Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
koton
  • sıfat Pamuktan yapılan (kumaş vb.)
Vikipedi
Koton

Koton, yaklaşık 8.500'den fazla çalışanı ve 275'i Türkiye'de 159'u yurt dışında olmak üzere toplam 434 mağaza ile 28 ülkede bulunan ve merkezi İstanbul olan mağazalar zinciridir.http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1169388-koton-kuresel-marka-olma-yolunda-ilerliyor

Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Koton, 1988 yılında İstanbul'da Yılmaz Yılmaz ve Gülden Yılmaz çifti tarafından kuruldu. Asıl meslekleri subay ve öğretmen olan Yılmaz çifti ihraç fazlası ürünleri satmak amacıyla ufak bir dükkân ile ticarete atıldı. Çift, dükkânın büyük ilgi görmesi üzerine mesleklerinden ayrılarak tamamen mağazacılık ve tekstil ile uğraşmaya başladı. 1995 yılında kendi üretimini yapmaya başlayan Koton, ilk yurt dışı mağazasını 1996 yılında Almanya'nın Münih şehrinde açtı. 2015 yılı Aralık ayı itibari 434 mağazası bulunan Koton, Rusya, Almanya başta olmak üzere 28 ülkede mağazalarının 159'u yurt dışında bulunmaktadır.

2016 hedefi ise 61'i yurtdışında, 30'u yurtiçinde toplam 91 mağaza daha açarak 525 mağazayla ve 12.500 çalışan ile sektörün global oyuncuları arasındaki yerini korumaktır. Ayrıca Koton 2016 yılında Paris'in en ihtişamlı alışveriş caddesi Boulevard Saint Germain'de bin 800 metrekarelik bir mağaza açarak, moda dünyasında global bir marka olduğunu herkese duyurmuş olacaktır.http://www.hurriyet.com.tr/2016da-kanatlaniyor-40028991

"koton" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yeni koleksiyonunda da doğal dokulardan vazgeçmediğini söyleyen Korçan, koleksiyonunda el dokuması ipekler, Japon yün dokumalar, organik koton ve bambu elyaflı örmeler, renklerde ise antasit gri, dip lacivert, ekru ipekler üzerine özel bir baskı uyguladığını ifade etti.

Koton, keten-Koton ve ipekli kumaş seçenekleriyle zenginleştirilmiş pileli ya da beli ipli rahat pantolonlar, astarsız gömlek gibi dikilen ceketler, gömlek hafifliğindeki trikolar, retro tarzda hazırlanmış eğlenceli cuba gömlekler, keten t-shirtler ve sneakerlar hediye önerisi olarak öne çıkıyor.

İpek, koton, ince dokulu örme kumaşlar, emprime desenlerle kullanılmıştı.

Maceracı desenler, üstü payet işli ipek şifon kumaştan romantik ve grafik printler, hem düz hem de vintage desenli ve fistolu ipek koton vualler sıcak bir görünüm sunuyor.

Fırfırlı beyaz koton bluzlar, ipek pilili elbiselerde altın jakar detaylarla süslü kum rengi ve fuşya belden büzgülü elbiseler koleksiyonda geniş yer tutuyor.