Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
motel
  • isim Motorlu taşıtlarla yolculuk edenlerin barınmalarını, arabalarını park etmelerini ve başka gereksinimlerini karşılamak için işlek kara yolları üzerinde yapılmış otel
Vikipedi
Motel

Motel, daha çok uzun yola gidenlerin konakladığı, genellikle yol kenarına inşa edilmiş otel. 1920'lerde İngilizce "motor" ( motorlu taşıt) ve "hotel" (otel) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Motorlu taşıtlarla yolculuk edenlerin barınmalarını, arabalarını park etmelerini ve başka gereksinimlerini karşılamak için işlek kara yolları üzerinde yapılmış otel anlamına gelmektedir.

Özellikle motorlu taşıtların artmasından sonra otoyollara yakın yerlerde çoğalmaya başlamıştır. İlk motel 1925 yılında Motel Inn of San Luis Obispo (Milestone Mo-Tel), San Luis Obispo, Kaliforniya'da, Arthur Heineman (en:Arthur Heineman) tarafından kurulmuştur.

"motel" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yapılan incelemeler neticesin de 250 kişilik Konferans Salonu veya belediyemizce tespit edilecek muadili yatırım yapmadığı, ek tesis olarak en az 80 metrekarelik Açık Havuz yapmadığı, Oda kapasitesinin yüzde 25 oranında şifreli veya çift anahtarlı müşteri emanet kasalar bulundurulacaktır hükmünü yerine getirmediği, ana otel bloğunda odalarda oturma gurubu, bagajlık, tuvalet masası ve aynası, Oda dış kapı arkalarında dışarıdan açılmasını engelleyen sürgü veya zincir, Yeni Otel Odlarında bagajlık bulundurulacaktır hükmünü yerine getirmediği, 5 ve 6 nolu Motel blokların (10 adet Motel Odası) tadilatlarının ve tefrişlerin yapılması ve kullanılmayacak şekilde kısmen yıkık olduğu, özellikle 9 nolu blokta tefriş elemanlarının diğer odalara göre yok denecek kadar az olduğu tespit edilmiştir.

Demokrasi tarihine de Güneş Motel'den sonra daha büyük bir rezalet, kepazelik örneğini ortaya koydular.

Protokol, gıda üretim ve perakende iş yerleri, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler, otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerlerde çalışan kişilere yönelik açılacak hijyen eğitimi programları ile ilgili esas ve usulleri kapsamakta.

Yönetmelik gıda üretim ve perakende işyerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten işyerlerinde, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerlerde, masaj ve güzellik salonu benzeri işyerlerinde, otel, motel, pansiyon, misafirhane gibi iş yerlerinde çalışanların hijyen eğitimine tabi tutulmasını gerektiriyor.

İl Müdürü Sırrı Yılmaz söz konusu yönetmeliğin, gıda üretim yerlerini, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerlerini, kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları, otel, motel, pansiyon, misafirhane gibi yerler, ana dağıtım merkezleri, hazır yemek hizmeti veren yerler, işyeri ve kurum yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler, toptan satış yerleri, süpermarket dağıtım merkezleri dahil olmak üzere son tüketiciye satış ve dağıtım noktasında gıdanın işlenmesi, muameleye tabi tutulması veya depolanması ve benzeri işletmeleri kapsadığını söyledi.

Çalışmalarda, turizm sezonunun açılmasıyla birlikte kentte bulunan otel, motel, pansiyon, kamping ve benzeri konaklama yerleri gazino, pavyon, meyhane, bar, birahane, içkili lokanta, taverna ve benzeri içkili yerler gibi umuma açık istirahat ve eğlence mekanlarına kaçak ve sahte içki pazarlayan şüphelileri belirleyen polis, 4 adrese eş zamanlı baskın düzenledi.