Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
neyzen
  • isim, müzik Ney çalan kimse
    "Neyzen hicaz bir taksime başladı, bu koca yeri dolduran yüzlerce insan birden tıs kesildi." - O. C. Kaygılı
Kişi Adları Sözlüğü
Neyzen

Cinsiyet: Erkek Ney çalan kimse.

"neyzen" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bafra Musiki Cemiyeti Başkanı Namık Anarat ise 4 gün boyunca çeşitli etkinliklerle Neyzen Tevfik Kolaylı'yı anlamaya ve anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Dört gün boyunca misafirlerimiz de kendi yörelerinden, memleketlerinden şiirler, şarkılar okuyarak bizleri yalnız bırakmadılar.

Yerel sanatçılara Neyzen Murat Gezer eşlik ederken, yine Selçuklu yerel sanatçı Tahsin Açığ sazı ve sözüyle seslendirdiği türkülerle tüm katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Bendir sanatçısı Necdet Naz, udi sanatçı Ali Kanneci, neyzen sanatçısı Hüseyin Yürektensever müziği ile koroya eşlik etti.

Bendir sanatçısı Necdet Saz, Udi Ali Kanneci, neyzen sanatçısı Hüseyin Yürektensever müziği ile koroya eşlik ettiler.

Bendir sanatçısı Necdet Naz, udi sanatçısı Ali Kanneci, neyzen sanatçısı Hüseyin Yürektensever müziği ile koroya eşlik etti.

Hanende İbrahim Suat Erbay, Neyzen Yasin Özçimi ve Tamburi Hakkı Özçimi tarafından icra edilen eserler musikişinast dinleyicileri adeta mest etti.

Neyzen öğretim görevlisi Cengiz Atlan tarafından hazırlanan ve yönetilen etkinlikte, lavtada Şahin Çamlı, kanunda Kadir Vural, ritim sazlarda Serkan Kardaş ve Delil Öncü, klasik gitarda ise Alican Alkan, kemanda Halis Murat Örse, hanende araştırma görevlisi Tahir Çağman ve Mehmet Sağlam sahne aldı.

Solistler Muhammed Demir, Ebubekir Demir ile neyzen Ali Ülger, Kanuncu Sezer Durmaz ve Ritim sazda Enes Yaşar okudukları ilahilerle meydanı dolduran vatandaşlara duygulu anlar yaşattı.

Daha sonra koro, Atatürk'ün 1930 yılındaki kente üçüncü ziyareti sırasında şehrin yerel sanatçılarını sorması üzerine Halk Fırkası ve Türk Ocağı Başkanı Edip Ağaoğulları tarafından Gazi Mustafa Kemal onuruna düzenlenen programda neyzen Hüsamettin Efendi, Şefik Gürmeriç, kemani Hasan Efendi, Yusuf Hoca Okulu Müdürü Vehbi Çoker, udi İhsan Efendi'nin icra ettiği eserleri seslendirdi.

Memduh Büyükkılıç, Sanat gecesine Nurullah Genç, Recep Garip, Hayati İnanç, Özvan Ünlü, Yıldırım Bekçi, Suhey Yayla, Müştehir Karakaya, Denizhan Burhan, Murat Özdeniz ve Neyzen Dr.

Program, Neyzenlik ve tasavvuf müziği konularında usta bir isim olan Neyzen Ali Ortapınar ile Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Topluluk Danışmanı Yrd.