Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
savunma
  • isim Saldırıya karşı koyma, müdafaa
    "Mustafa Kemal'in orada seçtiği savunma hattı, Millî Misak'taki Türkiye sınırı idi." - F. R. Atay
  • Bir kişiyi, bir düşünceyi doğru, haklı göstermeyi amaçlayan yazı veya konuşma, savunu, müdafaaname
  • spor Bir takımın, kalesini korumak için gösterdiği çaba, defans
Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
savunma

müdâfaa.

Ayaktopu Terimleri Sözlüğü
savunma

Bir takımın kalesini korumak ve gol yememek için oyun süresince çaba göstermesi.

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü
savunma

Kişinin, benliğini kaygı, değer duygusunun yitirilmesi gibi hoş olmayan durumlara karşı kendiliğinden savunmasına yarayan ruhsal işleyiş.

Ceza Yargılama Yöntemi Yasası Terimleri
savunma

Sanığın, üstüne atılan suçtan dolayı yargılıkta, bütün haklarını kullanarak gerekli gördüğü ve yasalı biçimde kendini koruması.

Uçantop Terimleri Sözlüğü
savunma

Saldırıya karşı koyma hareketi.

Vikipedi
Savunma

Savunma saldırıyı önleme için yapılan harekettir. Bir ülkenin savunmasından bahsediyorsak o zaman savunma kavramı o ülkenin güvenliğini ve korumasını sağlayan askeri birimler anlamına gelir. Savunma karşı saldırı olarak da bilinir. Kişisel savunmanızı çeşitli zırh ve teçhizatlarla yapılır. Ortaçağda kişisel savunma olarak çeşitli beden zırhları ve kalkanlar vardı. Bunun yanı sıra birçok savunma sanatı da vardır ve şu an bile o savunma sanatlarının eğitimi verilir. Örneğin judo, karete vb. dövüş sanatları savunma için kullanın ilkesiyle verilir. Şu atasözünüde unutmamak gerekir En iyi savunma saldırıdır. Günümüzde beden zırhı ve kalkan kullanamayacağımıza göre özellikle hırsızlıklara karşı savunma sanatlarını tercih ederim.

Savunma (film)

Savunma, yönetmenliğini Osman F. Seden'in yağtığı, başrollerinde Gülşen Bubikoğlu, Kenan Kalav ve Fikret Hakan'ın oynadığı, 1986 tarihli sinema filmi.

Kaynakça[ değiştir]

"savunma" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bakanlık Sözcüsü Rın Guoçiang, yaptığı basın açıklamasında, ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon) yayımlanan Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde Çin’in nükleer gücü konusunda çarpıtma ve abartma yapıldığını savunarak, bu rapora kesinlikle karşı çıktıklarını söyledi.

Majıd Khashaa Abed Abed’in de suçlamaları kabul etmediği son savunma sonrasında mahkeme heyeti, sanıkları ayrı ayrı 9’şar yıl toplamda da 27 yıl hapis cezasına çarptırarak tutukluluklarının da devamına karar verdi.

Törende ödülü Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, TASAM Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Aydın Nezih Doğan’ın elinden aldı.

Türkiye’nin savunma sanayine yönelik geliştirmiş olduğu modernlik, yerlilik projesinin getirilerinden olan ve NATO’nun 42 adımlık testinden dünya üzerinde tek geçen piyade tüfeği olan Milli Piyade Tüfeği (MPT) - 76’nın üretildiği yer olan Kırıkkale’de yapımı tamamlanmak üzere olan şehir parkına silahın anıtı yapıldı.

Eserlerde Kral Agamemnon komutasındaki Akha kuvvelerine karşı Anadolu devletlerinin, Amazonların ve Habeşiştan'dan yardıma gelen mitolojik savaşçıların yurtlarını savunma uğrunda can verdikleri sahneler canlandırılıyor.

Fenerbahçe Doğuş’un 89-70’lik Olimpia Milano galibiyeti sonrasın basın mensuplarına açıklamalarda bulanan Fenerbahçe Doğuş Başantrenörü Obradovic, nasıl oynamaları gerektiğini anlamaları gereken bir maç olduğunu ifade ederek, “Savunma açısından agresiflik olarak çok memnun oldum ve bu şekilde devam etmemiz gerekiyor.

Savunma açısından agresiflik olarak çok memnun oldum ve bu şekilde devam etmemiz gerekiyor.

Kurul, dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Vali Yardımcısı Servet Güngör, İl Alay Komutanı Sezai Akgün, İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, İl Sivil Savunma Müdürü Hüsamettin Bulut, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Gürsel Aktepe, Emniyet Genel Müdürlüğü TİB temsilcisi Hüseyin Keskinkılıç, Jandarma Genel Komutanlığı TİB temsilcisi Yaşar Kalkan, Jandarma Genel Komutanlığı Bilgi Sistemleri Teknisyeni Süleyman Akdoğu hakkındaki kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın eksik araştırmayla verildiğine hükmederek kararı kaldırdı.

İdlib Sivil Savunma yetkilileri rejim güçlerine ait savaş uçaklarının İdlib kent merkezinin kuzeybatısındaki Naura bölgesinde bulunan Mütenebbi Meydanı ile Akibe Derviş bölgesindeki stadyum ve kültür merkezini bombaladığını söyledi.

Öte yandan programa, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve beraberindeki heyet ile TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit katıldı.

Türk Hava Kuvvetleri İletişim Şube Müdürü Binbaşı Cengiz Alabacak da, “Patriot hava savunma sistemleri NATO entegre hava savunma sistemlerinin bir parçası olarak, komuta kontrol yapısında da her aşamasında Türk yetkililerinin de bulunduğu bir sistem dahilinde çalışmalarına başlayacaktır” dedi.

Orgeneral Akar, Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, İstihbarat Bakanı Mahmoud Alavi ve Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile de görüşmelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı, Süngü Tepe Üs Bölgesi’ndeki patlamaya ilişkin, "Atışın ardından merminin namluyu normal olarak terk ettiği ancak, topun arkasında ’kama’ olarak adlandırılan parçanın olağandışı bir şekilde koptuğu, bu nedenle namlu gerisinden çıkan alevin atışlarda kullanılacak barutları tutuşturarak zincirleme yangın ve patlamalara sebebiyet verdiği belirlenmiştir" açıklamasını yaptı.

Bundan sonraki duruşmalarda alfabetik sıra dikkate alınarak sanık savunmalarını alacaklarını belirten Yiğitsoy, geçerli bir mazereti olmayanları savunma hakkından vazgeçmiş kabul edeceklerini sözlerine ekledi.

Açılış törenine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Sikorsky Aircraft Başkanı Dan Schultz, Alp Havacılık Onursal Başkanı Ülkü Alpata ve çok sayıda davetli katıldı.