Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mizahi
  • sıfat İçinde gülmece bulunan, gülmece niteliği taşıyan (yazı, karikatür vb.)

"mizahi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Both Sitting Duet (2002), The Quiet Dance (2005) ve Speaking Dance’tan (2006) oluşan üçlemede, müzik ve dans arasındaki ilişkinin algılanış biçimi ve bu iki dünya arasındaki kırılgan ama aynı zamanda geçirgen sınırlar üzerine keşiflerde bulunurken, iletişimin doğası ve hem birbirleri hem de izleyiciyle kurdukları bağa dair mizahi olduğu kadar biçimselliğini de koruyan bir performans dizisi sunmuşlardı.

Bölgedeki evlerde yaşanan trajikomik olayların konu edildiği oyunda, yöre insanının yaşadığı durumlar mizahi bir anlatılma sergilendi.

Hayatın ekonomik ve sosyal olaylarından etkilenerek, delirme noktasına gelen insanların yaşantıları mizahi bir dille ele alan Pijamalı Adamlar, salonu dolduran tiyatroseverleri adeta gülme krizine soktu.

Günümüzde insanların delilik sınırında yaşadığı durumları mizahi bir dille gözler önüne seren oyunda, hayatın ekonomik ve sosyal olaylarından etkilenerek delirme noktasına gelen insanların yaşantıları komik bir dille anlatıldı.

Ünlülerin gittiği bir spa ve estetik merkezinde geçen trajikomik olayları, yanlış anlaşılmalar sonucunda insanların delirme noktasına gelmesini ve bunun sonucunda yaşanan komik olayları mizahi bir dille anlatan oyun seyircilerin beğenisini kazandı.

Engelli tiyatrocu Eranıl ise bu organizasyonda yer almaktan çok mutlu olduğunu belirterek, gösterilerini engellilerin yaşadıkları zor durumları mizahi bir dille anlatarak farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdiğini ifade etti.

Kemençe eşliğinde oynanan gayde oyunu gerçekten çok güzel ve mizahi bir oyun.

Nikahları çeşitli sebeplerle önceden kıyılmış ancak düğünlerinde bu anı misafirleriyle paylaşmak isteyen çiftlerin isteği üzerine nikahı eğlenceli bir üslupla tekrar canlandıran Ünsal, misafirleri gülümsetmek için yazdığı mizahi cümleleri kullanıyor.

Tiyatro Lika tarafından tek perde olarak sahnelenecek oyun, insan hakları, sınıfsal ayırım, sömürü, ezen, ezilen ilişkileri ile sistem sorununa mizahi bir dille yaklaşıyor.

Tüketme ve sınıf atlama hastalığına yenik düşen namus, kutsal aile, kutsal birliktelik, ailenin mahremiyeti, ev, pembe panjurlu hayaller gibi değerlerin devrilmesini mizahi bir dille anlatan oyun, 2 perde olarak sahnelendi.