Kelime tanımını bul

Kişi Adları Sözlüğü
Nasuhi

Söyleyiş: (nasu:hi) Cinsiyet: Erkek Bozulmaz biçimde tövbe eden.

"nasuhi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Erzurum'un Aziziye ilçesine bağlı Sarıyayla köyünde 10 Ocak 1884 yılında dünyaya gelen Ömer Nasuhi Bilmen, tahsiline Ahmediye Medresesi müderrisi olan amcası Abdürrezzak İlmi Efendi ile Erzurum Müftüsü Müderris Hüseyin Raki Efendi'den ders alarak başladı.

Şehidin kardeşi Nasuhi Ağçelik ve aile yakınları tarafından karşılanan Vali Kamçı ile birlikte 2.

Feryatların yükseldiği cenaze töreninde şehidin annesi Aynur, kardeşi Nasuhi ve eşi Özlem Ağçelik yanındakilerin desteği ile ayakta durabildi.

Şehidin annesi Aynur, kardeşi Nasuhi ve eşi Özlem Ağçelik yanındakilerin desteği ile ayakta dururken, İl Müftüsü Ümit Çimen tarafından dua edildi.

Burada acı haberi alan Nasuhi Ağçelik gözyaşlarına boğulurken şehidin annesinin misafirlikte olduğu öğrenildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü önünde düzenlenen törene Vali Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, askeri erkan, şehidin annesi Aynur, kardeşi Nasuhi ve eşi Özlem Ağçelik ile yakınları katıldı.

Muhtarlar Dernek Başkanı Fahri Eğiloğlu ve Merkez Ömer Nasuhi Bilmen Mahalle Muhtarı Tahir Sağsöz ayrı ayrı açıklama yaptılar.

Muhtemelen sebebi de şu olabilir, Ömer Nasuhi Bilmen merhum baba tarafından seyyiddir.

Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, Ömer Nasuhi Bilmen İlkokulunda karne törenine katıldı.

İlk olarak Çiftlik Mahallesi yolu üzerinde bulunan Çiftlik Kampüsünü ziyaret eden Vali Seyfettin Azizoğlu, 16 derslik Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulu, 24 derslik Sosyal Bilimler lisesi, 200 kişilik öğrenci yurdunun eksikliklerinin en kısa sürede tamamlanarak eğitime açılması talimatını verdi.

Ali İhsan Pala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ömer Nasuhi Bilmen'in Anadolu'da yetişen büyük İslam alimi olduğunu söyledi.

Ömer Nasuhi Bilmen'in o kıymetli eserleri, özellikle fıkıhla, İslam hukuku ile ilgili eseri şayet Arapça yazılmış ya da Arapça'ya tercüme edilmiş olsaydı hocamız okyanus ötesinden, Amerika'dan, Japonya'ya, Endonezya'dan, Pakistan'a, Cezayir'den, Afrika'ya kadar biliniyor ve eserleri okunuyor olacaktı.

Edinilen bilgilere göre Nasuhi Caddesi üzerinde iki grup arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktı.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Ömer Nasuhi Bilen İlkokulu karne törenine katıldı.