Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
rüya
 • isim Düş
  "Annemi ölmüş gördüm rüyamda / Ağlayarak uyanmışım" - O. V. Kanık
 • Gerçekleşmesi imkânsız durum, hayal
  "Bu saadetin bir ay, bir buçuk ay sonra yeniden bir rüya olacağını bile aklına getirmiyordu." - R. N. Güntekin
 • Gerçekleşmesi beklenen ve istenen şey, umut
Kişi Adları Sözlüğü
Rüya

Söyleyiş: (rüya:) Cinsiyet: Kız

 1. Düş.

 2. Hayal, umut.

Vikipedi
Rüya

Rüya, uykunun genel ve karakteristik özelliklerindenBritannica/Dream, 15 Mart 2009 tarihinde erişildi. biri olup, uykunun hızlı göz hareketi (REM) adlı evreleriyle yakından ilişkili bulunan, görsel ve işitsel algı ve duygulardır. Rüyaların biyolojik içeriği, işleyişi ve maksatları tümüyle anlaşılmış değildir.Dream, 15 Mart 2009 tarihinde erişildi. Rüyalara “duyusuz algı”nın bir türü veya nesnesiz algı olarak da bakılabilir. Çeşitli inanışlara ve tahminlere de neden olan rüyalar, her zaman için ilginç ve yoruma açık bir konu oluşturmuşlardır. Farklı psikoloji ekollerinin, parapsikologların ve deneysel spiritüalistlerin rüyaları farklı biçimlerde açıklama çabaları olmuştur. Rüyaların işleyişinin açıklanması bilimsel topluluğun genel kabulüne göre varsayımlar düzeyinden öteye pek gidememiş olup, rüyalar halen esrarını korumakta olan bir inceleme alanını oluşturmaktadır. Rüyaların bilimsel incelenmesi oneiroloji adını alır.Doctora Research Proposall /Towards Patristic Views of the Nature of Dreams,Oneirology ,Oneirology, 16 Mart 2009 tarihinde erişildi.

Rüya (Funda Arar albümü)

Rüya, Funda Arar'ın 8 Mayıs 2008 tarihinde yayınlanan Türk Sanat Müziği albümü. Albümde 2'si enstrümantel olmak üzere 16 parça vardır. Albüm içerisinde yer alan şarkılara klip çekilmemiştir.

Rüya (Ziynet Sali şarkısı)

Rüya; Ziynet Sali'nin 30 Aralık 2009'da DMC etiketiyle piyasaya sürdüğü tekli çalışmasıdır.

Rüya (Ahmet Özhan albümü)

Rüya, Ahmet Özhan'ın 2003 yılında çıkan ilk stüdyo albümüdür. Özhan, bu albümünde seçme, Klasik Türk müziği şarkıları seslendirmiştir.

Rüya (film, 2008)

Rüya, 2008 yapımı bir Kim Ki-duk filmidir. Filmde Jin adlı genç bir adam rüyalar görürken, Ran adlı genç kadında gerçek hayatta Jin'in rüyada yaptıklarını yapar. Yönetmen Kim Ki-duk önceki filmlerinde olduğu gibi bu filminde de simgesel öğelere başvurur. Uzak doğu felsefesindeki Yin Yang'dan esinlenerek film boyunca erkek olan Jin siyah, kadın Ran ise beyaz kıyafetler giyer.

Rüya (Ünlü şarkısı)

"Rüya", Türk-Alman müzik grubu Ünlü'nün 1996 çıkışlı Son Defa albümünden bir şarkı. Grubun solisti Tayfun Ünlü tarafından yazılıp bestelendi.

Rüya (Hande Yener ve Seksendört albümü)

Rüya, Türk şarkıcı Hande Yener ve müzik grubu Seksendört'ün bir remiks albümü. 11 Haziran 2012'de Poll Production tarafından yayımlandı. Yener'in Teşekkürler albümünden, Seksendört'ün Akıyor Zaman albümünden sonra piyasaya sürdüğü ilk albüm çalışmasıdır.

Albümde, Ünlü grubunun bir şarkısı olan " Rüya"nın Yener ve Seksendört tarafından seslendirilen bir versiyonunun yanı sıra, Sinan Akçıl imzası taşıyan "Öfkem Var" şarkısı da bulunmaktadır. Ayrıca albümde, Yener & Seksendört'ün önceki albümlerinde yer alan şarkıların bazılarının remixleride bulunmaktadır.

