Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
müge
  • isim, bitki bilimi İnci çiçeği
Kişi Adları Sözlüğü
Müge

Cinsiyet: Kız İnci çiçeği.

Vikipedi
Müge

Müge (Convallaria majalis), çiçekli bitkilerin Ruscaceae familyasına dahil cinslerden Convallaria içindeki tek türdür. Kuzey yarım kürenin ılıman iklimli tüm bölgelerinde ( Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da) yaygındır.


Nemli, gölge ağaç altlarını çok seven müge, iri yaprakların arasında çıtı pıtı beyaz kokulu çiçekleriyle çok zarif bir bitkidir. Köksap denen etli kökleri toprak altında dallanarak çoğalır. Gölge alanlarda yer örtücü olarak kullanılabilir. Çizgili yapraklı ve pembe çiçeklileri de mevcuttur. Kökleri kasım ile mart arası 2,5 cm. derinlikte ve 10 cm. aralıklarla dikilir. İlkbaharda çiçek açar. Suyu çok sever.

"müge" kelimesinin kullanım örnekleri.

Müge Akkar Ercan ile ilçeye gelen mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarı 17 yüksek lisans öğrencisi, 4 gün boyunca bölgede incelemelerde bulunmuştu.

Müge Akkar Ercan ile birlikte ilçeye gelen mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarı 17 yüksek lisans öğrencisi, 4 gün boyunca bölgede incelemelerde bulunmuştu.

Müge Akkar Ercan ile birlikte Döşemealtı’na gelen mimar, şehir plancısı ve peyzaj mimarı 17 yüksek lisans öğrencisi, 4 gün boyunca bölgede çeşitli incelemelerde bulundu.

Aile ise özel bir televizyon kanalında yayınlanan Müge Anlı’nın programına başvurmuş, programda anne Alcan Gezer’in iddiaları üzerine ise kayıp olan Uğur D’nin yakalanması için çalışmalar yoğunlaştırılmıştı.

Murat Gedikli’nin düzenlediği, solistliğini Şule Başkaynak Bengier, Emre Uluocak, Cem Buğdaycı’nın gerçekleştirdiği eserin dansçıları ise Almula Ersoy, Ayşegül Aydemir, Deniz Alp, Sevim Başol, Müge Gündüz, R.

Gösterinin rejisörlüğünü İhsan Bengier yaparken, Almula Ersoy, Ayşegül Aydemir, Deniz Alp, Sevim Başol ve Müge Gündüz gibi isimler rol almıştır.

Ayşegül Çoruhlu, Murat Bür, Aret Vartanyan, Metin Hara, Şef Hazer Amani, Alp Kavasoğlu, Hande Kazanova, Müge Boz ve Çağla Şıkel festivalde olacak.

Mobilya tasarım dersi kapsamında birçok projeye imza atan ve daha önce de bu alanda çeşitli ödüller kazanan öğrencilerden Filiz Boyraz birinciliği, Ceren Dil ikinciliği, Müge Memiş ve Yiğit Ağaner de üçüncülüğü elde etti.

Müge Kavasoğlu Duruman ve Meliha Dilhun Hocaoğlu tarafından kurulan markanın Chakra Collection ve Black Collection isimli koleksiyonlarının içeriği, çakralara iyi geldiğine inanılan bitki özlerine sadık kalınarak oluşturulmuş.

Fahire Kara hakkında Müge Anlı'ya konuşan kişi, Fahire Kara'nın Suudi Arabistan'da 3 çocuğu olduğunu söyledi.

Ayrıca Fahire Kara'nın ailesinin onu aradığından haberi olduğunu söyleyen Müge Anlı, Fahire Kara'nın internet üzerinden çocuklarının fotoğraflarını da görmüş.

Müge Anlı'nın Fahire Kara dosyasını açarak ATV canlı yayınlarında Fahire Kara'yı aramaya başlamasından itibaren dışarıya çıkırılmadığı bilgisine ulaşıldı.

Arabistan'da hac görevini icra eden Türk bir hacının kaldığı otelde çalışan bir görevlinin ise Fahire Kara'yı kaçıran kişinin akrabası olduğu ve her şeyi bildiği de Müge Anlı tarafından canlı yayında ulaşıldı.

El Yahyavi camisinden bahseden Müge Anlı, Yemenli aşiretlerin yoğunlukla ikamet ettiği bölgede Fahire Kara, çalışarak kazandığı para ile kendisine iki katlı bir ev almış.

Fahire Kara'yı kaçıran şahsın otelde çalışan akrabası ise Müge Anlı izleyicisine konu ile ilgili olarak 'Olayın üzerinden 30 sene geçti.