Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mertebe
  • isim Aşama, derece, rütbe
    "Bu sanatkârı bir yarım ilah mertebesine yükselten ne kuvvet ne de hususiyettir." - A. Ş. Hisar
  • Evre, safha

"mertebe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yine gripli kimselerin mümkün mertebe toplu yaşam alanlarından uzak durması, grip geçiren çocukların okula gönderilmemesi gerekmektedir.

Komutanım 2014 devrelerime hitaben senin açtığın bu şehitlik mertebesinde senin gibi yeri geldiğinde bize de bu mertebe için koşabilmek nasip olur inşallah.

Komutanım senin gibi yeri geldiğinde bize de bu mertebe için koşabilmek nasip olur inşallah.

Kuyan ve Okat ile tüm gazilerin gününü kutlayan Gazel, şehitlik ve gaziliğin Allah katında en yüce mertebe olduğunu dile getirdi.

Kuzeye atıldı, mümkün mertebe kuze olmasının istenmesinin sebebi arazi istimlak bedelleri yüksek çıkmasın, kamu arazilerinden geçsin ve doğayı fazla tahrip etmesin diye.

Ama mümkün mertebe almak için değil, bize katkı sağlayacak oyuncu profilini kulübümüzün içine sokmak istiyoruz.

Magnus Carlsen, bir satranç oyuncusunun ulaşabileceği en yüksek mertebe olan büyükustalığa 13 yaşında erişti.

Rus mali sektörünün, dış kaynaklardan mümkün mertebe bağımsız bir şekilde hareket edebilmesini umuyoruz.

Mümkün mertebe havanın güzel, güneşli olduğu günlerde arkadaşlar çıkartıyor, aparatını takıp bulunduğumuz alanda gezinti yapmasını sağlıyorlar.

Zincir mağazalarda, kurumsal mağazalarda, dükkanlarda bulunan bu kumbaralar LÖSEV tarafından mümkün mertebe zincirlenerek kilitli bir şekilde kurumlarla anlaşmalı olarak bırakılmaktadır.

Ziyaretlerinde şehit aileleri ve gazilerle sohbet eden Demir, şehitlik mertebesinin peygamberlik mertebesinden sonra gelen en yüksek mertebe olduğunu ifade etti.