Kelime tanımını bul

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
Morus

bk. dut

Vikipedi
Morus

Morus aşağıdaki anlamlara gelebilir:

  • Morus : Dutgiller familyasından bir ağaç cinsi.
  • Morus : Sümsük kuşugiller familyasından bir kuş cinsi.
Morus (kuş)

Morus, Sulidae familyasında sınıflandırılan bir kuş cinsidir. Başları sarımsı, kanat uçları siyah olan, uzun gagalı, büyük beyaz deniz kuşlarından oluşur. Morus bassanus yaklaşık 2 m.'ye varan kanat açıklıklarıyla Kuzey Atlantik Okyanusu'nun en büyük deniz kuşu türüdür. Diğer iki türü ise Afrika'nın güneyi, Avustralya'nın güneyi ve Yeni Zelanda'da ılıman denizlerde yaşar.

Havadan denize dalarak ve su altında avlarını yüzerek kovalayarak avlanırlar. Daldıkları sırada su girişini önlemek için burun delikleri dışarıya değil gagalarının içine açılır. Suya temas ettiklerinde şoku sönümlemek için yüzlerinde ve göğüslerinde hava keseleri bulunur. Mesafeleri kolaylıkla tanımlamalarını sağlayacak şekilde gözleri yüzlerinde ön tarafa doğru adapte olmultur ve bu şekilde diğer kuşlara nazaran binoküler görüş açıları oldukça geniştir. Yaklaşık 30 m. yükseklikten saatte 100 km. hızla suya dalarak suyun bir ila iki metre altına kadar inebilirler.

Adalarda ya da kıyılarda koloniler hâlinde ürerler. Tipik olarak bir tane tebeşir mavisi yumurta yumurtlarlar. Yavru kuşun erişkin hâle gelmesi beş yıl alır. Yavrular bir yaşına kadar tamamen siyah renkli tüylere sahiptir ve aşamalı olarak beyaz tüylere sahip olurlar.

Türler[ değiştir]
  • Morus bassanus - Sümsük kuşu
  • Morus capensis
  • Morus serrator