Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kullanmak
 • -i Bir şeyden belli bir amaçla yararlanmak
  "Parmaklarının arasındaki mendili eskiyinceye kadar kullandığın hiç oldu mu?" - H. C. Yalçın
 • Bir kimseyi bir hizmette bulundurmak, çalıştırmak
  "Siz analarımızı nasıl esir gibi kullandınızsa biz de sizi öyle kullanacağız." - H. E. Adıvar
 • İşletmek, değerlendirmek
  "Parasını ticarette kullanmak."
 • nsz Giymek, takmak
  "Hiç yağmurluk kullanmazdı."
 • nsz Sigara, içki vb. şeylere alışmış olmak, içmek
 • nsz Kelimeyi yazmak, söylemek
  "Lakırtılarında çok kere çifter çifter kelimeler kullanırdı ki bunlar bazen manayı değiştirir." - A. Ş. Hisar
 • Harcamak, sarf etmek
  "Sattıkları küpenin parasını çok idareli kullanıyorlardı." - P. Safa
 • Amacına ulaşmak için birinden veya bir şeyden yararlanmak, onu amacına alet etmek, sömürmek, istismar etmek
  "Hâlbuki onlar, işte bu saflığı istismar ediyorlar. Bütün düşünceleri seni kullanmak, o kadar!" - A. İlhan
 • Araç veya aleti işletmek, yönetmek
  "Nitekim çocuklarımın bile kullandıkları hesap makineleri, bunların küçük modelleridir." - B. Felek
 • 10. Bir şeyin gereklerini yerine getirmek
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kullanmak

Bir kimseden cinsel yönden faydalanmak.

"kullanmak" kelimesinin kullanım örnekleri.

İster abajur ya da lambader gibi aydınlatma ürünlerinde, isterseniz de dekoratif objelerde seçimlerinizi hayvan figürlü olanlardn yana kullanmak isteyebilirsiniz.

Stresli bir yaşam sürmek Tatlıyı çok fazla abartmak Sigara ve alkol kullanmak Hareketsiz bir şekilde yaşamak Çevre kirliliği Çok yağlı yiyecekler tüketmek gibi birçok neden detoks suyu hazırlamanız için sıralanan nedenler arasında gösterilebilir.

Türel, eşi Ebru Türel ve oğlu Akant ile oyunu kullanmak için Döşemealtı ilçesindeki İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesine geldi.

Devlet Hastanesi’nden ambulansa sedye ile bindirilen yaşlı adam oyunu kullanmak için Turhal ilçesinde bağlı 25 kilometre uzaklıktaki Akbuğday köyünde götürüldü.

Ziyaretler sırasında Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün uydu fotoğraflarını kurumun CBS çalışmalarında altlık olarak kullanmak için talepleri olmuştur.

Aynı zamanda herhangi kronik bir rahatsızlığı yüzünden sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olanlar, yaşlılıktan oruç tutamayacak duruma gelmiş olanlar ve ameliyatlı olan kişilerin oruç tutmaları sakıncalı olabilmektedir.

Ayrıca uygulama yapılan alana buz koymak veya sprey şeklindeki anestezik ilaçlar kullanmak da oldukça faydalı olabiliyor.

Teröristler bomba yapımında kullanılan maddeleri ileride kullanmak üzere toprağa gömmüş İddianamede, yapılan yer gösterme işlemi ve araştırmalar neticesinde İstanbul'dan bomba yapımında kullanılan kimyasal maddeleri bidonlar içerisinde 2013 yılında Ankara Çamlıdere Muzri Pağacın mevkine, Bornova ilçesi Çiçekyaka köyü Özbek mevkine, Muğla Ula ilçesi Yelişova mevkine, Eskişehir'e ve İstanbul Şile'deki tespit edilemeyen yerlere örgütün ileride yapmayı planladığı terör eylemlerinde kullanılmak üzere anilin ve nitrometan isimli kimsayal maddeleri toprağa gömdükleri, gömme işlemlerini, gömülen malzemeleri, malzemelerin gömüldüğü yerin gidiş, geliş güzergahını ayrıntılı bir şekilde kameraya çekip, kameradaki görüntüleri flash bellek ile Kuzey Irak'a aktardıkları tespiti yer aldı.

Türkçe düşünüp, Türkçe konuşup, Türkçe anlaşabilme imkanımız varken başkalarının diline, kültürüne öykünerek, özenerek onların kelimelerini kullanmak, kavramlarını kullanmak bize çok fazla bir katkı sağlamayacak.

Dolayısıyla bakteri kaynaklı ishallerin dışındaki yüzde 90 hastada antimikrobik ilaç kullanmak gereksiz, hatta zararlıdır’’ diye konuştu.

Çünkü toplu taşıma araçları kullanmak engelliler için zor ayrıca tekerlekli sandalye kullanan engelliler için de apayrı bir zor.

Bu sermayeyi dürüstlük ve en önemlisi cesaret ile yeni bir fikre kapı aralamak için kullanmak artık sizin elinizde.

Ek gıda geçiş döneminde besleyiciliği arttırmak için ilikli kemik suyu kullanmak oldukça önemli çünkü bebeklerin damak tadı oluşurken kullanmaya başlanırsa ileriki dönemlerde kemikleri güçlü olacaktır.

Verimliliği arttırtmak için bütün teknikleri kullandıktan sonra sertifikalı tohum kullanmak gerekir.

Destekleri sağlamak ve arzetmek bizden, bu destekleri teşvike çevirmek ve kendi istihdamı için kullanmak gençlerimizden” dedi.