Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
lav
  • isim, jeoloji Yanardağların püskürme sırasında yeryüzüne çıkardıkları, dünyanın derinliklerinden gelen kızgın, erimiş maddeler, püskürtü
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
LAV

bk. AIDS virüsleri

Yerbilim Terimleri Sözlüğü
lav

Yer içinden yeryüzüne sıvı olarak çıkmış olan kayaç maddeleri. (İtalyanca olan bu söz, İtalya'da yanardağdan çıkmış maddelerin akıntısına denir.)

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
lav

Yanardağların püskürme sırasında yeryüzüne çıkardıkları, yeryuvarının derinliklerinden gelen kızgın, erimiş özdekler.

Vikipedi
Lav

Lav, yanardağ patlaması sırasında dışarı çıkan erimiş kayalardır. Yanardağ ağzından ilk çıktığında sıvı haldedir ve sıcaklığı 700 °C ile 1200 °C (1300 °F ve 2200 °F) arasındadır.

Lav çok akışkan olmamasına rağmen (suyun akışkanlık direncinden yaklaşık 100.000 kat fazla) soğuyup katılaşana kadar uzun mesafeler boyunca akabilir. Lavlar akıntı türlerine göre farklılık gösterebilir. Lavın iki çeşidi vardır; aa ve pahoehoe. Aa çok yoğun kıvamlı olup konik yanardağları oluşturur. Pahoehoe ("pahoyhoy" olarak okunur) ise aa'ya göre çok akışkan olup yassı yanardağları oluşturur. Aa ve pahoehoe adları ilk olarak Hawaii yerlileri tarafından kullanılmıştır.

"lav" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bşk, Mehmet Aydın (1990) - Sağlık Bakanı Mustafa Üstündağ (1983) - Mustafa Taşar- Tarım ve Köy işleri Eski Bakanı Boran Kaya (2000) - Tv sunucusu, Ajlan Büyükburç (1999) - Şarkıcı, Kerim Tekin (1998) - Şarkıcı, Gökhan Semiz (1998) - Şarkıcı, Önder Somer (1997) - Sinema oyuncusu, Barış Akarsu (2007)- Şarkıcı, Oyuncu, Kıvırcık Ali (2011)- Şarkıcı, Huban Öztoprak (2014) Tevfik Lav (2004) - Teknik direktör, Mete Adanır (1998) - Futbolcu, Muzaffer Badaloğlu (1998) - Futbolcu, Tomiç Zoran (1998) - Futbolcu, Metin Oktay (1991) - Futbolcu.

Volkanlardan akan lavların soğuması ve kristalleşmesiyle dörtgen, beşgen ve altıgen sütunlar şeklindeki lav sütunlarının çapları 50 ila 100 santimetre arasında, boyları ise 100 metreye ulaşmaktadır.

Bazal taşından çıkan lav, atomotize şekilde dağıtılır ve elyaf haline getirilir.

Tepebaşı Mahallesi, Tepebaşı Caddesi'nde kırmızı ışıkta bekleyen Hayati Yıldız'ın kullandığı 38 LZ 152 plakalı kamyonete, Termik Caddesi'nde seyreden Şakir Dalka idaresindeki 46 EK 651 plakalı otomobil ile Harun Arslan yönetimindeki 06 LAV 81 plakalı otomobil aynı anda çarptı.

Gutemala medyasının yayımladığı videlorda bir lav akıntısının üzerindeki cesetler ve külle kaplı insanlara yardım etmeye çalışan görevliler görülüyor.

Yanardağdan püsküren lavın 36 bin metrekarelik alana yayıldığı, lav akışının daha ne kadar süreceğinin bilinmediği belirtildi.

Lav tüplerinde daha önce nesli tehlike altında olan Uzunayaklı, Nalburunlu ve Uzunkanatlı yarasa türlerine Akdeniz Nalburunlu'nun iLavesi ile leçelik alanda yayılış gösteren yarasa türü sayısı 4'e çıkmıştır.

Leçelik alandaki özel jeolojik oluşumlardan birisi lav tünelleridir ve bu tünellerden bir kısmı zengin bir hayvan çeşitliliğine sahiptir.

Taşlar bin 600 derece sıcaklıkta eritilir, lav haline getirilir ve bu lavdan merkezkaç kuvvetiyle elyaf üretmiş oluruz.

Aramalarda 1 adet lav silahı, 2 adet kaleşnikof, 2 adet el bombası, 1 adet CZ marka tabanca, 3 adet pompalı tüfek, 5 adet otuzluk şarjör ve silahlara ait 600 adet mermiye el kondu.

Papatyagiller familyasına ait Türkçe ismi 'Turanotu' olarak bilinen 'Turanecio hypochionaeus' bitkisinin burada yetişmesi Güzelcehisar lav sütunlarına ayrı bir değer katmıştır.