Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
muhasebe
  • isim Hesaplaşma, karşılıklı hesap görme
  • Hesap işleriyle uğraşma
    "Muhasebe ile defter tutma işlerini de üzerine aldığından milleti burnundan yakalamıştı." - T. Dursun K
  • Hesapların bütünü
  • Hesap işlerinin yürütüldüğü yer
    "Nedir bu benim çilem / Hesap bilmem / Muhasebede memurum" - O. Rifat
İktisat Terimleri Sözlüğü
muhasebe

İşletmelerin iktisadi etkinlikleri sonucu ortaya çıkan, varlıkları ve yükümlülükleri üzerinde değişme yaratan mali nitelikli işlemlere ilişkin bilgileri kaydetme, sınıflandırma, özetleme, çözümleme ve yorumlama ilke ve yöntemleri.

Vikipedi
Muhasebe

Muhasebe işletmelerin varlık ve kaynaklarının hareketlerini kayıt, sınıflandırma, özetleme, analiz etme ve yorumlama gibi fonksiyonlar ile takip eden bilimsel bir sistemdir.http://www.muhasebeders.com/muhasebe-nedir-tanimi-ve-fonksiyonlari-nelerdir/ Türkiye'de muhasebe cumhuriyetin ilanından sonra 1932 yılında kanunlara girmiş, uzun yıllar ve uğraşlar sonucunda AB standartları kalitesine getirilmiştir.

"muhasebe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Maliye Bakanlığı öncülüğünde yürütülen “Kamu Mali Yönetimi Projesi”nde çalıştı, bu kapsamda 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, Analitik Bütçe Sınıflandırması ve Tahakkuk Esaslı Muhasebe sisteminin yerel yönetimlerde uygulanması çalışmalarını yürüttü ve ilgili yönetmelikleri, üçüncül mevzuatı, yerel yönetimlerin yeniden yapılanması kapsamında İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliklerini hazırladı.

Bunlar Asurlu tüccarların bütün kayıtlarını tuttukları, burada yaptıkları işle ilgili hem muhasebe kayıtlarıdır.

Geniş bir katılımla gerçekleşen etkinliğe Usta OSGB Muhasebe Sorumlusu Sümeyra Biçer, iş yeri hekimi Şener Özgenlik, hemşireler Ayla Akman, Belgin Bayram ve Seval Özcan, büro personeli Ahmet Gültekin, iş güvenliği uzmanları Özge Erten ve Mustafa Bayman ile personelleri eşleri ve çocukları katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Bütçe ve Muhasebe Şube Müdürü Şinasi Polat, Spor Şube Müdürü Güngör Şenses, Antrenör Zeyit Palabıyık ve Basketbol İl Temsilcisi Cem Culfa dereceye giren takımlara ödüllerini takdim etti.

Bunlar, Haksız rekabet yazılımının meslek mensupları tarafından kullanılma mecburiyeti ile Muhasebe, denetimcilik ve danışmanlık İşletmeleri için İşyeri Hizmet ve kalite güvence ilke ve esasları hakkında mecburi karardı.

İl Sağlık Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, kurumun Muhasebe Biriminde çalışan bazı kişilerin haksız edinim sağladıkları iddiasıyla 30 Ekim 2018 tarihinde müdürlüğe yapılan başvuru üzerine inceleme başlatıldığı belirtildi.

Tüm birimlere çok başarılı profesyoneller atanırken, muhasebe veya finansman müdürünü en ehven maaşlarla çalıştırıp, direkt patrona bağlıyorlar.

Protokolün ardından Rektör Pınarbaşı, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Muhasebe, İşletme Yönetimi, İktisat, Eğitim, Turizm ve Otel Yönetimi, Diller ve Filoloji Bilimleri, Mühendislik, Teknoloji gibi alanlarda protokol kapsamında anlaşamaya varıldığını söyledi.

Proje kapsamında bilişim teknolojileri alanında Engin Emiroğlu, Nevin Arı, Deniz Yıldız, Muhammet Kaya, muhasebe finasman alanında Sabahattin Şahin, ulaştırma alanında Neslihan Baytürk, fizik öğretmeni Kenan Koç, kimya öğretmeni Ömür İnan, Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni Nevin Özger ile birlikte 9 öğretmen rehberliğinde, 9,10,11,12.

İl Genel Meclisi Strateji Geliştirme Müdürü Burhan Gebedek tarafında Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği hakkında bilgi verildi.

Ümit Gücenme Gençoğlu, bir otelde gerçekleştirilen çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, muhasebe eğitimine ve mesleğin dinamizmine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Ümit Gücenme Gençoğlu ise muhasebe ve denetim standartlarında sık sık değişiklikler olduğunu belirtti.

Palandöken, yaptığı açıklamada, aylık 15 bin 833 liranın üzerinde mal alıp 21 bin 667 liranın üzerinde mal satanların kanunen birinci sınıf tacir sayıldığını ve bunların 2019'dan itibaren büyük şirketler gibi muhasebe defteri tutmak zorunda olduğunu belirtti.

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, genel bütçenin ilgili cetveline gelir kaydedilmek üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

Bedelli uygulaması kapsamında tahsil edilen tutarlar, genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.