Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
morg
  • isim Hastanelerde veya mezarlıklarda ölülerin belirli süre için saklandıkları soğuk ortam
    "Morgun parlak mermer duvarlarında dağılan gölgemin hüzün verici bir görüntüsü var." - A. Ümit
  • Adliyede kovuşturmayı gerektiren olaylar sonucu veya birdenbire ve şüpheli ölümlerde, ölüm sebebinin ve ölünün kim olduğunun belirlenmesi için ölülerin konulduğu ve incelendiği yer
Vikipedi
Morg

Morg, cesetlerin gömülmeden veya yakılmadan önce bekletildikleri oda. Morglara daha çok mezarlıklarda, krematoryumlarda ve hastanelerde rastlanır. Cesetler çoğunlukla kimlik tespiti, kriminal inceleme veya otopsi gerekçeleriyle morglarda bekletilirler. Günümüzde morglar çoğunlukla, cesetlerin bozulmasını önleyecek şekilde soğutmalı odalardır.

Morg sözcüğü Türkçeye Fransızca "morgue" kelimesinden geçmiştir. Sözcük, Paris'teki ilk morgun bulunduğu binanın adı olan "Morgue" sözcüğünden kaynaklanır.

"morg" kelimesinin kullanım örnekleri.

Öte yandan morg da işlemleri tamamlanan Samet Taşpınar (17), Suat Esen (18), Amet Öksüm (17), Benan Mardin (23) İbrahim Çankır (38), Erkan Tan (42), Mehmet Şatır (30), Gökhan Can (25), Sinan Doğraylı (53), Turan Karatepe (17), Fehmi Şentürk (50), Akın Balkan ve Hidayet Cönk’ün cenazeleri aileleri tarafından alınmaya başlandı.

Üç kat üzerine 2500 metre kare alan içine inşa edilen ve 3 kat olarak hizmete açılan camide bir konferans salonu, yemekhane, gasil hane ve morg bulunuyor.

Katılmış, morg önünde o kazağı omzundan hiç düşürmeyip gözyaşı dökmüştü.