Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
modem
  • isim, bilişim Çevirge
Vikipedi
Modem

Modem, tanım olarak " Modülator" ve " Demodülator" kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge ya da Modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayar(lara) bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır. Geniş ağ kurmak için mutlaka bulunması gereken ağ elemanıdır.

Modemlere en bilinen örnek, ses bant modem ( voice band modem)dir. Bu modem kişisel bir bilgisayardaki dijital veriyi telefon kanalının ses frekansı aralığında elektiriksel sinyallere dönüştürür. Bu sinyaller telefon hatları üzerinden taşınır ve bir başka alıcı modemde tekrar dijital veriye dönüştürülür.

Modemler genellikle birim zamanda gönderebildikleri veri ( data) miktarı ile sınıflandırılırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye (bit/s) olarak ölçülür. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına ( symbol rate) göre de sınıflandırılabilirler.

"modem" kelimesinin kullanım örnekleri.

Archer serisi VR400, VR600, VR900 ve VR2600 VDSL modem modelleri yüksek kablosuz hızları ve güçlü özellikleriyle babalara yakışır ürünler.

Adsl kota sorgulama yapma işlemi için öncelikle kota sorgulama yazarak aratmanız ve açılan sayfa üzerinde yer alan ADSL Kota Sorgulama linkini üzerinde yer alan Kullanıcı Adı, Modem bağlantı Şifresi ve sistem tarafından verilen güvenlik kodunu girerek adsl kota öğrenme butonunun tıklanmasının ardından Adsl kota sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Süel, bu sistemin, kapalı alanlardaki iletişim kapasitesi ve kalitesini artırıcı özelliği bulunduğunu aktararak, 'Aynı ADSL modem kutusu gibi bir cihaz eve kurulacak.