Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Ra
  • kimya Radyum elementinin simgesi
Vikipedi
Ra

Ra, Mısır mitolojisinde güneş tanrısıdır. Kutsal merkezi Heliopolis'dir. Genellikle başında bir disk bulunan şahin kafalı insan biçiminde canlandırılmıştır. Eski tanrı Atum'la bir tutularak; IV. sülale döneminde devlet tanrısı olmuştur.

Ra daha sonra Osiris firavun ilan edilmiştir. Osiris'ten sonra ise Set Osirisi öldürerek başa geçmiştir.Set'en sonra babasının öcünü alarak Horus firavun olmuştur Horus'u da kapsamış ve Ra-Horakhty (ya da Ra-Horus) ismini almıştır.

Güneş Ra'nın sembolüdür; tüm vücudunu ya da gözünü temsil eder. Ra'nın sembolleri güneş sembolleridir, Phoenix'e benzer bir özelliği vardır; her sabah ateşlerin içinden tekrar doğar. E.A. Wallis Budge'a göre; Ra Mısır'ın tek tanrısı ( monteizm) idi. Diğer tüm tanrılar ve tanrıçalar; Ra'nın parçalarını oluşturuyordu.

Ra (anlam ayrımı)

Ra ile aşağıdakilerden herhangi biri kastedilmiş olabilir:

Ra (harf)

Ra veya , Arap alfabesinin onuncu harfi. Bu harfin İbranice benzeri Reş harfidir. Ebced hesabındaki değeri 200'dür. Şemsî harflerdendir.

Ra (Ermeni alfabesi)

Ra (Ռ, ռ; tam ismiyle "ռա", ), Ermeni alfabesinin 28. harfidir. Klasik Ermenice'de , Çağdaş Ermenice (yani hem Doğu Ermenicesi hem de Batı Ermenicesi)'de ise sesi yapar. Harfin Unicode kodları:

  • Büyük Ռ = U+054C
  • Küçük ռ = U+057C
Ra (Yıldız Geçidi)

Ra, Yıldız Geçidi filminde, bu filmin devamı niteliğindeki Yıldız Geçidi SG-1 dizisinde ve söz konusu dizinin çekilmiş son filmi 'da görülebilen hayali karakter. İlk olarak, Roland Emmerich'in yönettiği ve Dean Devlin ile beraber yazdığı, başrollerini Kurt Russell ve James Spader'ın paylaştığı, 1994 yapımı Yıldız Geçidi filminde Jaye Davidson tarafından canlandırılmıştır. Daha sonra Yıldız Geçidi SG-1 bilim-kurgu serisinde, SG-1 ekibinin zamanda yolculuk yaparak M.Ö 3000 yılına gittikleri "Moebius: Part 1" adlı bölümde Jay Williams tarafından karaktere yeniden hayat verilmiştir. Son olarak yine Jay Williams tarafından filminde canlandırılmıştır.