Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
savunmak
  • -i Herhangi bir saldırıya karşı koymak, saldırıya karşı korumak, müdafaa etmek
  • Hareket veya düşünceyi söz ve yazı ile doğru, haklı göstermeye çalışmak
  • Yapılan bir suçlamaya veya ithama karşı kendi haklı gösterecek sebepler ileri sürmek
  • Bir kişiyi desteklemek, ona arka çıkmak
  • spor Futbolda bir takım kendi kalesini korumak için oyun süresince çaba göstermek
Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
savunmak

müdâfaa etmek.

"savunmak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Gözaltıların dini farkları alevlendirme amaçlı bir operasyona dönüştüğünü söyleyen sağcı Hindular zanlıları savunmak için Hindi nüfusun yoğun olduğu Jammu'da sokaklara döküldü.

Emniyetteki ifadesinde, eski eniştesi Ferzande Güzel'in kendisine saldırdığını, olayın yaşandığı gün de kavga ettiklerini ve boğuşma sırasında kendisini savunmak için yerde bulduğu çiviyi sapladığını, öldürme kastının olmadığını, ambulansı aradığını ve ekipler gelinceye kadar eski eniştesine tampon uyguladığını söylediği öğrenildi.

Benim üzerime yürüdü, ben de sinirlerime hakim olamadım, kendimi savunmak için yüzüne cırmık attım.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı araştırmada Eliaçık'ın, 13 Aralık 2015 tarihli 'Türkiye, Kürdistan'da savaş suçu işliyor' ve 11 Ocak 2016 tarihli 'Özyönetimi savunmak, bunu dillendirmek hainlik ise 1921 Anayasası hain bir anayasa idi' başlıklı yazıları tespit edildi.

Bizler, her şart ve platformda Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü savunmak, koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlık olmak zorundayız.

Bu millet kestiği kurbanlarla, akıtılan kanlarla nasıl kan akıtmayı biliyorsa yeri geldiği zaman kendi vatanın savunmak için dün DEAŞ'a, evvelsi gün PKK'ya ve ondan önce diğer gruplarla nasıl mücadele ettiyse bugün de dolar mücadelesini en yüksek seviyede yapacak.

Suudi Arabistan yönetimi tarafından yönlendirilen ve Riyad'a yönelik olumlu ya da olumsuz hiçbir tepkiye tahammül edemeyen Suudi troller, yönetimi savunmak için sadece muhaliflere değil dostlarını incitmek pahasına müttefikler dahil en ufak eleştiri yapan herkese saldırıyor.

Vatan ve Milletsever olmak, sadece dille sevmek ya da savunmak değildir.

Şartlar ne olursa olsun, bütün emniyet mensuplarımız, jandarmalarımız, Silahlı Kuvvetler mensuplarımız ve 81 milyon vatan evladı, yeri geldiğinde bu ülke topraklarını savunmak için gece gündüz tetikte olmaya, sınırda olmaya hazırdır.

Bizim görevimiz halkın çıkarlarını savunmaktır birilerinin çıkarlarını savunmak değil.

Bunlar arasında köklerine, kültürüne sahip çıkan bir anlayışı savunmak var.