Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
mobilya
  • isim Oturulan, yemek yenilen, çalışılan, yatılan yerlerin döşenmesine yarayan taşınabilir eşyaya verilen genel ad, möble
    "Odalarda mobilya namına, uzun, kısa yuvarlak bir sürü masayla sandalyeden başka bir şey yok." - E. M. Karakurt
Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü
mobilya

Oturma, yemek yeme, çalışma, yatma vb. işleri yapmamızda kolaylık ve rahatlık sağlayan, taşınabilir büyükçe eşyalara verilen genel ad.

Vikipedi
Mobilya

Mobilya, oturulan yerlerin süslenmesine ve türlü amaçlarla donatılmasına yarayan eşya.

Mobilya denilince ilk akla gelen ahşap mobilyadır. Özellikle, masa, sandalye, koltuk, dolap, karyola, komodin, kitaplık gibi konut donatılarında, çeşitli büro donatılarında, okul sıra ve masalarında çoğunlukla ahşap malzeme kullanılmaktadır. Günümüzde mobilya yapımında çelik, alüminyum, cam ve plastik gibi diğer malzemeler kullanılmaya başlanmış ise de halen ahşap malzeme bu konuda üstünlüğünü sürdürmektedir.

"mobilya" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ali Uzan ise bunlar arasında sağlık, güzellik ve temizlik ürünleri de dahil olmak üzere Aerosol spreyler, hava temizleyici spreyler, beyazlatıcı ürünler, çamaşır ve bulaşık deterjanları, kuru temizleme kimyasalları, halı ve döşeme temizleyicileri, mobilya ve zemin cilası ile fırın temizleyicilerin sayılabileceğini, ancak zararlı kimyasalların bunlarla sınırlı olmadığının da akılda tutulması gerektiğini söyledi.

Bu vesile ile listeye girerek şehrimizi temsil eden başta MÜSİAD Konya Şube üyesi firmalarımız, Enka Süt, Kombassan Kâğıt, Safa Tarım, Atiker Metal, Kompen,Selva Makarna, Komgıda, Tosunoğulları Mobilya, İzi Süt olmak üzere, Büyük Hekimoğulları, Akbel Süt, Altınapa Değirmencilik, Alaybeyi Gıda, firmalarımızın tüm yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Listede yer alan tüm firmaları ve çalışanlarını tebrik eden Başkan Kütükcü, “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına şehrimizden Enka Süt, Büyükhekimoğulları Gıda, Kombassan Kağıt, Akbel Süt, Altınapa Değirmencilik, Safa Tarım, Atiker Metal, Kompen, Selva Gıda, Komgıda, Alaybeyi Gıda, Tosunoğulları Mobilya, İzi Süt firmalarımız yer almıştır.

Patrick Friday Eze (Atiker Konyaspor), Delarge Dzon (Bursaspor), Leandrinho (Demir Grup Sivasspor), Fernando Emanuel Dening (Evkur Yeni Malatyaspor), Feghouli (Galatasaray), Ahmet İlhan Özek, Serdar Özkan (Gençlerbirliği), Andrei Gabriel Torje, Gheorghe Teodor Grozav, Yevgen Seleznov (Kardemir Karabükspor), Jhon Ander Rangel Valencia, Samuel Emem Eduok (Kasımpaşa), Atila Turan, Nikola Stojilkovic, Ryan Isaac Mendes (Kayserispor), Kerim Frei, Mevlüt Erdinç (Medipol Başakşehir), Musa Çağıran (Osmanlıspor), Eray Ataseven, Onur Ayık (Teleset Mobilya Akhisarspor) Ogenyi Eddy Onazi (Trabzonspor).

Bunlar Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı altına açtığımız ve özellikle Asansörcülük Dalı ile İlçemizin turizm kapısı tanındığı en önemli el sanatı bastonculuk mesleğine, hizmet edeceğini düşündüğümüz Mobilya Süsleme Sanatları Dalıdır.

Bunlar Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı altına açtığımız ve özellikle Asansörcülük mesleğindeki ihtiyacı karşılayacağını düşündüğümüz, Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım ve Onarımı Dalı ile İlçemizin turizm kapısı, tanındığı en önemli el sanatı bastonculuk mesleğine, hizmet edeceğini düşündüğümüz Mobilya Süsleme Sanatları Dalıdır.

İnegöl Mobilya Müzesi konferans salonundaki gösteride, Türk milletini övgüye boğan Demirkaynak, Avrupalılaşma merakını ise eleştirdi.

Mobilya tasarım dersi kapsamında birçok projeye imza atan ve daha önce de bu alanda çeşitli ödüller kazanan öğrencilerden Filiz Boyraz birinciliği, Ceren Dil ikinciliği, Müge Memiş ve Yiğit Ağaner de üçüncülüğü elde etti.

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Nurus Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Birten Gökyay da gençlere markalaşma süreci ve tecrübelerinden bahsetti.

Fabrikada çalışan Mümin Özdemir, Muhammet Kumral ve Hakan Bulun isimli 3 işçi tırın dorsesi üzerindeki konteynere mobilya yüklemeye başladı.

Mobilya sektörümüzü geliştirmek, büyültmek yeterli değil, bununla birlikte büyümeye şehrimizi de hazırlamak durumundayız.

Mobilya sektöründe son çeyrekte talebi canlandırmak amacıyla getirilen KDV indiriminin başarılı sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayan Doğtaş Mobilya Genel Müdürü İlhan Tunçman, yılın son ayında döviz kurlarında yaşanan gerilemenin de sektöre olumlu yansıdığının altını çizdi.

Mobilya ve aksesuar seçimi Akdenizli olmanın şartı doğal ahşap dokulardan, krem rengi eskitme ciladan ve zarif rustik detaylardan uzaklaşmamak.

Oymalı kısımlarda ise, temizlik tel bir fırça yardımıyla yapılır ve mobilya eski ciladan arındırılır.

Dayanıksız tüketim malı fiyatları et ve yağ gibi gıda ürünlerindeki gelişmelerle gerilemiş, dayanıklı tüketim mallarında mobilya ve ev aletlerindeki fiyat azalışları dikkat çekmiştir.