Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sahabe
  • isim, din b. (***) Hz. Muhammed'i görmüş ve onun sohbetinde bulunmuş Müslümanlar, ashap
  • Sahipler, sahip çıkanlar
Tarih Terimleri Sözlüğü
sahabe

Hz. Muhammet'in söylediklerini ve yaptıklarını, göz tanıklığına dayanarak anlatan kişi.

Vikipedi
Sahabe

Sahabe veya çoğulu Ashab , bir İslam terimi. İslam peygamberi Muhammed'i görmüş, onunla konuşmuş, arkadaşlık etmiş ve ona inanmış Müslümanlara verilen isimdir. İslam literatüründe bir saygı ifadesi olarak Eshâb-ı Kirâm (Yüce/soylu sahabeler) şeklinde anılırlar. Peygamberin vefat ettiği vakit, sayıları 124 binden fazla idi.Mevahib-i LedünniyyeNumbers of companions

Bu anlayışın tüm İslam toplumlarında paylaşılmadığını, Şiî- Alevî topluluklarında Sünnilik'teki gibi mutlak saygı gören bir sahabe anlayışı bulunmadığını kaydetmek gerekir; örneğin ilk dört halife ve Muaviye gibi Sünnilik'te saygı gören ve hatta kutsanan bazı kişiler Ehli beytin haklarını gasp eden ve onlara zulmeden kişiler olarak görülürler ve Şiî- Alevî topluluklarda nefret ( teberra) ile anılırlar. Bu duygu; Ali ile savaşan Aişe binti Ebubekir, Zübeyr bin Avvam, Talha bin Ubeydullah, Muaviye bin Ebu Süfyan, Amr bin As için de geçerlidir.

"sahabe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sahabe emaneti olduğu için insanların abdestsiz girmeye çekindikleri bu şehirde Kurşunlu Camii’ni yakarak, Dört Ayaklı Minareyi yıkmaya teşebbüs ederek, aramıza girmeye çalıştılar.

Sahabe emaneti olduğu için insanların abdestsiz girmeye çekindiği bu şehirde Kurşunlu Cami'yi yıkarak, Dört Ayaklı Minare'yi yıkmaya teşebbüs ederek aramıza girmeye çalıştılar.

Atamdede, "İnanıyoruz ki Diyarbakır üç semavi dinin asırlarca barış içerisinde yaşadığı hoşgörü ve toleransıyla sahabe ve peygamberler şehri olarak turizme faydalı olacaktır.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve çok sayıda vatandaş Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin Türbesinin bulunduğu yerde Kadir Gecesinde idrak etti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekili İbrahim Halil Fırat, Milletvekili Adayı Muhammet Fatih Toprak ve binlerce kişi Kadir Gecesini Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin Türbesinin bulunduğu alanda geçirdi.

Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin Türbesine akın eden vatandaşlar burada dua etti.

Taşçı, konferansta Sahabe Safvan bin Muattal hazretlerinin medfun bulunduğu Samsat ilçesinin çok kıymetli olduğunu, burada görev yapmanın, burada yaşamanın büyük bir onur olduğunu kaydetti.

İlk olarak Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin türbesine giden Prof.

Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezine üye gençler Sahabe Safvan bin Muattal Hazretlerinin Türbesinin çevresini temizledi.

Ramazan ayı nedeniyle vatandaşların yoğunlukla ziyaret ettiği Sahabe Safvan bin Muattal Hazretlerinin Türbesini ziyaret eden Gençlik Merkezi üyelerinden 50 genç hem temizlik hem de ibadet yaptı.

Gençlik Merkezi Müdürü Ayhan Tekin öncülüğünde, Sahabe Safvan bin Muattal Hazretlerinin Türbesini ziyaret eden gençler önce dua etti sonra ellerine çöp poşetlerini alarak türbe çevresini temizledi.

Necaşi ile 12 sahabe türbesini restore ettirip çevre düzenlemesini yaptırıyor.

Necaşi ie sahabe türbeleri TİKA tarafından restore edilip çevre düzenlemesi yapılacak.

Necaşi ile sahabe türbelerinin restorasyonu ve çevre düzenlemesi için hareket geçti.