Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
sigortalı
  • sıfat Sigorta edilmiş
    "Sigortalı işçi. Sigortalı araba."
  • isim Sosyal sigorta kapsamına alınmış işçi
  • Güven altına alınmış, sağlama bağlanmış

"sigortalı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bu sebeple özel hastaneler gelirlerini artırabilmek için özel sağlık sigortalı hasta paylarını artırmaya çalışmakta.

Yaptığı sunumda istihdam teşvikinin resmi gazetede yayınlandığını vurgulayan Güler, teşvik uygulamasından özel sektör işverenlerinin yararlanacağını belirterek, işverenlerin 31 Aralık 2017 tarihine kadar ayılık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için teşvikten yararlanacaklarının altını çizdi.

İş hayatına girmiş olan vatandaşlar sigortalı olarak hastanelerde bakılabilmek için çalıştıkları süre zarfında bazı kurumlara bağlı şekilde çalışmaktadır.

Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, borçlanılmak kaydıyla askerlikte geçen süreler ile ücretsiz doğum veya analık izni sürelerinde geçen süreler de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilecektir.

Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, borçlanılmak kaydıyla askerlikte geçen süreler ile ücretsiz doğum veya analık izni sürelerinde geçen süreler de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilecek.

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Denetmenlik servisimizce gerek sahte sigortalı çalıştıran iş yerlerine, gerekse anlaşmalı boşanarak kanun dışı aylık almakta olan vatandaşlarımıza yönelik denetimlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

Ünlü, projeye ihtiyaç duyulma sebebini ise sigortalı, emekli ve yeşil kartlı sayıları hakkında bilgi vererek anlattı.

Sigortalı olan işletme, afet sonrası eksperlik firması ve hasar onarım hizmeti şirketinin hızlı müdahalesi ilebir hafta gibi kısa sürede üretime tekrar başlayabildi.

Yani kendisine ait işlettiği bir işyeri olanlar veya herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışanlar direkt olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilme hakkına sahiplerdir.

Ömründe bir tek garibe 3 kuruşluk faydası olmayıp, 1 yaşındaki çocuğu bile sigortalı yapacak kadar helal, haram bilmeyenin böyle bir şeyi sorma hakkı olabilir mi?

Ömründe bir tek garibe üç kuruşluk faydası olmayıp, bir yaşındaki çocuğu bile sigortalı yapacak kadar helal haram nedir bilmeyenden, böyle bir şeyi sorma hakkı olabilir mi?

Hükümlülerin cezaevinden tahliye olduktan sonra hükümlülük sürelerini geriye doğru borçlanma hakkı bulunmadığın ancak, sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri borçlandırılarak, borçlandırılan süreleri sigortalılıklarına sayılır hükmü bulunuyor.

Ancak sağlık kurulu raporunda bu yönde bir ibare bulunmuyorsa, bu durumda sigortalının malul sayılabilmesi için hem 5 yıl ödenmiş priminin olması, hem de en az 10 yıldır sigortalı olması gerekir.

Ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıran işverenlere getirilen kolay işverenlik sistemine konut kapıcılığına işyerlerinde de geçiliyor.

Gerek eski çalışanların gerekse ilave istihdam edilenlerin 31 Aralık 2020'den önce işten çıkarılması durumunda, işten çıkış tarihinden önceki takvim yılında istihdam edilen ortalama sigortalı sayısının üzerinde kalınmak koşuluyla terkin edilecek vergi tutarının tespitinde, ilave istihdam amacıyla işe alınanlardan kalan sigortalılar dikkate alınacak.