım törenlerini maket uçaklarla kana bulamak istedi.

Esad İdlib'i kana bulamak için zemin yoklarken, ekonomik tetikçiler Türkiye'ye döviz bombasıyla suikast düzenlerken CHP'nin olan biten vandallıklara onay vermesi, ganimet avcılığına soyunması siyasi utanç vesikasıdır.

DEAŞ oyunu ile Suriye'yi kana bulamak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz.

Seçim gününü kana bulamak isteyen PKK'lı teröristler tarafından mutfak tüfüne bağlanan 20 kilogram patlayıcı kontrollü bir şekilde imha edildi.

Uzun yıllar cerrahlık yapan Başkan Altınok Öz, cerrah olarak kanın önemini çok iyi bildiğini, bir ameliyatında 35 ünite kana ihtiyaç olduğunu ve bağışlanan kanlar sayesinde ameliyat ettiği hastanın yaşadığını belirterek kan vermenin hayat kurtardığını söyledi.

Gözyaşını döktürmek isteyen, Ortadoğu coğrafyasını kana bulamak isteyenlere birliğimiz, beraberliğimiz ile cevap vereceğiz.

Mübarek ramazan ayının eşsiz ve mana yüklü derin ikliminden millet olarak feyizlenmek ve oluk oluk akan nimet pınarlarından kana kana içmek için ibadetlerimizi yapıyoruz.

Mübarek Ramazan ayının eşsiz ve mana yüklü derin ikliminden millet olarak feyizlenmek ve oluk oluk akan nimet pınarlarından kana kana içmek için ibadetlerimizi yapıyoruz.

Klorojenik asit tabletler karaciğerdeki glikoz 6 fosfataz adlı protein yapıdaki enzimin çalışmasına baskı yaparak karaciğerin kana glikoz salmasını engeller ve bu şekilde klorojenik asit kan şekerini düşürür.

Barış havası imkan dahilinde iken neden Nevruz gözgöre göre kana bulandı.

Öğrenci velilerinden Ayşe Göçeri ise kana herkesin her zaman ihtiyaç duyabileceğine dikkati çekerek, Kızılay'a teşekkür etti.