Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sal
 • isim Birçok kalın direk yan yana bağlanarak yapılan, düz ve korkuluksuz deniz veya ırmak taşıtı
  "Dalgaları ufukları örten bir denizde, küçük bir sal parçası üstünde bir boraya mı tutulduk?" - Y. K. Karaosmanoğlu
Kişi Adları Sözlüğü
Sal

Cinsiyet: Erkek

 1. Bir tür ilkel ırmak veya deniz taşıtı.

 2. Boy.

 3. Yel, rüzgâr.

 4. Büyük sarp kaya.

 5. Kıyı, kenar.

Zanaat Terimleri Sözlüğü
sal

[salı (I)]:

 1. Fazla ekin yükleyebilmek için arabaların iki yanına konan ağaç kanat. (İnköy -Kütahya; Dardere -Bilecik; Dereyalak -Eskişehir; Büyükdivanköyü -Çorum)

 2. Yapı işlerinde kullanılan, yanlarında tutacak kolları olan taş, harç, çamur vb. taşınan tabl

  1. (Yenikent *Aksaray -Niğde) [salı (I)] : (Afşar *Güdül -Ankara)

Tarama Sözlüğü
sal
 1. Dağ eteği, yamaç.

 2. Tabut.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
sal
 1. Kaldırım yapmakta kullanılan yassı ve büyük taş.

 2. Sarp kayalıklar.

Vikipedi
Sal

Sal deniz ya da nehirde su üzerinde kalmak ya da hareket etmek üzere tahta ya da tomrukların birbirine eklenmesiyle oluşturulan düz taşıt.G. & C. Merriam Co., Websters New Collegiate Dictionary, 1976, ISBN 0-87779-339-5 En basit tekne/ kayık tasarımıdır ve gövdesiz yalın olmasıyla karakterize edilir.

Geleneksel sallar tahta ya da tomruk veya kamıştan yapılırken, çağdaş sallar için daha çok duba ya da polistilen bloklar kullanılır. Şişme sallar (özellikle de rafting denilen sal sporunda) çok katmanlı dayanıklı kauçuk malzemeden yapılır.

"sal" kelimesinin kullanım örnekleri.

Turistler en çok Ayder, Gito, Pokut, Sal, Badara, Elevit gibi yaylalar ile Fırtına Vadisi, Palovit ve Ağaran Şelalesi ile İkizdere ilçesindeki termal turistik tesisleri ziyaret etti.

Sal şeklinde mazgallı bir ahşabın üzerine yatırılan ilk İstanbullu, bebeğin ana rahmindeki duruş pozisyonunda gömülmüş.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde Arslan Zeki Demirci Spor Kompleksi'nde yapılan maçı, Ali Can Soydal, Nazif Alan ve Selvihan Sal hakem üçlüsü yönetti.

Kimler katılıyor Tahsin Yücel, Björn Kern, Menekşe Toprak, Yüksel Pazarkaya, Habip Bektaş, Doğan Hızlan, Demir Özlü, Fürüzan, Deniz Kavukçuoğlu, Muzaffer İzgü, Turhan Günay, Refik Durbaş, Faruk Duman, Semih Gümüş, Hande Öğüt, Nilüfer Kuyaş, Aydın Şimşek, Ömer Türkeş, Özlem Kumrular, Şükran Yücel, Ece Vahapoğlu, Mıgırdiç Margosyan, Haşim Hüsrevşahi, Ragıp Zarakolu, Latife Tekin, Mehmet Eroğlu, Ayşegül Devecioğlu, Cezmi Ersöz, Mustafa Albayrak, Zeynep Sönmez, İsmail Mert Başat, Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş, Ümit Yaşar Işıkhan, Bilsen Başaran, Oğuz Tümbaş, Sadık Kırımlı, Ilgın Olut, Baha Önem, Muzaffer Kale, Yücelay Sal, Zeynep Uzunbay, Hüseyin Peker, Onur Akyıl, Duygu Kankaytsın, Gökben Derviş, Özge Kocatürk, Aslıhan Tüylüoğlu, Uluer Aydoğdu, Şerife Yalçıner, Yunus Bekir Yurdakul, Asuman Susam, Hayri Yetik, Hasan Özkılıç, Fergun Özelli, Sevdiye KökSal, Birsen Ferahlı.

Etkinliğe ayrıca Zeynep Uzunbay, Sezai Sarıoğlu,Tuğrul Keskin Yücelay Sal, Namık Kuyumcu, Fergun Özelli, Yıldız İlhan ve Dizdar Karaduman hem katılacak hem de şiirleriyle destek verecek.

House Beatz konseptli Latin gecesinde sahne alan Tarkan Ayçetin ve Sal Santana muhteşem performansıyla eğlence severlere kolay kolay unutulmayacakları bir gece yaşattı.