Kelime tanımını bul

Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
red

yadlama.

Vikipedi
RED

RED, 2006 ekim ayından bu yana Leman dergi grubu tarafından çıkartılan aylık sosyalist dergi ve bu dergi çevresinde örgütlenen Troçkist hareket.

Red (Taylor Swift albümü)

Red Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Taylor Swift'tin dördüncü stüdyo albümü. Albüm 22 Ekim 2012'de, sanatçının önceki albümü Speak Now (2010) olduğu gibi, Big Machine etiketiyle yayınlandı. Sanatçı 13 Ağustos 2012'de kendi Youtube kanalında hayranlarıyla beraber bir söyleşi düzenledi ve burada albümün adı, kapağı, neden bu adın seçildiğini açıkladı ve canlı yayında hayranlarının sorduğu soruları cevapladı. Albüm çıkmadan önce dört promosyon single yayınlandı, bunların üçü ABD Billboard Hot 100'ta ilk ona girdi. Red, gerek çalışılan yapımcılarla, gerek konuk sanatçılar Gary Lightbody, Ed Sheeran'la, sanatçının farklı müzikal tarzlar deneyimlediği bir albümdür.

Albümün ilk single çalışması " We Are Never Ever Getting Back Together" dünya çapında iyi bir ticari başarı yakaladı, iTunes listesinde bir numara oldu ve ilk haftasında 623.000 kopya sattı. Ayrıca ikinci hafta Hot 100 listesinde yetmiş iki numaradan bir numaraya yükselerek Swift'tin bu listede zirveye ulaşan ilk şarkısı oldu.

İkinci single " Begin Again" 1 Ekim 2012'de yayınlandı. Bunun dışında albümden üç promosyon single daha yayınlandı ve hepsi Hot 100'ta ilk on beşte yer aldı. Albüm çoğu müzik eleştirmeni tarafından olumlu eleştiriler aldı, Swift'tin bir sanatçı olarak çok yönlü olması övüldü ve yeni müzik tarzlarını denemesi beğenildi. Red ilk haftasında 1,208,000 kopya satarak 2010'ların ilk haftasında en çok satan albümü oldu, Billboard 200 listesine bir numaradan girdi. Ayrıca sanatçının Birleşik Krallık'ta bir numara olan ilk albümü oldu. Bunların dışında Avustralya, Kanada, İrlanda ve Yeni Zelanda'da da zirveye ulaştı.

Red (Taylor Swift şarkısı)

Red, Amerikalı şarkıcı-söz yazarı Taylor Swift'in 4.stüdyo albümü Red ile aynı adı taşıyan ve bu albüm için kaydedilmiş bir şarkı. Şarkı Big Machine tarafından albümün ikinci tanıtım single'ı olarak 2 Ekim 2012'de yayınlandı ve 21 Haziran 2013'te Red'in beşinci single'ı olarak yayınlandı. Müzikal olarak Red bir country şarkısıdır ve sözleri ise yoğun bir ilişkiyi tanımlamak için renkleri ve metaforları barındırır.

Şarkı eleştirmenlerden polarize yorumlar aldı. Sözleri için övgüler alırken bestesi için karışık duygular içerdiği yönünde yorumlar aldı. Şarkı Billboard 100 listesine 6 numaradan girdi ve Hot Digital Songs listesinde 1 numaraya ulaştı. Red, ayrıca Hot Country Songs listesinde Swift'in önceki single'ı " We Are Never Ever Getting Back Together"dan sonra 2 numaraya ulaştı.