Kelime tanımını bul

Vikipedi
Pickpocket

Pickpocket, Türk alternatif metal / post-hardcore grubu. 2000 yılında İstanbul'da Onur Özgönül ve Barbaros Özoktar tarafından kuruldu ve birkaç değişiklikten sonra son katılımlar olan Kaan Yayla, Muratay Özkan ve Emir Çelt ile son halini aldı. Grup kurulduğu yıllarda İngilizce bestelerle müzik yapmaya başladı.

2003 yılında Kurban grubunun vokalisti Deniz Yılmaz tarafından kaydı yapılan "Just Wait For Me" isimli şarkılarıyla Roxy Müzik Yarışması'nda 1. oldular ve aynı zamanda 5.000'den fazla kullanıcının katılımı ile yapılan internet oylamasında oyların %63'ünü toplayarak Efes Dark Özel Ödülü'nün de sahibi oldular.

2003 yılının sonlarına kadar İngilizce şarkılarla müzik hayatına devam eden grup bu yılın sonunda ilk Türkçe şarkıları olan "İlk"i yayınladı. Ardından gelen olumlu yorumlar üzerine müzik hayatlarına Türkçe şarkılar yaparak devam etme kararı aldılar 2008 yılında " Hayalle Gerçek Arasında" adlı ilk albümlerini yayınladılar.

Albüm yayınlandıktan sonra gelen tepkiler üzerine ilk kliplerini "Vazgeç" adlı şarkılarına çekmeye karar veren grup 2008 yılında Anıl Tütüncüoğlu yönetmenliğinde Maslak Venue'de çektiler. Çekimi tamamlanan klip MTV Türkiye'de yayınlanmaya başladıktan sonra MTV Türkiye'nin internet sitesinde 5 gün içerisinde 6.000 izlenme sayısına ulaştı.

Tüm bu zaman içerisinde Pickpocket kendisini bu kadar tanınır hale getiren festival ve konser programlarına devam etmiş ve ülkenin birçok yerinde performans sergilemiştir.

2008 yılında çıkardıkları albüm ile Headbang Dergisi tarafından 2008 yılının en iyi çıkış yapan grubu seçilmiş ve sene boyunca yazılı ve görsel basında çıkan röportajlarında sertliklerinden taviz vermeyeceklerini açıklamışlardır.