Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
keder
  • isim Acı, üzüntü, dert, sıkıntı, ızdırap, tasa
    "Hiçbir kederim yoktu ki onun bir tatlı kelamıyla bertaraf olmasın." - A. H. Müftüoğlu
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
keder

(< Ar.) keder, üzüntü

"keder" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bütün Yolculuk Boyunca Hasret Ayrılmadı Benden Bütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benden gölgem gibi demiyorum hasret yanımdaydı zifiri karanlıkta da Ellerim ayaklarım gibi de değil uykudayken yitirirsin elini ayağını ben hasreti uykuda da yitirmiyordum Bütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benden açlıktı, susuzluktu demiyorum sıcakta soğuğu, soğukta sıcağı aramak gibi de değil giderilmesi imkânsız bir şey ne sevinç ne keder bulutlarla türkülerle de ilgisiz içimdeydi dışımdaydı Bütün yolculuk boyunca hasret ayrılmadı benden zaten elimde ne kaldı bu yolculuktan hasretten gayrı Bir Ucu Bir Kuyuda Kaybolan Rüzgârlı Bir Şosede Bir ucu bir kuyuda kaybolan rüzgârlı bir şosede bana doğru yaklaşıyor kavuşma saatımız yalnayak yüzü saçlarıyla örtülü kavuşma saatımızın bir de ağır yürüyor ki deli olmak işten değil Bana doğru yaklaşıyor kavuşma saatımız yalnayak ben de telefon direğine bağlıyım kollarımdan yüreğim de yorgun mu yorgun duracak nerdeyse bir de alnıma bir su damlıyor aynı yere artsız arasız Bana doğru

Dilekçede, eşini ve annelerini kaybeden müvekkillerin büyük elem ve keder içinde olduğu ve manevi olarak büyük bir yıkıma uğradığı aktarıldı.

Harika bir şarkı ama gözyaşları ve keder içinde bile her zaman gülümseyebilmek çok zor.

Yine biz, devletimiz ve milletimiz için bir şeyler yapacaksak, bu milletin bağrında yetişmiş, aynı keder aynı hüzünle beraber olduğumuz nesille yapacağız.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün fakat yine bu ayda öyle üzücü bir olay oldu ki, üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen hepimizin yüreğinde bu acı, bu keder halen dün gibi canlı.

Eve geldiğimde annem ve babamın büyük bir keder içinde olduğunu gördüm.

Fenerbahçe'nin santrforu etrafa ışıldamalı ama bakıyorsun etrafa keder saçıyor.

Bir damla adaletle neşelenmek kederi silip atıyor, keder bu yüzden karanlığa değil o insanların yüreğinde aydınlığa çıkıyor.

Yapılan İbadet ve işlerde gösterişe yer vermeme, ibadet ve taat da riyadan uzaklaşma hali ve kalbin safhasına keder veren şeyden, kalbi uzak tutmak önemlidir.

Deniz, kızının sevgilisinin adını öğrendiği andan itibaren içindeki yas ve keder yerini öfke ve intikam isteğine bırakır.