Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
morötesi
  • isim, fizik Gözle görülmeyen, dalga boyları yaklaşık 4000 angströmle 200 angström arasında olan, mor ışının ötesinde yer alan, yapay olarak da elde edilip tıpta kullanılan bir ışınım, ultraviyole
Kimya Terimleri Sözlüğü (II)
morötesi

Elektromıknatıssal dalgaların görünge aralığında mor rengin ötesinde yer alan ve dalga boyu yaklaşık 4-10-7-10-8 m, sıklığı 7,5 -10.14 -3 .1O-16S-1 olan bölgedeki ışınımlar.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
morötesi

(fizik)

Gökbilim Terimleri Sözlüğü
morötesi

Dalgaboyu mor renkli ışığınkinden daha kısa (yaklaşık 4000 A° dan küçük) olan ışık.

Fiziksel Kimya Terimleri Sözlüğü
morötesi

Mor ışıktan daha kısa dalgaboylu, çıplak gözle görünmez ışık.

Uygulayım Terimleri Sözlüğü
morötesi

fizik: Mor ışıktan daha kısa dalga boylu, çıplak gözle görünmez ışık.

Vikipedi
Morötesi

Morötesi ya da ultraviyole (kısaca UV) ışınım, dalga boyu 100 ile 400 nm arasındaki ışına denir. Gözümüz, 400 ile 700 nm dalga boyları arasına duyarlıdır ve bunun dışındaki ışınımı algılayamaz. Görebildiğimiz en küçük dalga boylu ışınımı mor olarak algıladığımızdan, bundan daha küçük dalgaboyuna sahip olan ışını. "morötesi ışınım" adı verilir. Morötesi'nin ötesi ise X Işını'dır.

"morötesi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sıcak yıldızlar etrafındaki gazı iyonize eden morötesi radyasyon yayıyor.

Ancak güneş gözlüklerinin çok daha önem arz eden görevi ise, gözleri güneşin yaydığı ultraviyole ya da diğer ismiyle morötesi ışınların göze verebileceği hasar ve neden olabileceği ciddi göz hastalıklarından korumak olduğunun da unutulmaması gerekiyor.

Daniela Calzetti, morötesi ışığın, gök bilimcilerin yıldızların yaşı ve yıldız tarihini ortaya koyacak özelliği olduğunu söyledi söyledi.

Güneş ışınlarının kolay anlaşılabilir olması için kabaca, kızıl ötesi ışınlar gözle görülen ışınlar ve morötesi ışınlar olarak sınıflandırıldığını belirten Prof.