Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
rakibe
  • isim Kadın rakip
    "Kocalarının aşkına sahip ve hâkim olmak hususundaki mübarezede kadınlar rakibelerine nispetle pek müsait olmayan bir mevkide bulunurlar." - H. C. Yalçın
Kişi Adları Sözlüğü
Rakibe

Söyleyiş: raki:be Cinsiyet: Kız Herhangi bir alanda üstünlük sağlamaya çalışanlardan her biri.

"rakibe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Rakibe baskı kurarak oyun kontrolünü elinde bulunduran Manavgat Belediyespor’da dakika 67 ve 69 ve 86’ıncı dakikada ’da Serge Abaka Alain, 82 ve 90’ıncı dakikada Mertcan Özsoy’un ayağından bulduğu goller ile rakibi 5-1 mağlup etti.

Bursaspor'un agresif ve rakibe yakın temasla oynamayı seven bir takım olduğunu anlatan Korkmaz, "Aynı reaksiyonu göstermek zorundayız.

Kayseri Erciyes karşılaşmasında aldıkları sonuca mutlu olmakla beraber, ikinci yarının elli ve altmışıncı dakikalarında orta alanın rakibe verilmesini özeleştiri şeklinde dile getiren Buz, “Çok önemli bir galibiyet aldık.

Alanyaspor maçında Mariano hata yaptı, Serdar da rakibe bodoslama giriyor, penaltı yaptırıyor.

Bizde maçın başından itibaren bakıldığında oyuncularımız doksanıncı dakikaya kadar rakibe, deplasmanda olmamıza rağmen, daha baskılı, daha iştahlı, daha arzulu, topa daha çok sahip olan bir oyun sergiledik.

Karar verme, rakibe ve doğaya saygı, doğayı doğru kullanabilmek gibi birçok meziyeti birleştiren bir spor.

Oyun üstünlüğü olarak maçın genelinde rakibe baskı kursak da sonuca gidemedik.

Belki sayış o kadar çok değil ama takımı 90 dakika destekleyen, rakibe hiçbir zaman küfür etmeyen, onlarla dost.

Porto, şampiyonluk kutlamalarında şehirde taraftarlarla buluşurken, 25 yaşındaki oyuncu, ezeli rakibe küfürlü göndermede bulunan bir atkı açtı.