Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Mehmetçik
  • özel, isim Türk askerine sevgi duygusu ile verilen ad
    "Evvela o çok sevdiğim Mehmetçik adı askere giden masum köylümüzün kahramanlığını değil; kimsesizliğini, garipliğini, saflığını hatıra getiriyor." - P. Safa
Kişi Adları Sözlüğü
Mehmetçik

Cinsiyet: Erkek Türk ulusunun sevgi duygusuyla Türk askerine verdiği ad.

Vikipedi
Mehmetçik

Mehmetçik, Osmanlı ve Türkiye'de askerin halk dilindeki genel adı.

Ocak 1912'de Trablusgarp'ta Tobruk Savaşında bir subayın yanında çarpışan Mehmet isimli asker şehit düştü. Onbaşı, subaya dönüp "Kumandan Mehmet şehit düştü" diye bağırdı. Subay da "Vah Mehmetçik, vah" diye karşılık verdi. Subayı duyan diğer askerler şehit düşen askerin ismini Mehmetçik sanıp "Mehmetçik şehit düştü" diye bağrıştı. Arap askerler ise dilleri dönmediğinden, "Muhammedçik, Muhammedçik şehit oldu" diye bağırdı. Alay yazısı da deftere "ilk şehidimiz Mehmetçik" diye yazdı. O gün şehit düşen, gazi olan ama adı bilinmeyenlerin hepsine Mehmetçik denildi.

Mehmetçik (anlam ayrımı)

Mehmetçik şu anlamlara gelebilir;

  • Mehmetçik
  • Mehmetçik, Kıbrıs
  • Mehmetçik Vakfı

"mehmetçik" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ş’den yapılan açıklamaya göre, 29 Mayıs Cuma günü, Yumurtalık ilçesi Ören Mahallesi’ne 08:30-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle, Ceyhan ilçesi Çukurkamış Mahallesi’ne 08:30-17:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle, Kozan ilçesi Aslanpaşa Mahallesi Mehmetçik, Talih, Mine, Yonca, Sarmaşık, Zeytin, Köknar, Ardıç, Abay, Akçam, Şehit Bayram Elibol ve Abaka Sokaklara 07:30-14:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Devrin en donanımlı emperyalist ordularının dört bir cepheden amansızca saldırdığı bu mücadelede isimsiz kahramanlar, kadınıyla erkeğiyle herkes birer Mehmetçik olmuş, mukaddes değerleri uğruna iman dolu göğsünü siper etmiştir.

Alınan bilgilere göre;Ali Arda yönetimindeki 11 M 0126 plakalı şehir içi minibüs, Mehmetçik Sokak üzerinden seyir halindeyken Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi önünden şehir merkezine dönüş yaptığı esnada yaya geçidinden karşıya geçmekte olan Birgül Atasev isimli bayana çarptı.

Sanatçı Zihni Göktay da Mehmetçik'le bir ayara geldiklerini ve duygusal anlar yaşadıklarını ifade etti.

Mehmetçik, Marinus bölgesi, Kato Dağı, Feraşin Yaylası, Kovankaya, Bölücek köyü, Suvarakontra Geçiti bölgelerinde kuş uçurtmuyor.

Erbaa ilçesi Gazi Bulvarı'nda börekçilik yapan Mustafa Aydın, bir günlük kazancını Mehmetçik Vakfı'na bağışlama kararı aldı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Midyat ilçesinde, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, jandarmanın halka bütünleşme faaliyetleri kapsamında, Midyat Zübeyde Hanım Anaokulu ve Midyat Mehmetçik İlköğretim Okulları ziyaret edildi.

Gerçekleştirilen ziyarete Mehmetçik Vakfı Erzurum Şubesi adına Şehit ve Gazi İşlemler Uzmanı Metin Cenker ve Emekli Albay Sabri Topdağı katıldı.

MEHMETÇİK'TEN 18 MART MESAJI TSK, Türk bayrağının Afrin merkezine dikilme anlarının görüntüsünü yayımladı.

Zor koşullarda yürütülen operasyonun ardından Mehmetçik, ilçeye hakim Dokuztaş Tepesi'nde Türk bayrağı açarak komando marşı okudu.

Mehmetçik, daha sonra karnını doyuran ayının yaşam alanına dönmesi için de yardımcı oldu.

İlçede esnaflık yapan şehit kızı Nevin Derviş, iş arkadaşı Durşen Batır'ın da desteğiyle Zeytin Dalı Harekatı'na katılan Mehmetçik için kampanya başlattı.

Bu başarıyla bir yandan toplumsal barışın sağlanmasına katkı sunarken bir yandan da edim yoluyla gerçekleşen uzlaştırmalar vasıtasıyla Sevgi Evleri, Mehmetçik Vakfı, LÖSEV, Kızılay gibi kurum, dernek ve vakıflara maddi ve manevi yardımlar yapılmasına vesile olunmuştur.

Öte yandan AK Parti Uşak Milletvekili ve adayı Mehmet Altay, Necati Özen Lisesinde, AK Parti Uşak milletvekili adayı İsmail Güneş Mehmetçik İlkokulunda, CHP Uşak Milletvekili ve adayı Özkan Yalım Mahmut Esna Özgöbek İlkokulunda, Belediye Başkanı Nurullah Cahan Ertuğrul Gazi İmam Hatip Lisesinde, MHP Uşak milletvekili adayı Muhterem Kuruçay Bir Eylül İlkokulunda, İYİ Parti Uşak milletvekili adayı Neşe Yılmaz ise oyunu Bedriye Kadir Uysal Ortaokulunda kullandı.

Karla kaplı yaylaya helikopterle indirilen Mehmetçik, teröristler tarafından kullanılan 16 adet mevzi ile içerisinde 1 adet katalitik ısıtıcı, 3 adet eyer ve muhtelif ilaç ve bol miktarda yaşam malzemesi bulunan 1 adet sığınağı tespit etti.