Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mit
  • isim Geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren alegorik bir anlatımı olan halk hikâyesi, mitos
  • Efsaneleşen kavram veya kişi
Tarih Terimleri Sözlüğü
mit

bk. söylence.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
mit

Böceklerin ısırmasıyla berelenen kavun, karpuz kabuklarının altında kalan çivi gibi sert ve ham yer.

Vikipedi
Mit

Mit aşağıdaki anlamlara gelebilir:

  • Mit: Alegorik bir anlatımı olan halk hikâyesi, mitos, mitoloji.
  • MIT: Massachusetts Institute of Technology, Amerikalı üniversitesi.
  • MİT: Millî İstihbarat Teşkilatı
Ayrıca bakınız[ değiştir]
  • Mitçilik

"mit" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yeni yönetim MHP’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu: Yıldırım Tuğrul Türkeş, Edip Semih Yalçın, Faruk Bal, Tunca Toskay, İsmet Büyükataman, Münir Kutluata, Reşat Doğru, Emin Haluk Ayhan, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, Ruhsar Demirel, Mustafa Erdem, HaMit Ayanoğlu, Abbaz Bozyel, Zuhal Topçu, Atilla Kaya, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu, Oktay Öztürk, Bahattin Şeker, Şefkat Çetin, Yaşar Yıldırım, Mustafa Mit, Ömer Haluk Pirimoğlu, Necati Özensoy, Cemal Çetin, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Münip Gökçen, Harun Öztürk, Turan Yaldır, Alper Çağrı Yılmaz, Mehmet Parsak, Ruhi Ersoy, Mehmet Kılıç, Erol Gül, HaMit Kocabey, Selçuk Coşkun, Alparslan Kaya, Yılmaz Tankut, Hidayet Kılıç, Sahir Solmaz, Salih Dilek, Recep Dumanlı, Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Mehmet Sami Uzun, İsmail Hakkı Yücel, Kamil Aydın, Nizamettin Kazancı, Veysel Esen, Mustafa Eraslan, Osman Durmuş, Saffet Sancaklı, Kemal Çelik, Taner Gökçek, Murat Türkmen, Mehmet Bülent Karataş, Özcan Pehlivanoğlu, Ömer Demirel, Kadir Şeke

Tanrıverdi'nin kamuoyunda MİT tırlarının durdurulması olarak bilinen olaylarda müdafileri olduğu eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca ve Cumhuriyet savcıları Özcan Şişman ile Aziz Takçı'nın FETÖ/PDY adına örgütsel saikle, Türkiye Cumhuriyeti devletini sözde teröre destek veren ülke konumuna düşürmeye ve bu yönde gerçek dışı bir algı yaratmaya çalıştıkları anlatılan mütalaada, sanığın söz konusu kişiler hakkında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda özel avukat olarak görev aldığına işaret edildi.

Eymür, ifadesinde, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın MİT’te görevliyken Lazem Esmaeli ve Asger Simitko isimli iki İranlının öldürülmesi olayına adı karıştığından dönemin Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar’ın talimatıyla gözaltına alındığını belirterek, “Emniyette Yeşil’i kendi ifadesine göre iyice bir dövmüşler ancak biz hiçbir şekilde müdahil olmadık.

Alınan bilgiye göre, yurt dışına çıkmak üzere Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen Azimet Fırato, MİT Edirne Bölge Başkanlığı ve Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin istihbarat çalışmaları neticesinde gözaltına alındı.

Çok sayıda sahte kimliği bulunan ve kendisini MİT personeli olarak tanıtan Efrail G'nin emniyetteki ifadesinde, 12 yıl önce 2,5 yaşındaki kızına baktırmak için anlaştığı Şahika Atabek'in, saçlarını kuruturken elektrik akımına kapılarak öldüğünü öne sürdü.

Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Cihaner ve avukatı, eski MİT Erzincan personeli Sadri Barkın İnce'nin avukatı ve sanık avukatı katıldı.

Bu o kadar geniş bir yasa ki, MİT belgesini yayınlayan internet sitesinin sahibi cezalandırılacak, eser sahibi, muhabir, yazar, sorumlu müdür, yayımcı, basımcı ile yayanlar cezalandırılacak.

Das Schusssichere Automobil mit Doppelglasscheiben sind sie noch billig davongekommen.

Teröristler cinayet yolculuğundayken, MİT Müsteşarının görevden alınıp alınmadığı, kimliği meçhul üst aklın talimat verip vermediği biteviye tartışılmıştır.

Nach Angaben haben die Terroristen die Bombe mit Metallkugeln bestückt, um ihre Schlagkraft zu erhöhen.

Daha önce Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve MİT, arşiv belgelerini devretme kapsamı dışında tutuluyordu.

Öte yandan avukat Çelik'in MİT tırlarının durdurulma sürecinde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanlarından Fatih Gürsul ile yoğun şekilde irtibatlı olduğu belirtildi.

Alle gehen dorthin, egal ob sie mit der Sache verbunden sind oder nicht.

Die erste fand im engen Kreis mit vier Teilnehmern statt, die anderen beiden Versammlungen im größeren Kreis.

Da der Komödiant Cem Yilmaz bekannt dafür ist, aktuelle Themen in seinen Gags mit einzubeziehen, hat er sich auch dieses Thema nicht entgehen lassen.