Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
moloz
  • isim Toprak ve kireçle karışık taş kırıntıları, yapı döküntüsü, inşaat atığı
  • sıfat Değersiz, işe yaramaz (şey veya kimse)
    "İki güzel filmin arkasından peş peşe on tane moloz film sıralanınca insanın nefesi kesiliyor." - B. R. Eyuboğlu
Tiyatro Terimleri Sözlüğü
moloz

(Körm. O.):Türk Tulûat Tiyatrolarında figürana verilen ad.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
moloz

bk. döküntü.

Gösterim Sanatları Terimleri Sözlüğü
moloz

(Doğaçlama) Türk doğaçlama tiyatrosunda figürana verilen ad.

Vikipedi
Moloz

Moloz ( Yunanca: mólos μόλος), her türlü inşaat yapısının yıkılmasıyla oluşan inşaat çöpü. Mermer ocaklarında blok üretiminin yanı sıra, jeolojik kusurlardan ve üretim hatalarından dolayı üretilen daha küçük boyutlu ve geometrik bir şekle sahip olmayan parçalara da moloz adı verilir.

Kelime anlamı Toprak ve kireçle karışık taş kırıntıları, yapı döküntüsü, inşaat atığıdır. Yeni Yunanca yığıntı ve denize taş yığarak yapılan dalgakıran, mendirek anlamına gelen mólos μόλος sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük de Latince mōlēs "küme, yığın, taş yığını" sözcüğünden alınmıştır. Kelimenin en eski kullanımları arasında Cafer Efendi'nin Risale-i Mi'mâriyye'si (1614), Meninski'nin Thesaurus'u (1680) ve Basiretçi Ali Bey'in İstanbul Mektupları (1873) sayılabilir.

Ayrıca bakınız[ değiştir]
  • Moloz taş duvar
Kaynakça[ değiştir]

"moloz" kelimesinin kullanım örnekleri.

Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan çalışma ile ariyet ocağının etrafına kontrolsüz bir şekilde atılan moloz, hafriyat ve katı atıkların rehabilitasyonu yapılarak bölgenin temizliği sağlanacak.

Moloz, evsel atıklar, çekyat, koltuk, poşet ve değişik atıkların atıldığı alan adeta çöplüğe dönüştü.

Gözaltına alınan ve sorgularında cinayeti itiraf eden zanlıların, öldürülen kadının çantasında, kollarında ve boynunda bulunan altın bilezik, kolye, cep telefonu ve cüzdanını aldıklarını, cesedi ise iki adet çuval içerisine yerleştirerek, araçla Selçuklu Mahallesi Gülören Sokak üzerinde bulunan boşluk arazideki moloz yığınlarının içerisine bıraktıklarını, cesedin bulunduğu çuvalın ağzının bağlı olduğunu ve üzerini orada buldukları katı maddeler ile kapattıklarını söyledikleri ortaya çıktı.

İç ve dış duvarlar daha düz, orta tarafı dolgu moloz taş ve harçsız bir duvar örgüsüyle karşılaştık.

Avluda yer alan sarnıçta ise geçmiş onarımlarda yapılan çimento esaslı niteliksiz onarımlar kaldırıldı ve ortaya çıkan tuğla hatıllı sıralı moloz taş duvarın ihyası gerçekleştirildi.

Evlerin dış kısımlarında zemin ve birinci katlar ile avlular, sokak döşemesine uygun moloz taş ve ahşap hatıllı duvarlarla örülmüştür.

Basmane'deki Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan klasik Osmanlı mimarisi ile moloz taş ve tuğladan yapılmış, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşan Kıllıoğlu Hacı İbrahim Vakfı Hamamı'nın üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülü.

SULTAN ALAADDİN CAMİİ İlk devir Osmanlı eseri olan Alaaddin Camii, kargir, kare planlı, tek kubbeli moloz taş duvarlı, tuğla minareli caminin son cemaat yeri bulunmamaktadır.

Bilecik merkez Gülümbe köyü Karçal mevkinde bulunan alanda hizmet vermeye başlayan Hafriyat Sahası ve Geri Dönüşüm Tesisinde kenttin mücavir alanları içinde oluşan inşaat atıkları, moloz ve çevreye zarar veren atıkların yeni kurulan hafriyat sahasında geri dönüşecek.

Ö 10 bin ile 7 bin yıllarına ait, temelleri moloz taşlarla örülmüş duvarlar ve sertleştirilmiş kil tabanları olan konutların açığa çıkarıldığını belirtti.

Ev ve işyerlerinde tadilat sonrası oluşan moloz ve inşaat atıklarını toplatmak isteyen vatandaşlar ALO Çevre Hattı 485 54 15 numaralı telefona taleplerini ileterek randevu alabilirler.