Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
morina
  • isim, hayvan bilimi Mezgitgillerden, kuzey denizlerinde yaşayan, eti yenilen, karaciğerinden yağ çıkarılan bir balık (Gadus morrhua)
Vikipedi
Morina

Morina, Gadidae familyasına mensup Gadus cinsi balıkların genel adıdır. Ayrıca diğer bazı balık çeşitleri için de kullanılabilen genel bir addır.

Morina balığı suyun derinliğine göre renk değiştirebilme özelliğine sahiptir. Morinanın ağırlığı yaklaşık 4,5 kg ile 11,3 kg arasındadır. Bunun yanında 90 kg'a varabilen türlerinin olduğu da saptanmıştır. Boyu 37,5 cm'ye ulaşan morina balığı genellikle kıyıya yakın kesimlerde yaşar. En önemli özelliklerinden biri de bir defada 1.000.000 dan fazla yumurta bırakmasıdır.

Morina, hafif tadı, düşük yağ içeriği ve kolaylıkla dağılan yoğun beyaz etiyle ünlü bir balıktır. Morinanın ciğerinden elde edilen yağ, önemli bir A vitamini, D vitamini, omega-3 yağ asitleri ( EPA ve DHA) kaynağıdır.

Morina (köy)

Morina, Arnavutluk'un Kökes iline bağlı Kökes belediyesinde bulunan bir köydür.Law nr. 115/2014 Köy, Kosova sınırının hemen yakınında yer almaktadır.

"morina" kelimesinin kullanım örnekleri.

Abdulkadir Baharçiçek, Ürdün Büyükelçisi Amjad Amara Adaıleh, Lübnan Büyükelçisi Mansour Abdullh, Sudan Büyükelçisi Osman Eldirdieri Ebulmubarek Ali, Endonezya Büyükelçi Müsteşarı Almsyah Almsyah, Kosova Büyükelçisi Avni Suphi, Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina, Makedonya Büyükelçisi Zvonko Mucunski, Filistin Elçilik Müsteşarı Hanna Abduramadan, Karadağ Büyükelçisi Baranko Miliç Karadağ, Tayvan Ekonomi Müsteşarı Han Ching Fan, Ukrayna Ekonomi Müsteşarı İgor Varaksin ve Moritanya İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Dehehbi Dehehbi yer aldı.

Hamsi, istiridye, morina, yengeç, kerevit, mezgit, ringa balığı, somon, sardalya, karides, kalamar, alabalık, beyaz balık ve daha fazlasını içeren düşük cıvalı balıkları tüketebilirsiniz.

Kıyı bölgelerde kurutulmuş Morina Balığı da en çok tercih edilenler arasında yer almakta ve düzenli olarak tüketilmektedir.