Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kulübe
  • isim Kerpiç, saman veya ağaçtan yapılmış küçük, basit, ilkel ev
    "Aliş tozu dumana katarak kulübeye seğirtirken o da arkadaşlarının birini aramaya çıktı." - Halikarnas Balıkçısı
  • Bir yeri beklemekle görevli kimsenin içinde bulunduğu küçük barınak
    "Nöbetçi kulübesi."
  • Hayvanlar için yapılmış barınak
    "Köpek kulübesi."
  • Alçak gönüllülük göstermek amacıyla "ev" anlamında kullanılan bir söz
Vikipedi
Kulübe

Kulübe ya da baraka, genellikle barınma için yapılmış basit ve küçük yapılara denir. Günümüzde tuvalet, güvenlik vb. amaçlarla yapılan daha düzenli yapılar için de kulübe deyimi kullanılmaktadır.

Bölgede bulunan materyallerin izin verdiği ölçüde yapısında farklı ve ucuz parçalar kullanılabilir. Örneğin, buzdan, deriden, tüylerden, samandan, palmiye yapraklarından ve/veya çamurdan çabukça yapılabilirler. Kalıcı olarak ve bir eylem amaçlı yapılanları için metal, tahta gibi parçalar daha düzenli olarak yerleştirilir.

Genellikle geçici olarak sığınma amaçlı yapılsa da bazı kabileler kulübe benzeri yapılarda hayatlarını geçirirler.

"kulübe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Aynı zamanda yeni bir kulübe geldiğinizde de o kulübe alışabilme açısından da zamana ihtiyacınız olur.

Taraftarlara, kulübe zarar verecek ve antipati kazandıracak tezahüratlardan kaçınmalarını tavsiye ediyorum.

Kulübe sezon başında katılan iki Afrikalı futbolcu Fildişi Sahili vatandaşı Bambara Arjuva Yives ile Malili Hamidou Coulibaly, ülkelerindeki sıcak havaya rağmen kısa sürede takıma uyum sağladı.

TSYD Konya Şube Başkanı Murat Dönmez, ziyarette dernek çalışmaları ve derneğe bağlı spor kulübünün aldığı başarılardan bahsederek, amaçlarının kulüplerinde daha çok sporcu barındırmak ve kulübe bağlı sporcuların geçtiğimiz yıllarda elde ettikleri Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonluk sayısını arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kulüpteki eşyalarını toplayan ve odasını boşaltan Portekizli, sezon başında alacaklarına karşılık bedelsiz ayrılmak için kulübe ihtarname çekmişti.

Bölüm yayınlandıktan dört yıl sonra, dönemin İngiltere Başbakanı David Cameron ile ilgili çıkan bir kitapta, Cameron'ın üniversitedeyken bir kulübe kabul edilebilmek için ölü bir domuzun da dahil olduğu bir seremoniye katıldığı iddia edildi.

Gecekondu hem değiştiğini, eskide kalmadığını ve kendilerine dair önyargıların da son bulmasını isteyecek hem de Ankaralı iş insanlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına da bu şanlı kulübe destek vermeleri gerektiğinin altını çizecek.

Kulüpten yapılan açıklamada, futbolcu Oktay Aydın'ın alacaklarına karşılık kulübe ihtar çekerek sözleşmesini tek taraflı olarak feshetme yoluna gittiği belirtildi.

Daha önce kulüpte asbaşkanlık ve basın sözcülüğü görevinden bulunan iş adamı Ziya Ünsal, kulübün içinde bulunduğu durumun geçici olduğunu ve bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatılması adına kendisinin kongre sürecine kadar kulübe gözetmenlik yapacağını belirtti.

Mamur ile birlikte olağanüstü kongrede yönetim kurulu üyeliğine seçilen Mehmet Hızlıer de görevinden ayrıldığına ilişkin kulübe dilekçe verdi.

Olağanüstü kongrede yönetim kurulu üyeliğine seçilen Mehmet Hızlıer de görevinden ayrıldığına ilişkin kulübe dilekçe verdi.

Tecrübeli teknik adam, 4 yıl sonra yeniden kulübe dönüp adeta hem kariyeri hem de hayatı adına büyük bir kazanım elde edecek.

Nerede görülmüş Divan başkanının kınam cezası aldığı 5 sene kulübe girmesinin yasaklandığı.

Kendisi Malatyalılık aidiyetiyle, tamamen gönülden kulübe her anlamda katkı sunuyor.

Müessese ürününü pazarlar, ancak sponsoru olduğu kulübe dayatma yapamaz.