Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kredi
  • isim, ekonomi Borç ödemede güvenilir olma durumu
    "Piyasada kredisi var."
  • ekonomi Ödünç alınan veya verilen mal, para
    "Kredi almada, senet ödemede, şunda bunda oldum olası kolaylık göstermişlerdir." - A. İlhan
  • Güven, saygınlık, itibar
  • eğitim bilimi Belli bir öğrenimin tamamlanması için öğrencilerden istenen her türlü kuramsal ve uygulamalı çalışmalar göz önünde tutularak bir yarıyıl veya bir öğretim yılı okutulan herhangi bir dersin, okul programı bütünlüğü içindeki değerini nicelik olarak gösteren birim
İktisat Terimleri Sözlüğü
kredi

Para, mal veya para cinsinden bir değerin belirli bir vade ve koşulla geri alınmak üzere verilmesi.

Vikipedi
Kredi

Kredi, bir kimseye belirli bir süre sonra geri almak kaydıyla satın alma gücü sağlanması veya bu gücün devredilmesi olarak tanımlanır. Bu sözü edilen nakdi kredi tanımıdır. Ancak bankalar bir tüzel ya da gerçek kişi lehine garanti ve kefalet vererek de kredilendirme yapabilir. Buna da gayrinakdi kredi denir.

"kredi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Davacı Abdülazim Başol’un değerli olan kredi kartını kolayca çalınmasına imkan yarattığı, davalı iş yerlerinin ise üzerine düşen azami görevi yerine getirmeyip kimlik kontrolü yapmadığı gerekçesiyle iki tarafa da yüklenecek kusurun yarı yarıya olduğunu belirten mahkeme, şirketlerin Başol’a toplamda 4 bin 50 lira ödemesine hükmetti.

Anlaşma kapsamında Afili Bonus Kredi Kartı alan avukatlar 100.

Özal, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini 1967-1971 yılları arasında yürüttü, Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

Altınova’nın Fevziye köyünde düzenlenen Buğday Dağıtım Töreni’ne İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci, Altınova İlçe Müdürü Mesut Ünal, Termal İlçe Müdürü Hadi Dağaşan, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Burhan Bilirgiç, Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, Çiftklikköy Ziraat Odası Başkanı Mehmet Anaçardı, Fevziye Muhtarı Ahmet Necmi Yüksel, Ahmediye Muhtarı Nedim Baştürk, Soğuksu Muhtarı Yaşar Yedikanat, Çavuşköy Muhtarı Riyasettin Kızılkaya, teknik personeller ile çiftçiler katıldı.

Ali Akkanat Kampüsündeki fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören ve Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü Beyşehir ve Eşrefoğlu Yurdunda kalan öğrenciler program kapsamında camiye gelerek "Gençlik buluşması" programına katıldı.

Esentepe Mahallesi'ndeki Esentepe Kuba Camisi'nde gerçekleştirilen programda, Beyşehir Ali Akkanat Kampüsü'ndeki fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören ve Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü Beyşehir ve Eşrefoğlu Yurdu'nda kalan öğrenciler "gençlik buluşması" gerçekleştirdi.

KONYA (AA) - Beyşehir ilçesindeki Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda barınan Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Kampüsündeki fakülte ve yüksek okullarda öğrenim gören öğrenciler, şehitler için Hüyük ilçesinde gerçekleştirilen etkinlikte fidan dikimi gerçekleştirdi.

Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün; belediye bünyesinde AKOS (Akıllı Kentler Otomasyon Sistemi) kurulabilmesi için İller Bankası7ndan beş yıl vadeye kadar 2 milyon TL kredi kullanılabilmesi ve bununla ilgili olarak yürütülecek tüm işlemler için belediye başkanına yetki verilmesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Bilgi Raporu görüşüldü.

Merkez Osmangazi ilçesi Çiftehavuzlar Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde bulunan İbrahim Taşdemir’e ait kuyumcuya gelen elinde boya malzemeleri bulunan bir kişi, kredi kartı ile 12 taksitle altın alamak istediğini söyledi.

Çünkü oda olarak biz esnafla iç içeyiz ve esnafın kredi alama şansı çok zorlaşmış ve kredi alamaz duruma gelmiştir.

Alaybeyi Orhan, içerisinde bir miktar para, nüfus cüzdanı ve kredi kartları bulunan cüzdanı sahibine ulaştırmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

KIRŞEHİR (AA) - Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kaman Altuncan Hatun Kız Yurdunda düzenlenen kariyer günlerine katıldı.

Ayrıca, ihracatçının ithalat bedeli ve kredi ödemelerinin de ihracat bedelinin alışı yapılmadan bankalarca mahsup edileceğine dair bir düzenleme yapıldı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İskele Mahallesi Ambarcı Caddesi üzerindeki balık lokantasında, kredi kart bilgilerinin kopyalandığını ve çok sayıda kişinin hesaplarının bu yöntemle boşaltıldığı ihbarı üzerine harekete geçti.

Kuyumcu ve ambalajcı adı altında faaliyet gösteren çok sayıda iş yerine sabah saatlerinde operasyon düzenleyen polis ekipleri, herhangi bir mal veya hizmet satmadığı halde kredi kartlarından belirli faiz oranları karşılığı çekim yapan 14 şüpheliyi gözaltına aldı.