Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kur
 • isim, ekonomi Yabancı paraların ulusal para cinsinden değeri
  "Resmî kura göre doların değeri yeniden ayarlandı."
 • Düzey
İktisat Terimleri Sözlüğü
kur

Bir birim yabancı paranın ulusal para cinsinden fiyatı.

Tarama Sözlüğü
kur
 1. Mevki, derece, had, mertebe, paye.

 2. Akran, emsal

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kur
 1. Durumundan çok yakınan (kimse).

 2. Aç gözlü kimse.

 3. İyilik bilmez, nankör.

Vikipedi
Kur (mitoloji)

Kur, Sümer mitolojisinde ölülerin yuvası, cehennem, "ölülerin nehri" ( Stiks) ve tarih öncesi deniz ( Abzu) ile dünya ( Ma) arasındaki boşluğu temsil eder, bir nevi bunların tecessümü yani cismani halidir.

Kur

Kur ( Fr.), değişik manalara gelebilir:

 • Cinsel hayatta karşı cinsin dikkatini çekici hareketler
 • Döviz kuru
  • Çapraz kur
  • Emekleyen kur
  • Esnek kur
  • Sabit kur

"kur" kelimesinin kullanım örnekleri.

Buradaki ziyarette hafızlığın önemine dikkat çeken Başkan Bakıcı “Kumral Abdal Yatılı Kız Kur’an Kursumuzda 30 hafızımız yetişiyor.

Burası iki katlı, 730 metrekarelik inşaat alanında kreş, Kur’an Kursu, çok amaçlı salon, erkekler için Osmanlı Evi gibi mekan, tuvalet ve abdesthane şeklinde projelendirildi.

Afşin Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Doğan ise Büşra Sultan Karakaya’nın Kahramanmaraş’ta ilk defa Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen biri olduğunu belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığının hediye ettiği Braille alfabesi Kur’an-ı Kerim’i görme engelli öğrencimiz Büşra Sultan Karakaya üç günde okumayı öğrendi.

Dünyanın üç mikro heykeltraşından biri olarak tanımlanan Korkmaz tarafından yapılan çalışmada, 0,98 X 1,3 santimetre ebatlarındaki Kur’an-ı Kerim, Gubari Hat sanatıyla, aharlı denilen kağıda tilki bıyığının tek kılıyla yazıldı.

Kurtulmuş, hep birlikte barış içinde türkü söyleyeceklerini, halay çekeceklerini, ezan okuyacaklarını, Kur'an dinleyeceklerini, birlikte barış içinde özgür bir ahali olarak, tüm kesimleriyle yaradılışta eş, dinde kardeş olarak yollarına devam edeceklerini belirtti.

VE TEŞEKKÜR ‘Bizim Erzurum’dan gayrı ne nefis ne de gönül adresimiz yoktur’ diyen Aydemir, ‘Seçim sürecinde özel hüsnü kabul gördüğümüz, evlerine, iş yerlerine, gönüllerine misafir edilme onurunu yaşadığımız, dualarını alma mazhariyetine eriştiğimiz Hınıs halkına ve Hınıslı dostlarımıza, Aşkale’nin muazzez halkına, Çat halkına ve yol arkadaşlarımıza, Aziziye’nin taşıdığı isim ve kaydettiği manayı yaşayan seçmenlerine, Horasan’ın ahi ruhlu dadaşlarına, İspir’in feraset ve basiret ehli halkına, Karaçoban’ın ruhunu Kur’an kardeşliğinde buluşturan ahalisine, Karayazı’nın gönlünü hak potasında şekillendirmiş, gönül ehli insanlarına, Köprüköy’ün yüksek değerlerde buluşmaya ahd etmiş, irfan ehli halkına, Narman’ın Sümmani yürekli, dadaş vicdanlı, vefa meşrepli sakinlerine, Oltu’nun asil duruşlu, kadirşinas insanına, seçmenine, Olur’un ruhu, gönlü ve yüzü güzel, pozitif enerji kaynağı olan halkına, Pasinler’in Alvarlı Efe Hazretleri ufkunu paylaşan ahalisine, Pazaryolu’nun sevgi, saygı ve hürmet hocaları olan dadaşla

Programa Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, Yurt-Kur İl Müdürü Mücahit Atalay, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, SP İl Başkanı Akın Demir, AHD İl Başkanı Naci Şenel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu sınıflarda akıl oyunları ve düşünme stratejileri, görsel sanatlar, eğitici drama, robot tasarım ve programlama, mutfak, ahşam maket ve yapımı, masal diyarı, İlk Yardım ve Kur’an-ı Kerim dersleri veriliyor.

Aişe Yatılı Kız Kur'an Kursu'nda hafızlığa geçen 8 hafız ve 2 hafizeye belgeleri Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu tarafından verildi.

Kitap dağıtım programı sonrası Gölbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Recep Akbaşlı tarafından okula verdiği desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Yusuf Özdemir’e Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Açılış töreninde konuşan AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kur’an Kursunu ilçeye kazandıran hayırsever Akkanat ailesine teşekkür etti.

Kur'an-ı Kerim okunan ve dualar edilen program sonunda dede Ramazan Akkabak ile anneannesi Havva Akkabak'a Kaymakam Şimşek tarafından çiçek verildi.

Bu cami ve Kur’an Kursunun en önemli özelliği hemen yanı başında bulunan Osman Neyire Akgöz İmam Hatip Orta Okulunun uygulama mescidi olacak olması.

Mekanize Piyade Tugay Komutanı Albay Mustafa Barut, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Emniyet Müdürü Erkin Adalar, şehidin annesi Sevim, eşi Merve Özüpek, ablası Meltem Akkerman ile çok sayıda kişinin katılımı ile Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Merve Camii İmam Hatibi Mehmet Kök, Emek Merve Camii Kur’an Kursu Öğreticisi Esin Sağım, Kur’an Kursunda fahri görev yapan Şengül Akmantar ve Hafize Bağcı’nın gayretli çalışmaları ile 3'ncü ve son dönem Yaz Kur’an Kurslarında 160 öğrenciye ulaşıldı.