Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Musevi
  • özel, isim, din b. (***) Yahudi
    "Ortaya bir kucak çamaşırla orta yaşlı, saçları alan talan bir Musevi kadını çıktı." - H. R. Gürpınar

"musevi" kelimesinin kullanım örnekleri.

İftar yemeğine Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Türk Musevi Cemaati Başkan Vekili Moris Levi, Türk Musevi Cemaati Genel Koordinatörü Deniz Saporta, Hahambaşılık Bet Din Kurulu üyesi Rav İsak Alaluf, Türk Musevi Cemaati Onursal Başkanı Bensiyon Pinto, Ortaköy Etz-Ahayim Sinagogu Vakıf Başkanı Alber Elvaşvili, O Ortaköy Etz-Ahayim Sinagogu Vakıf Yöneticisi Moris Benezra, Korepiskopos Yusuf Sağ, Rum Ortodoks Patrği’ne vekaleten Metropolit Germanos Eminansları, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, İlahiyatçı Prof.

Musevi Cemaati: Bir tespittir Türk Musevi Cemaati ise, antisemit söylemlerin yurtdışında okumaya giden Yahudi gençlerin kararlarına yansıyabileceğini belirtti.

Diriliş Gençlik Federasyonu Hatay İl Başkanlığı tarafından düzenlenen "Birlikte Yaşamak" konulu konferansa Diriliş Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Berivan Algın, Avrupa Birliği eski Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk Ermeni Baş Patrik Vekili Aram Ateşyan, Diriliş Gençlik Federasyonu Hatay İl Başkanı Yılmaz Özfırat,Kumlu Kaymakamı Ercan Kayabaşı,Hatay İl Müftülüğü Vaizi Abdüsselam Porsnok, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fadi Hurigil , Hatay Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu,Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Danışmanı Mehmet Şafi Öztekin, Hatay Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Rezzuk Ayoğlu,Medeniyetler Korosu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Aşkenaz Musevi Cemaati tarafından düzenlenen törene öldürülen çiftin oğlu İzzet Karako, Ali Koç, Haldun Üstünel, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, iş adamı Can Ateş ve tanınmış çok sayıda isim katıldı.

İran'daki uçak kazasında hayatını kaybeden Jasmin Baruh için Aşkenaz Musevi Cemaati Mezarlığı'nda cenaze töreni düzenlendi.

Antakya'da bulunan Musevi Havrası'nda gerçekleştirilen programda konuşma yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, ilelebet birlik ve beraberlik içinde yaşayabilmek için hoşgörünün önemli olduğunu söyledi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in, reformist kimlikleriyle tanınan muhalif liderler Mehdi Kerrubi ve Mir Hüseyin Musevi'nin ev hapislerinin kaldırılma talebini reddettiği öne sürüldü.

Törene, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır, Bakanlığımız yetkilileri, Ankara Üniversitesi Rektörü, öğretim üyeleri ve öğrencileri, kordiplomatik mensupları, Türkiye Hahambaşısı, Türk Musevi Cemaati Başkanı ve temsilcileri katılmışlardır.

Rum vakıfları 53 vakıf ile Ermeni, 19 vakıf ile Musevi, 10 vakıf ile Süryani, 3 vakıf ile Keldani, 2 vakıf ile Bulgar, birer vakıf ile Gürcü ve Maroni vakıfları izledi.

İran'da reformist kanadın en önemli liderlerinden Muhammed Hatemi, Reformist Yeşil Hareketi'nin liderleri Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Kerrubi'ye yakınlığıyla bilinen Kaleme sitesinde yer alan açıklamasında, ifade ve basın özgürlüğü ile devletin yönetim mekanizması hakkında değerlendirmede bulundu.

İran'da reformistler, iki dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Muhalif lider Mir Hüseyin Musevi'nin ev hapsinin sona ermesi başta olmak üzere, özgürlüklerin artırılması, batıyla ilişkilerin geliştirilmesi ve siyasi yasakların kaldırılması gibi taleplerle Ruhani'yi destekledi.