Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kedi
 • isim, hayvan bilimi Kedigillerden, köpek dişleri iyi gelişmiş, kasları çevik ve kuvvetli evcil, küçük memeli hayvan, pisik (Felis domesticus)
  "Evcil kedi. Ankara kedisi. Van kedisi."
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
kedi

Kedigiller familyasından evlerde beslenebilen küçük memeli. Avcı, zaman zaman bitkisel gıdalar da tüketebilen etçil hayvan.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
kedi

bk. evcil kedi

Vikipedi
Kedi (anlam ayrımı)

Kedi şu anlamlara gelebilir:

 • Kedi, evlerde beslenebilen, küçük, memeli, avcı ve etçil hayvan
 • Kedi hastalıkları, kedi hastalıkları
 • Kedi Gözü bulutsusu, bulutsu
 • Kedi gözü sendromu, genetik hastalık
 • Kedi Kadın, çizgi roman karakteri
 • Kedi kuşu, kuş türü
 • Kedi miyavlaması sendromu, genetik hastalık
 • Kedi nanesi, bitki cinsi
 • Kedi yayın balığı, balık türü
 • Kedi ve Fare Oyunu, oyun
 • Ankara kedisi, kedi ırkı
 • Altın kedi, kedi türü
 • Balıkçı kedi, kedi türü
 • Benekli kedi, kedi türü
 • Çizmeli Kedi, hikâye kahramanı kedi
 • Gri kedi, kedi türü
 • Gri kedi kuşu, kuş türü
 • Halkalı kuyruklu kedi, kedi türü
 • Kara Kedi, öykü
 • Kara ayaklı kedi, kedi türü
 • Kötü Kedi Şerafettin, çizgi roman kahramanı
 • Paslı kedi, kedi türü
 • Yassıbaş kedi, kedi türü
Kedi

Evcil kedi (Felis catus ya da Felis silvestris catus), küçük, genelde tüylü, evcilleştirilmiş, etobur memeli. Genelde ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi, ya da diğer kedigillerden ve küçük kedilerden ayırmak gerekmiyorsa kısaca kedi denir. İnsanlar kedilerin arkadaşlığına ve haşarat ve ev zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem vermektedir.

Kediler anatomik olarak güçlü, esnek bedenleriyle, hızlı refleksleriyle, keskin, geri çekilebilen pençeleriyle ve küçük avları öldürmeye uyarlanmış dişleriyle diğer kedigillere benzerler. Kediler insan kulakları için çok zayıf ya da çok yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Karanlığa yakın ortamlarda görebilirler. Çoğu memeli gibi, kediler insanlara göre daha zayıf renkli görüşe ve daha güçlü koku alma duyusuna sahiptir.

70'ten fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle birlikte çeşitli uluslararası organizasyonlar tarafıdan tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sayı, (IPCBA) International Progressive Cat Breeders Alliance tarafından 73, ABD merkezli en büyük ikinci organizasyon olan TICA (The International Cat Association) tarafından 58, CFA (The Cat Fanciers' Association) tarafından 44, Lüksemburg merkezli Federation International Feline (FIFE) tarafından 43 olarak açıklanmıştır.http://www.different-cat-breeds.com/popular-cat-breeds.html

Kediler, tek başlarına avlanmalarına rağmen sosyal bir türdür. Kedilerde iletişim, kedi feromonu ve kedilere özgü vücut dilinin yanı sıra seslenme çeşitliliğini (miyavlama, mırıltı, sesini titretme, tıslama, hırıltı ve gırtlaksı ses) de içinde barındırır.

Kediler yüksek bir üreme oranına sahiptir. Kontrollü üreme halinde, çoğalabilirler ve tescilli cins hayvanlar olarak gösterilebilirler. Ev kedilerinin üreme kontrolündeki kısırlaştırma ile oluşan başarısızlık ve eski evcil hayvanları terk etme dünya çapında, hayvan nüfus kontrolünü gerektirecek kadar fazla sayıda sokak kedisiyle sonuçlandı. Bu nüfus sadece Birleşik Devletler'de 60 milyona kadar çıkmıştır.

Kediler Antik Mısır'da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır.

2007'deki genetik bir çalışma, evcil kedilerin milattan önce 8000'de, Orta Doğu'da Afrika yaban kedisi (Felis silvestris lybica) soyundan türediğini ortaya çıkardı. Scientific American göre, kediler Dünya'daki en popüler evcil hayvandır ve günümüzde insanların yaşadığı hemen hemen her yerde bulunmaktadırlar.

Kedi (film)

Kedi, yönetmenliğini Ceyda Torun'un üstlendiği ve 2016 yılı !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nde prömiyerini gerçekleştirdiği belgesel film. Ayrıca ABD'de Seattle Uluslararası Film Festivali, Avustralya'da Melbourne Uluslararası Film Festivali ve Kanada'da Vancouver Uluslararası Film Festivali'nde gösterimi gerçekleşti. 10 Şubat 2017 tarihinde ABD'de sinema salonlarında gösterime girdi.http://www.imdb.com/title/tt4420704/releaseinfo?ref_=tt_ov_infhttp://www.hurriyet.com.tr/ceyda-torunun-kedi-belgeseli-abdde-40259155

"kedi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sahibi tarafından sevilen kedi de mumyalanmış Mumyalama tekniğinin saygı duymak ve abideleştirmek amaçlı ortaya çıktığına dikkat çeken Müze Müdürü Altın, "Buradaki önemli mumyalarımızdan bir tanesi de bizim kedi mumyamızdır.

