Kelime tanımını bul

Vikipedi
Moravya

Moravya ( Çekçe: Morava, Almanca: Mähren), Çek Cumhuriyeti'nde bir eyâlet; Bohemya ve Silezya ile birlikte Çek Cumhuriyeti içindeki tarihi bölgelerden birisiKatalonya ve ötesi: Avrupa'daki özerklik ve bağımsızlık hareketleri. bbc.com, 27 Ekim 2017. Moravya adı bölgenin kuzeybatısından doğan nehirden alır. Moravya'nın eski başkent Brünn'dür. ( 1641 yılında Brünn Moravya eyâletinin başkenti oldu.)

Moravyalılar Bohemyaca'nın (=Çekçe'nin) değişik ağızlarını konuşan Slav bir topluluktur. Bazı Moravyalılar kendini etnik olarak ayrı bir grup olarak görse de kimileri kendilerini Çek olarak tanımlar.

Ayrıca Antik Moravya kültürüne hala itaat eden Doğu Moravya kilisesine üye olan Moravyalılar da vardır.

Moravya 2008 yapımı Wanted filmi ile de adından söz ettirmiştir. Çünkü filmdeki suikastçi çetesinin doğuş yeri Doğu Moravya Kilisesidir. Filmle kilise ve Moravya Halkı tekrar gündeme gelmiştir.

Bağımsızlık talebi[ değiştir]

Resmi statüsü 1949 yılında kaldırılmış olsa da, hâlâ kendi kimliği olan bir bölge olarak algılanıyor. Parlamentoda bulunmayan Moravane adlı küçük bir parti, kendi kaderini tayin ve bağımsızlık talebiyle 2005 yılından bu yana destek toplamaya çalışıyor.