Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
puan
  • isim, spor Çeşitli sporlarda kullanılan ölçüsü ve değeri değişken birim
  • Genellikle test biçimindeki sınavlarda cevaplandırılacak soruların sayı olarak değeri veya cevaplayanın başarı değeri
  • Kumaşlardaki benek, nokta
Eğitim Terimleri Sözlüğü
puan

1. Bir testten, genellikle doğru olarak yanıtlanan madde sayısına göre elde edilen sonuca sayıyla biçilen değer. 2-Üzerinde matematiksel bir işlem yapılmamış olan puan; ham puan.

"puan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yarışmaya İstanbul’dan katılan 28 yaşındaki Oğuz ile Yavuz İnal ile Ünye’den katılan 23 yaşındaki Ayten Keskin ile Gülten Abasız ikiz kardeşler ise 46 puan alarak üçüncülüğü paylaştı.

İlgisizlik alakasızlık ve kendimize bir muhatap bulamamamız bize pahalıya mal oldu, puan olarak da pahalıya mal oldu.

Beşiktaş gibi bir rakipten alacağımız 3 puan çok önemliydi ve bunu almamak da içten değildi.

Bizim için bu alışma ve takım olma devresinde toplayabildiğimiz kadar puan toplamak çok önemliydi.

Hedeflerinin önümüzdeki 5 maçta 10 puan alarak Bandırmaspor’u içinde bulunduğu düşme hattından kurtarmak olduğunu dile getiren İpek, "Bu yıl Bandırmaspor yıllardan beri alışmış olduğu puan ve yerde değil.

Kayseri Birinci Amatör Küme U-19 Ligi’nde liderlik koltuğunda oturan ve adım adım şampiyonluğa yürüyen Yolspor, ligin en alt sırasında yer alan rakibi Amarat Gençlikspor’u 7-0 yenerek en yakın takipçisi ile arasındaki puan farkını 4’e çıkardı.

Kayseri Birinci Amatör Küme U-19 Ligi’nin son haftasında Amarat Gençlikspor ile 2-2 berabere kalan İncesu Erdemspor, aldığı bir puan ile ligde kalmayı garantiledi.

Öztürk Oran, şu anda yüzde 5,5-6 civarında seyreden katılım bankacılığının payının 2018'de en az 1,5-2 puan artmak zorunda olduğunu vurguladı.

Ancak bazı eğitim kurumlarında lisansüstü eğitim için 55’ten fazla veya akademik kadrolara atanabilmek için 70’ten fazla puan gerekebilir.

Ülkemizde, lisans üstü eğitim ve akademik kadrolara atanabilmek için, ALES’e girmiş olmak ve başarılı sayılabilecek bir puan almış olmak gerekir.

Lisansüstü eğitim için, ALES’ten alınması gereken minimum puan 55, akademik kadrolara atanabilmek için alınması gereken minimum puan 70’tir.

Ancak her durumda bu puanlar yeterli olmayabilir, bazı üniversiteler lisansüstü eğitim için 55’ten fazla veya akademik kadrolara atanabilmek için 70’ten fazla puan gerektirebilir, ayrıca bazı akademik kadrolara atanabilmek için, adayların yabancı dil bilgisi seviyelerini de YDS sınavı ile kanıtlamış olmaları gerekir.

Erzurumspor’un son haftalarda ki iyi futbolundan dolayı herkesin sevgisini ve saygısını kazandığını vurgulayan Özdilek, “Maçı kazanırsak 17 puan yapacağız ki önümüzü çok net görmüş olacağız ama söylem ve eylem çok farklı şeyler dolayısıyla her maçın zor olduğunun farkındayız zor bir maç oynayacağız özellikle deplasmanda iyi savunma yapıp kontra atağa iyi çıkan bir takım olacak karşımızda.

Okul türleri arasında boş kontenjan ve merkezi sınav puan üstünlüğüne göre sınıf atlatma işlemleri yapıldıktan sonra 10'uncu sınıftan 11'inci sınıfa geçen öğrenciler, ağustos ayı sonuna kadar nakil ve geçiş yapılabilecek.

Ek puan deyince aklımıza gelen en avantalı grup, anadolu öğretmen lisesi mezunlarıdır ki, bu mezunlar öğretmenlik tercihlerinde ek puan almaktadır.