Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kol
 • isim, anatomi İnsan vücudunda omuz başından parmak uçlarına kadar uzanan bölüm
 • Giyside vücudun bu bölümünü saran parça
  "Kara yağız oğlan yalandan gözlerinin yaşını pembe mintanının kollarına siliyordu." - O. C. Kaygılı
 • Makinelerde tutup çevirmeye, çekmeye yarayan ağaç veya metal parça
 • anatomi Koyun, dana, kuzu vb.nde ön ayağın üst bölümü
 • bitki bilimi Ağaçlarda gövdeden ayrılan kalın dal
 • müzik Bazı çalgıların elle tutulan sap bölümü
 • Koltuk, divan vb.nin yan tarafında bulunan dayanmaya yarayan parça
 • Bir şeyin ayrıldığı bölümlerden her biri, dal (I), kısım, şube, branş
  "Türk Dil Kurumunun bilim ve uygulama kolları."
 • tarih Karakol
  "Lakin böyle kardan yolların örtüldüğü bu gecede, koldan korku yoktu. Rahatça eğlenebilirlerdi." - R. H. Karay
 • 10. İş takımı, ekip, grup
  "Öteki koldaki iki hamlacıdan birisi acınacak bir zayıflıktaydı." - S. F. Abasıyanık
 • 11. askerlik Kanat
  "Sağ kol. Sol kol."
 • 12. Dizi, düzen
  "Yürüyüş kolu."
 • 13. denizcilik Bir halat oluşturan bükülmüş lif demetlerinden her biri
Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü
kol

Sinema Eski alıcı ve göstericilerde, aygıtı çalıştırmak için elle döndürülen, alıcı ya da göstericinin düzeneğini devindiren sap.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
kol

İnsan ve bazı hayvanlarda omuzla bilekler arasında kalan kısmı.

Tarım Terimleri
kol

bk. fışkın, sürgün.

Tiyatro Terimleri Sözlüğü
kol

(Ort. O.):Raks, temsil, taklit ve her türlü oyun oynanan topluluk.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
kol

(coğrafya)

Tarama Sözlüğü
kol
 1. Taraf, yan, cihet.

 2. El.

 3. Devriye gezen asker, bekçi

Zooloji Terimleri Sözlüğü
kol

İnsan etrafının ön parçası; omuzla bilekler arasında kalan parça.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
kol

Ortaoyunu adı çıkmadan önce dans, gösteri, benzetme ve her türlü oyun oynayan topluluklara verilen ad.

Tarih Terimleri Sözlüğü
kol

Devlet buyruklarının ulaştırılmasında izlenmek üzere belirtilmiş kentler üzerinden geçen yollar: Anadolu'nun orta kolu, Rumelinin sağ kolu.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kol
 1. Susuz dere.

 2. Koyak, vadi.

Jimnastik Terimleri Sözlüğü
kol

Vücudun, omuz başından parmakların ucuna dek uzanan üyesi.

Vikipedi
Kol

Kol, çeşitli hareketlerin ve işlerin yapılmasında kullanılan uzuv. Anatomide omuz mafsalından, dirsek mafsalına kadar olan kısma kol, dirsek mafsalından el bileği mafsalına kadar olan kısma da ön kol denmektedir. Fakat genel kullanımda kol denilince her ikisi birden anlaşılmaktadır.

Kol bölgesinde humerus isminde tek bir kemik bulunmaktadır. Ön kol bölgesinde ise radius ve ulna isminde bir çift kemik bulunmaktadır. Kolun ve önkolun hareketlerini sağlayan kaslar, bu kemiklere yapışmıştır.

Kol, çeşitli yönlere olan hareketlerini (aşağı yukarı, öne, arkaya, içe dönüş, dışa dönüş) omuz mafsalı ve bu bölgedeki kaslar vâsıtasıyla yapmaktadır.

Kol üzerinde dört ayrı kas yer almıştır. Bunlar içinde en mühimi iki başlı pazu kasıdır, ön kolun bükülmesini sağlar.

Önkol ise extansiyon (düşleşme), fleksiyon (bükülme), içe dönüş ve dışa dönüş hareketlerini dirsek mafsalı vasıtasıyla ve koldan başlayıp, önkol kemikleri üzerinde sonlanan kaslar vasıtasıyla yapmaktadır. Önkol üzerinde 18 adet kas yer almaktadır, bunlar el ve parmakların hareketlerini sağlar.

Kol (anlam ayrımı)

Kol sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

 • Anatomide kol, çeşitli hareketleri ve işleri yapmamızı sağlayan önemli bir uzvumuz.
 • Akarsu kolu
 • Kol (havacılık)
  • Kol uçuşu
Kol (akarsu)

Kol, daha büyük bir nehre veya göle akan bir akarsudur.Merriam-Webster Bir kol doğrudan bir denize veya okyanusa akmaz. Kollar ve ana akım nehirleri, yüzey ve yeraltı sularının çevresindeki drenaj havzasına boşalarak suyu okyanusa doğru yönlendirir.

"kol" kelimesinin kullanım örnekleri.

Aras Mert, Yaşar Ceylan, Mehmet Zeki Danışman, Halil Gökovalı, Duran İlgün, Ece Kansu, Arzu Kayaoğulları, Ali Özge Kol, Akkadın Sağlamol Ergin, Muharrem Hakan Uğur, Necmettin YanKol, Cansel Yavuz, Gülnur Yıldırım, İsmail Yıldız.

