Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
müze
  • isim Sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapı
    "O devirlere ait yatağanlar, baltalar, karabinalar, paslanmamış çelikleriyle müzelerimizdedir." - O. S. Orhon
Tarih Terimleri Sözlüğü
müze

Eski sanat ve bilim yapıtlarının, sanat ve bilimi ilgilendiren nesnelerin görülüp yararlanılması için bulundurulduğu yer.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
müze

Kışlık davar ağılı.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü
müze

(Resim, Heykel) (Yun. mouseion = perilerin tapınağı) Sanat yapıtlarının, gezilip görülmek üzere toplu olarak bulundurulduğu yer.

Vikipedi
Müze

Müze, sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılardır.

Toplumun ve gelişimin hizmetinde olan, halka açık, insana ve yaşadığı çevresine tanıklık etmiş malzemelerin üzerinde araştırmalar yapan, toplayan, koruyan, bilgiyi paylaşan ve sonunda inceleme, eğitim ve zevk alma doğrultusunda sergileyen, kâr düşüncesinden bağımsız, sürekliliği olan bir kurumudur.Uysal, M. (2013). Müze tasarımında ortaya çıkan kriterler. Yüksek lisans tezi, Gazi Üniversitesi, Ankara.

"müze" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sahibi tarafından sevilen kedi de mumyalanmış Mumyalama tekniğinin saygı duymak ve abideleştirmek amaçlı ortaya çıktığına dikkat çeken Müze Müdürü Altın, "Buradaki önemli mumyalarımızdan bir tanesi de bizim kedi mumyamızdır.

Mumyalama tekniğinin saygı duymak ve abideleştirmek amaçlı ortaya çıktığına dikkat çeken Müze Müdürü Altın, "Buradaki önemli mumyalarımızdan bir tanesi de bizim kedi mumyamızdır.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana müzesi'nin 2016 ve 2017 yılında en çok ziyaret edilen müze olduğunu söyledi.

Sac ocaklarda pişen yufkaların üzerine yağ ve salça sürülerek sıcak sıcak müze ziyaretçilerine ikram edilirken, Kütahya ve Bilecik’in ilçelerinden gelen KYK öğrencileri afiyetle yedi.

Üniversite kampüsündeki müze, Afyonkarahisarlı iş adamı İbrahim Alimoğlu'nun çabası ile kente kazandırıldı.

Bir çok yarışmada Kepez Belediyesi’ne ödül getiren proje, Antalyalılara armağan edilen Dokumapark’ın ilk müze çalışması olan ve akabinde yeni açılacak birbirinden donanımlı müzelerin yer alacağı kompleksin ilk adımı olan örnek bir proje.

Müze içine akrilik kaplama yapıldı, özel aydınlatmalı çerçeveler kullanıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait 2010 yılına kadar şehir hattında kullanılan, daha sonra Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından kurumun eski ekipmanlarını sergilemek üzere ismi Zübeyde Hanım Gemisi olarak değiştirilen müze gemisi, Alaybey Tersanesi’nde bakıma alındığını açıkladı.

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nde yaz okulunun açılışına katılan Müze Müdürü İzzet Esen’in yaptığı açıklamada, uzmanlar tarafından arkeoloji ve Müzecilik konularında uygulamalı ve anlatımlı dersler verileceğini eğlendirici ve eğitici çalışmalar yapılacağını söyledi.

Ödül töreninde Yazıhan Belediyesine Ansır Mağaraları Çevre Düzenleme ve Müze projesi nedeniyle ’Başarı Ödülü’ verildi.

Kulüp Başkanı Lotito, bu antisemitist davranışı kınarken, her yıl 200 taraftarı, müze olarak kullanılan Polonya'daki Auschwitz toplama kampına götüreceklerini duyurdu.

Tofaş'ın 2002'de restore ederek Bursa’ya kazandırdığı müze, Anadolu'da tarih boyunca ortaya çıkmış araba kültürünü ve arabacılık birikimini, Türkiye otomotiv sanayinin gelişimine bağlayarak aktarırken, geçici sergilerle de toplumun kültür-sanat hayatına değer katma misyonuyla 15 yıldır faaliyet gösteriyor.

Eski İznik Müze Müdürü Taylan Sevil, Roma İmparatorluğu’nda 325 yılında papazların toplandığı 1’inci Konsil toplantısının yapıldığı ve yeri henüz kesin olarak belirlenemeyen Senato Sarayı’nın Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Arabacı Sokağı’nda olduğunu söyledi.

Çiftçi konuşmasında, Karaköprü’yü ikiye ayıran Akpınar ve Şanlıurfa merkezdeki Karakoyun derelerinde su hareketlerinin yaşanması için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, 4 etaptan oluşan raylı sistem için ön protokol imzalarının atıldığını, Topçu Meydanının restore edilerek kitap kafe olarak hizmete sunulacağını, Kızılay meydanındaki hanın restore edileceğini, Haşimiye Meydanının aslına uygun geniş bir mekan olarak şehre kazandırılacağını, Arasa hamamının müze olarak düzenleneceğini ve Özdiker pasajını yıkılacağını söyledi.

Pablo Picasso’nun eseri olduğu iddia edilen tablo ise araştırılmak üzere Tekirdağ Müze Müdürlüğüne gönderildi.