Mumyalama tekniğinin saygı duymak ve abideleştirmek amaçlı ortaya çıktığına dikkat çeken Müze Müdürü Altın, "Buradaki önemli mumyalarımızdan bir tanesi de bizim kedi mumyamızdır.

En kısa süre içerisinde sokak hayvanları ve kuşlar için şehrin belirlenen yerlere kedi evi, köpek kulübesi ve de kuş evlerini havalar daha da soğumadan yerleştireceklerini ifade eden yetkililer, bu güzel yaklaşımlarından ve de ilgilerinden dolayı Halide Edip Adıvar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kıymetli yöneticileri ile öğrencilerine teşekkür ettiler.

İçinde 95 adet kedi illüstrasyonu, üç adet fotoğraf ve çok sayıda aforizma yer alan kitap kediseverler için bir armağan gibi.

İŞTE İLGİNÇ LAKAPLAR Ordu’da yakın dönemin lakabıyla anılan isimleri şöyle: "Tak tak Mehmet, Fıçı Fahrettin, Kovboy Telat, Pele Erol, Kamyon Kadir, Nato Ekrem, Piliç Necmi, Yenge Yılmaz, Bızdırık Coşkun, Bay Hamdi, Nano Engin, Ayartamlı İksan, Muhtar Azmi, Toto Uğur, Tosbağa Güner, Ayı Nihat, Genç Osman, Papaz Fikret, Alabut Telat, Dansöz Aydın, Göbek Nizam, Hart Hart Harut, Alano Murat, Höllük Memet, Dilik Yener, Kemre Yüksel, Torun Memet, Yula Berat, Katır Yusuf, Takoz Üstün, Öcü Uçman, Çakal Turgay, Şarlo Talip, Kürt Galip, Dansöz Kenan, Kepçe Ayhan, Yılancı Osman, Kelebek Mustafa, Kürt İsmet, Rambo Mehmet, Sosyete Bahtiyar, Kepcekulak İbrahim, Tren Yusuf, Peruk Necat, Yalaş Zeki, İngiliz Ömer, Çil Ferit, Zula Uğur, Kabak Rıfat, Kıllı Adem, Gürcü Faruk, Macar Osman, Tostcu Gündüz, Korukgöt Yusuf, Beyo Selahattin, Altındiş Cemil, Tostos Mehmet, Boksör Kenan, Kemre Yüksel, Palaska Yüksel, Kayho İlyas, Mayer Hamdi, Çerez Ahmet, Ayhan Işık, Corci Ali, Köpekci Turgut, Kedi İsmet, Kedi Kemal, Kafkas Ziya, Bakırc

Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Mehmet Alavlı ise çocuk parklarına kum yerine tartan pist yapılmasının, yaya geçitlerine butonlu trafik ışıkları konulmasının ve Yenişehir bölgesine kedi-köpek mama kutuları yerleştirilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

İtiraf etmeliyim, ‘kedi annesi’ tabirini hafif alaysı kullandım bugüne dek.

Edinilen bilgiye göre, Hüseyin Cirinoğlu’na ait Bilal Habeş Mahallesi Alpaydın Sokaktaki ikametindeki su kuyusuna yavru kedi düştü.

BURSA (AA) - Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, bir lokalin alçıpan ile kapatılan duvar boşluğuna sıkışan kedi, itfaiye ekiplerinin yardımıyla kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Orhangazi Belediyesi Hanımlar Lokali'nin alçıpan ile kapatılan duvar boşluğundan kedi sesi geldiğini duyan lokal çalışanları, durumu itfaiyeye bildirdi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 1 hafta önce ameliyatlı ve bitkin halde Şelale Polis Karakoluna gelen kedi, karakolun maskotu haline geldi.

Veteriner İşleri Müdürlüğüne taşınan kedi üzerinde yapılan fiziki muayenede anamnez ve fiziksel muayene sonucu sol arka ayakta felç şekillenmiş olduğu ve kazanın kedinin ayağında dejenerasyon ve kangrenleşmeye yol açtığı tespit edildi.

Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali’nde birinci olan Anatolia Angara Kedievi’nden Gülseli Korkmaz’ın Kedisi Azra 10 bin TL, ikinci olan Belçika Fizzy Devil Kedievi’nden Devan Rex 6 bin TL, üçüncü olan İstanbul Tonton Pisiler Kedievi’nden Brithis Longhair ise 4 bin TL para ödülü kazandı.

A, Organize İşler gibi filmlerin kurgucusu Mustafa Preşeva, Star Wars, Harry Potter ve Avengers gibi filmlerde animatörlük yapan Arslan Elver, Kötü Kedi Şerafettin filminin yönetmenlerinden Ayşe Ünal, Haset-Kayıp Masallar ve Satranç filmlerinin yönetmeni Cemal Erez, Canlandıranlar Derneği kurucusu ve yönetmen Berat İlk,reklam ve animasyon yönetmeni Arman Şernaz, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü Başkanı Doç.

Türkiye'de bu madde; kedi, köpek gibi gıda değeri olmayan hayvanlarda antiparaziter olarak kullanılmak üzere, sprey veya deriye damlatma formlarında ruhsatlandırılıyor.