Kelime tanımını bul

Vikipedi
Mojito
  • Mojito (içki) - Küba orijinli, rom-bazlı bir alkollü kokteyl.
  • Mojito, New Jersey - Richland, New Jersey toplumu için kullanılmış olan geçici bir isim.
Mojito (içki)

Mojito ( İspanyolca, Mohito olarak okunur) geleneksel bir Küba alkollü kokteylidir. 1980'lerin sonunda ABD'de popüler olan mojito, 1990'ların ortasında tüm dünyaya yayılmıştır.

Mojito geleneksel olarak beş malzeme ile hazırlanır: rom, şeker (geleneksel olarak şeker kamışı suyu), misket limonu, soda ve nane.Traditional Mojito recipe from Cuba Mojito şeker ve canlandırıcı narenciye ve yeşil nane kombinasyonuyla romun potansiyel sertliğini maskeler. Mojito, popüler bir yaz içkisi olarak kabul edilir. Havana'da birçok otel mojitoya tatlılığını kesebilmek amacıyla "Angostura acısı" da eklerler. Bu, La Bodeguita del Medio tarafından yaratılan orijinal versiyon değildir.

Mojito yapmak için misket limonu suyu uzun bir bardak içerisindeki şeker ve nane yapraklarına eklenir. Daha sonra bu karışım, karıştırma çubuğu ile nazikçe ezilir. Kırılmış buz ve ardından rom ilave edilir ve son olarak soda eklenir.

Mojito kelimesi, genellikle misket limonu içeren " mojo sosu"ndan gelmektedir."mojito" - Dictionary.com"Mojo kelimesi ise "ıslatmak" anlamına gelen İspanyolca "mojar" fiilinden gelmektedir."mojo" tanım 3 - Dictionary.com