Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
plaj
  • isim Kumsal
    "Plajlarda sesin, mavi suların içine gömülmek, çam altlarında uyku çekmek dururken nereye gideceğiz?" - S. F. Abasıyanık
Vikipedi
Plaj

Plaj; kıyı şeridinde denize girmek için düzenlenmiş, genellikle kumluk veya çakıl taşlı alan. Kumluk olanlarına kumsal denir. Azerice'de plaj anlamına gelen "çimerlik" sözcüğü de, yaygın olmamakla birlikte Türkçede de kullanılır.Fakir Baykurt, Özyaşam: Genç emekli, 1998Aziz Nesin, Rüyalarım Ziyan Olmasın, 1990TDK, Özleştirme Kılavuzu, 1978

Plajlar genelde, tuzlu su kıyı şeridi boyunca uzanan yatay ve doğal oluşumlardır. Dalga ve rüzgarın etkisiyle kenara vuran kayaları ve denizden gelen diğer jeolojik kalıntıları barındırır.

"plaj" kelimesinin kullanım örnekleri.

Geziden çok memnun olduğunu ve tesisleri çok beğendiğini dile getiren Abhaz Kültür Derneği üyesi Yasemin Köse ise yaptığı açıklamada, “35 arkadaşımızla beraber ilk kez sadece kadınlara özel bir plaj gördük ve çok beğendik.

Hotelin denize sıfır konumda olduğunu hatırlatan Heval Aytin, “Özel plaj ve havuzu bulunan, tüm odalarında gün batımı manzarasını izleyebileceğiniz, içindeki özel otomasyon sistemi ve konfor ile bütünleşen toplam 103 odadan oluşan otelimizde, deneyimli mutfak ekibiyle Masilla Ana Restaurantında açık büfe, Minorka Beach & Pool Restaurant’da ise alakart olarak dünya mutfağından seçkin lezzetler sunuyoruz.

Kadınlara özel plaj Antalya Sarısu ve Alanya Aysultan kadınlar plajı, ardından Finike Altuncan Hatun Kadınlar plajı hizmete girdi.

Bunun yanı sıra Uluslararası ve ulusal olmak üzere plaj voleybolları, yelken yarışları, zıpkınla balık avlama yarışları tiriatlon yarışmaları gibi yarışmalarda federasyonlar ile birlikte ilçenin deniz ve plaj güzellikleri kullanıldı.

Balos Lagoon oldukça sığ ve kapalı bir plaj olduğu için küçük teknelere aktarma yaparak ulaşılabiliyor.

Neşeli 80'ler, parlak pop renklerinin hakim olduğu plaj giysisi üzerinde damalı ve geometrik desenler ile birlikte eğlenceli çiçek kompozisyonlarında yeniden canlandırıldı.

Çocuk giysileri, kadın plaj giysileri, kadın giysileri dikimi, şal etol dikimi, artistik çizim ve drapajda açılan 9 kursa katılan 215 kursiyer, hem meslek eğitimi alıp hem de ürettiklerini satma imkanına sahip oluyor.

Girişin ve gölgelik ile şezlongların ücretsiz olacağı örnek plaj oluşturacağız.

Mansiyon kategorisinde ise, plaj terliği ve plaj halhalı ile Sabiha Ertaş dereceye girdi.

Plaj ve koya ilişkin fotoğrafların da kullanıldığı ilana göre, Beydağları Sahil Milli Park Müdürlüğü'nden 29 yıllığına ihaleyle NSMC Turizm firması adına kiralanan alanın yıllık kira bedelinin 185 bin 106 bin TL ve dört taksitle ödendiği gibi bilgiler yer alıyor.

Ayrıca plaj çantasının içine kılıfsız ve korumasız koymamaya özen gösterin.

Yarışların ilk günü sporcular, Kındıl Çeşme Sahili'ndeki plaj etabında zamana karşı mücadele etti.

Rize'nin Fındıklı ilçesi Kıyıcık köyü ile Artvin'in Arhavi ilçesi Güngören köyü arasında, eski Karadeniz Sahil Yolu'na da paralel uzanan ve iki il tarafından paylaşılamayan 500 metre uzunluğundaki plaj için İçişleri Bakanlığı devreye girdi.

İlimizde de badminton, sokak basketbolu, masa tenisi, plaj voleybolu, bisiklet turu ve matrak branşlarında faaliyetler yapılacaktır.