Kelime tanımını bul

Vikipedi
Molosya

Molosya Cumhuriyeti,Tartışılan 'Mikro'ülkeler (NTVMSNBC) Erişim: 20 Temmuz 2011 tanınmayan ve "fantezi nitelikli olan" bir mikroulustur. Kevin Baugh yarı şaka olarak cumhuriyeti ABD'nin Nevada eyaletinin Dayton kasabası yakınlarındaki evinde, "diktatörü olan bir muz cumhuriyeti" olarak kurmuştur. "Hükümet evi" olarak bilinen Baugh'un evi, arka ve ön bahçesi, 0.4 hektar alan ve Nevada'daki bir mülkten oluşur.

Baugh Molosya'yı 1977'de 15 yaşındayken kurmuş, 1998 yılında toprağa dayanan bir iddiaya dönüştürmüştür.In The Spirit Of Independence Day (Chicago Tribune) 1999 yılında ise kendi başkanlığını ilan etmiştir. Yazar John Ryan, Molosya'yı abartılmış bir hobi olarak nitelemektedir.http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=6416479 Baugh, Molosya adının İspanyolca "küçük kayalık tepe" anlamına gelen "morro" sözcüğünden türediğini belirtmiştir.

Molosya'nın bir meclisin varlığını zorunlu kılan bir anayasası olsa da "iç karışıklıklar ve sınırın dışından gelen müdahaleler nedeniyle" Baugh diktatörlük yapmakta ve tüm anayasal görevleri yerine getirmektedir.

Molosya pek çok mikroulusu tanımaktadır ve bunlarla pek çok "antlaşma" yapmıştır. Yılda ondan fazla turist "ülke"yi ziyaret etmektedir.