Kelime tanımını bul

Vikipedi
Moonwalk (dans)

Moonwalk ya da ay yürüyüşü, geriye adım atıldığı hâlde ileriye adım atılıyormuş gibi gözüken, göz yanılsaması üzerine kurulu bir dans figürü.Writing Dancing in the Age of Postmodernism, Wesleyan Üniversitesi Basını, 1994, sy. 139. - Sally Banes Bu popüler dans figürü Michael Jackson tarafından 16 Mayıs 1983 tarihinde Motown müzik şirketinin 25. yıl kutlamalarında Billie Jean şarkısı eşliğinde sergilenmiştir ve daha sonra Michael Jackson'ın imzasıyla dünyanın en iyi dans figürleri arasında yer almıştır.TIME Michael Jackson bu dansı sokaktaki siyahi gençlerden öğrendiğini belirtir.

Moonwalk (anlam ayrımı)
  • Moonwalk (dans), Michael Jackson ile özdeşleşen bir dans figürü.
  • Moonwalk (kitap), Michael Jackson'ın yazmış olduğu ilk kitap.
Moonwalk (kitap)

Moonwalk, Amerikalı müzisyen Michael Jackson'ın ilk kitabıdır. Bad albümünden bir yıl sonra 1988 yılında yayınlanmıştır. Kitabın ismi Jackson'ın imzası hâline gelen Moonwalk adlı dans figüründen gelmektedir. New York Times Best Seller listesinde bir numaraya kadar ulaşan kitap Jacqueline Kennedy Onassis tarafından düzenlenmiştir.

Kitabın ismi Jackson'ın dünyaya tanıttığı dans figüründen gelmektedir; Moonwalk. Bu figürde geriye doğru hareket edilir ancak göz yanılsamasıyla ileriye doğru gidiliyormuş gibi görünür. Bu hareket Jackson tarafından ilk defa 1983 yılında Motown 25: Yesterday, Today, Forever gecesinde performanize edilmiş ve daha sonra dünyanın en popüler dans figürleri arasında yer almıştır. Thriller 25 albüm kitapçığı.

Kitabın ilk el yazımı Robert Hillburn tarafından yazılmıştır fakat bu, yayınevi Doubleday tarafından uygun bulunmamıştır.Campbell (1993), sy. 197 İkinci el yazması ise Stephen Davis tarafından Michael Jackson'ın kurgusuyla yazılmıştır. Daha sonra ise Jackson, Shaye Areheart'ın ısrarları sonucu kitabı kendisi yazmıştır.Campbell (1993), sy. 197 Jacqueline Kennedy Onassis ise kitabı düzenlemiş ve üç paragraflık bir giriş metni yazmıştır.Edwin McDowell. "Michael Jackson writes his story", The New York Times, 18 Nisan 1988.

Kitap, Jackson üzerindeki umumi ilgi yüzünden gizlice yayınlanmıştır. Kitabın basım aşamasındaki kod ismi ilk ay yürüyüşünü yapan Neil Armstrong idi.