Tolga Akbay başkanlığındaki yönetim Ali Özge Kol, Yaşar Ceylan, Aras Atamert, Zeki Danışman, Halil Gökovalı, Duran İlgün, Ece Kansu, Arzu Kayaoğulları, Akkadın Sağlamol, Muharrem Hakan Uğur, Necmettin YanKol, Cansel Yavuz, Gülnur Yıldırım ve İsmet Yıldız’dan oluştu.

İzmir, çiftçiyle, köylüyle, sanayiciyle, turizmciyle kol kola girdiğinde, güven tesis edip birlikte yol yürümeyi öğrendiğinde, bir kentin 10-15 senede kalkınabileceğini, sadece belediyenin öncülüğünde ve hemşehrilerin çabasıyla bunu yapabileceğini dünya aleme gösterdi.

Çoğunluğu 200 bin yıllık olan 66 iskelet üzerinde inceleme yapan bilim insanı, kol ve bacak kemiklerinin eğriliği, kafatası ve çene deformasyonu da dahil çok sayıda olağandışı anatomik anormallik olduğunu fark etti.

FAST için hastanın 3 önemli bulgusundan bir tanesi bile varsa hasta hastaneye ulaştırılmalıdır: Bir yakınınız ya da arkadaşınızın aniden konuşması bozulursa, bir tarafındaki kol veya bacağında güçsüzlük, uyuşukluk fark ederseniz, yüzünde özellikle de ağız köşesinde sarkma olursa ne yaparsınız?

Kalp ve damar tıkanıkları, boyun damar tıkanıklıkları, kol ve bacak damar tıkanıkları, böbrek damarları tıkanıklıklarına ameliyata gerek kalmaksızın anjiyografi, anjiyoplasti ve stent yerleştirilmesiyle müdahale edilebiliyor.

Sıklıkla kol, bacak, yüz, ağız, bağırsak ve üst hava yollarında şişliklerle ortaya çıkan hastalığı nedeniyle tedavi görmeye başlayan Çakır, Herediter Anjiyoödem Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (HAÖDER) kurucuları arasında yer aldı.

Nail Bulakbaşı, "Özellikle beyine giden boyun damarları başta olmak üzere, aorta ve ondan çıkan kol ve bacak damarları ile koroner (kalp) arterlerde ateroskleroz gelişimine bağlı darlık ve tıkanmalar, günlük pratikte sıklıkla rastladığımız bulgulardır.

Kol altında iki farklı ter bezi bulunduğunu, bunlardan birinin Ekrin diğeri Apokrin ter bezleri olduğunu anlatan Dr Şerafettin Saraçoğlu, “Ekrin ter bezleri vücudun diğer bölgelerindeki gibi ter sıvısı salgılarken apokrin bezler farklı bir sıvı salgılar.

İlizarov yönteminin hangi hastalara uygulandığı hakkında bilgi veren Bölükbaşı “Kırıklar (özellikle kemiğin cilt, cilt altı dokuları parçalayıp dış ortamla temas halinde olduğu açık kırıklarda en önemli tedavi yöntemidir), nonunion dediğimiz uzun süre geçtiği halde kaynamamış kırıklar (ameliyat olmuş yada olmamış), özellikle ateşli silah yaralanmaları ve ağır trafik kazaları sonrası ortaya çıkan kemik kaybının olduğu durumlar, ekstremitelerdeki şekil bozukluklarında (yanlış yada eğri kaynama gibi), kronik osteomyelitler (kemik iltihaplanması), benign (iyi huylu) kemik tümörleri, ekstremite uzatmaları (iki bacak yada kol arasındaki uzunluk farklarında), cücelikler, ekstremite güdüklerinin uzatılması (bacak kopmaları sonrası ortez kullanımı için yeterli mesafe kalmadığı durumlarda), hastalık veya kazalara bağlı eklemlerdeki açılmayan hareket kısıtlılıklarında, artrodez dediğimiz eklemlerin dondurulması gereken durumlarda, doğuştan kalça çıkılarında, ayaktaki şekil bozukluklarında, yumuşak doku defektlerinde, ko

SAMSUN (AA) - Samsun'un Çarşamba ilçesinde 10 yıldır buerger hastalığıyla (kol ve bacakta atardamar tıkanıklığı) mücadele eden ve hayati tehlike nedeniyle iki bacağı kesilen 52 yaşındaki Kemal İkier'e, yeniden ayağa kalkmak için protez bacaklarının takılmasını bekliyor.

Ayaksız da idare edebilirim, gerekirse yerde sürünerek gidebilirim ama kol olmayınca hayat bitiyor.

Ama bir Aydınlılık birliği ile bütün milletvekilleri ile el ele kol kola çalışmak istiyorum.

İkinci gün yapılan sağ kol mücadelelerinde ise kadınlarda 21 yaş altında 55 kiloda Ümran Keser dünya şampiyonu olurken, 70 kiloda Yeter Bağ dünya ikincisi, 70 kiloda Rabia Kayahan, artı 70 kiloda Aysu Melek Damar ve 50 kiloda Gözde Varol dünya üçüncülüğünü elde etti.

Penceredeki parmak izlerinin Karaca'ya ait olduğu ön kabulüyle, Karaca'nın yüzü yola bakacak şekilde aşağı düştüğü, Şengül Karaca'nın arkadan itilmesi veya kendini boşluğa bırakırken kol ve ayaklarıyla ileri yönlü bir hamle yapması arasında belirgin fiziksel ölçüm farklılığı olmayacağından, keşif sırasında yapılan ölçümlerin olayın cinayet mi, intihar mı olduğu yönünde kesin ayırım yapılmasına olanak vermediği belirtildi.