Rüya (Hande Yener & Seksendört albümü)
 1. YÖNLENDİRME Rüya (Hande Yener ve Seksendört albümü)
Rüya (Hande Yener & Seksendört şarkısı)
 1. YÖNLENDİRME Rüya (Ünlü şarkısı)#Hande Yener ve Seksendört versiyonu
Rüya (Ziynet Sali albümü)
 1. YÖNLENDİRME Rüya (Ziynet Sali şarkısı)
Rüya (film, 2016)

Rüya, 2016 yapımı Derviş Zaim filmi. Dram, gerilim türünde olan filmin senaristliğini de Derviş Zaim gerçekleştirmiştir. 21 Ekim 2016'da Türkiye'de 12 salonda birden vizyona giren filmin başrollerinde ise, Gizem Erdem, Ebru Helvacıoğlu, Dilşad Bozyiğit, Gizem Akman, Mehmet Ali Nuroğlu, Enis Arıkan, Murat Karasu ve İbrahim Selim paylaşmaktadır.

Rüya (dizi)

Rüya, Gold Film imzalı, yönetmenliğini Cemal Şan yaptığı, başrollerini Hazal Filiz Küçükköse, Ceyhun Mengiroğlu, Ulaş Tuna Astepe, Özge Özder ve Atilla Saral paylaştıkları bir Show TV televizyon dizisidir.

"rüya" kelimesinin kullanım örnekleri.

Rüya, çatışmanın iyice alevlendiği sırada, Yusuf Alacan (Şükrü Özyıldız) tarafından rehin alınır.

Alacan ailesi evdeki haini ararken, apar topar Antakya'ya gelen Atmaca (Uğur Yücel) ise zümrütü alan ikinci kızın, Antakya'da olduğunu bilmediği kendi kızı Rüya'nın peşindedir.

Dijital platformda bulunan rüya tabirleriyle çok daha kolay bir şekilde bu rüyaları anlamlandırabilme imkanı bulunuyor.

ANTALYA (AA) - OKTAY ÖZDEN - Türkiye Artistik Yüzme Milli Takımı Antrenörü Laçin Kökçay, dünya ve Avrupa şampiyonalarına kalabalık bir sporcu kafilesiyle katılmak ve finale kalmanın kendileri için rüya gibi bir şey olduğunu belirterek "Bu yıl bunu başardık.

Rüya tabirleri insanların uykuları sırasında gördükleri Rüyaları açıklayabilme konusunda insanlara yardımcı olur.

Birkaç gün öncesine kadar basitçe bir rüya veya eleştirenler için 'yaz ortası gafı' olan şey, Andrea Agnelli'nin Yunanistan'daki unutulmaz ani atağıyla gerçekleşti.

Gördüğü rüya sonucunda içinde atları karşı bir tutku oluşan 3 çocuk babası Bican Aydın, müdürlük yaptığı bankacılık mesleğini bırakarak çiftlik açarak atlarla iç içe yaşamaya başladı.

Züleyha'ya rüya gibi bir hayat bahşettiğini düşünerek karşısında mutlu bir kadın görmek isteyen Demir, onun buğulu gözlerini gördükçe çılgına dönecek!

Bahçeli, cumbalı evler, dar sokaklar ve evine giderken komşusuyla selamlaşan mutlu insanların yaşadığı bir rüya mahalle inşa edeceğiz.

Dışişleri Bakanlığı kadrosunda rüya tabircisi, ebcet hesapçısı gibi uzmanlık kadroları açılması düşünülmekte midir?

Toplantıya NLP, renk ve enerji uzmanı Fehamet Allameoğlu konuşmacı olarak katılarak, renklerin hayatımızda ve rüya analizlerindeki önemine değinen bir konuşma gerçekleştirdi.

rüyada saçın görülüş şekli, konusu ve diğer pek çok unsuru rüya tabirleri içerisinde rüyanın anlamının çok büyük farklılıklar gösterebilmesine neden oluyor.

Rüya tabirlerinde Rüyada köpek görmeye ilişkin olarak yapılan yorumlar görülüş şekline göre değişiklikler taşıyor.

Benzer şekilde tüm rüya yorumları görülüş şekillerine göre farklı açıklamalara sahiptir ve bu nedenle gördüğünüz rüyanın tabirini yaparken, gördüğünüz şekle uygun sorgulamalar yapmalısınız.

A Haber muhabiri Rüya Akkuş'un aktardığı bilgiye göre, Deniz Baykal'a düzenlenen kaset kumpasında Baykal'ın kaldığı eve kameraların, televizyonların içine de özel görüntüleyici cihazların yerleştirildiği belirlendi.